חייל משוחרר בן 23 מצפון הארץ נעצר היום (ראשון) בצהריים במעבר הגבול בטאבה בצד המצרי כשבתיקו נמצאו שני כדורים של רובה אם-16. הוא נחקר במשך חמש שעות, נלקח ממנו הטלפון הנייד והוא הועבר לבית מעצר בנואיבה. זוהי התקרית השנייה בימים האחרונים בה נעצר אזרח ישראלי במעבר הגבול, לאחר שמטיילת ישראלית נתפסה עם חמישה גרם מריחואנה בתיקה בשבוע שעבר. 

הצעיר, י', ששירת בגבעתי, הגיע למעבר הגבול עם חברו הטוב. הם עברו את הבדיקות בצד הישראלי במעבר ובמהלכן לא התגלו הקליעים. הוא סיפר למאבטחים המצריים כי מדובר בקליעים שנותרו בתיקו בסיום שירותו הצבאי והוא שכח לבדוק אותו בטרם יצא לסיני. לאחר מכן נעצר במקום ונשלח לבית משפט בנואיבה שם יעמוד לדין כנראה הערב או לכל היותר מחר בבוקר.

"הסברתי להם שהכדורים שם בטעות. התחננתי בפניהם. כלום לא עזר", סיפר י' למקורביו. "זה שני כדורים. נתנו לי רושם שישחררו אותי אחרי שעתיים אבל זה לא קרה. הפכו לי כל התיק שלוש פעמים בשיקוף ושם מצאו את הכדורים".

נ', חברו סיפר כי הם התכוונו לטייל עד יום חמישי בנואיבה. "המאבטחים צחקו לנו בפנים ולקחו אותו למעצר", ציין. "באנו ליהנות וזה נגמר במפח נפש. י' היה מבוהל מאוד. מקווה שישתחרר בימים הקרובים".

"הוא היה בהלם וחשש שהוא ייעצר לחודשים בכלא מצרי", סיפר אחד ממקורביו. "הוא מיד לקח אחריות על הקליעים וסיפר את האמת".

במצרים מתייחסים בחומרה רבה למציאת אמצעי לחימה בתיקיהם של תיירים. החייל המשוחרר צפוי לקבל קנס כספי של אלפי לירות וגירוש מסיני לישראל בחזרה. המשמעות היא שלעולם לא יוכל להיכנס לסיני והוא יהיה ברשימה השחורה של המצרים.

חברו יצר קשר עם עו"ד גיא שילה, מנהל קבוצת 'אוהבי סיני' בפייסבוק, שסייע לחייל המשוחרר ופנה בעניין למנהל מעבר הגבול הישראלי ולמשרד החוץ בבקשה להתערב מידית ולסייע לו כדי שלא יישאר זמן רב במעצר.

"הישראליים המגיעים לסיני צריכים להבין שהמצרים פועלים על פי הכללים הנוקשים לפיהם אסור להכניס סמים מכל הסוגים, או אמצעי לחימה כולל קליעים. אני מציע לבדוק היטב את התיקים שאיתם מגיעים לסיני כדי למנוע אי נעימויות ומעצרים מיותרים", ציין עו"ד שילה.

ביום חמישי בבוקר נעצרה ישראלית בת 30 במעבר הגבול עם בצד המצרי כשברשותה חמישה גרם מריחואנה. היא נשפטה לקנס של 3,000 לירות מצריות. לאחר פרסום הידיעה ב-mako, מעבר הגבול נפתח באופן חריג ביום שישי והיא שוחררה בשעות הצהריים לישראל בהתערבות משרד החוץ, מנהל המעבר ועו"ד שילה.