למרות שבשבוע האחרון לא היתה מערכת גשם רצינית, הכנרת ממשיכה לעלות בכל יום, הודות לזרימת הנחלים והפשרת השלגים. נכון לאתמול, 6.3, חסרים 86 ס"מ בלבד עד לקו העליון האדום. מדובר בנתון מרשים שאף גורר תהיות לגבי פתיחת סכר דגניה השנה.

אז והיום: כך הכנרת נראתה בשיא השפל שלה

"החורף עדיין כאן וגובה המפלס תלוי במערכות הגשם הצפויות בהמשך, בעיקר במהלך חודש מרץ", אמר עידן גרינבאום, ראש מועצה אזורית עמק הירדן ויו"ר איגוד ערים כינרת, בזמן שהכנרת היתה רחוקה 1.1 מטר מהקו האדום. "כרגע יש סיכוי לעלייה נוספת במפלס של 30-50 ס"מ, זאת עקב זרימות הנחלים ובהמשך הפשרת השלגים. צפי המפלס הסופי תלוי כאמור במערכת הגשמים הבאה במהלך החורף. נכון להיום, צפויה עוד מערכת גשם משמעותית בתחילת מרץ, שתקבע את גובהו".

בתוך כך, לפני שבוע עלה סרטון שמראה כיצד נראתה הכנרת בתחילת החורף בחוף צינברי שליד טבריה, לפני שהגיעו מערכות הגשם הארוכות. בסרטון ניתן לראות שלמרות שכבר שנים הכנרת לא נמצאת בשפל הודות להתפלת מים מסיבית, קו המים שלה עדיין היה רחוק. חזרנו לאותה הנקודה בדיוק אתמול, והמים כבר כמעט כיס את כל השטח החשוף שהיה בתחילת העונה.

ככה הכנרת נראתה לפני תחילת החורף:

@suoffle10

♬ צליל מקורי - Napso haron

ככה הכנרת נראתה אתמול (6.3) באותו המקום בדיוק:

ומה יקרה עם סכר דגניה? על פי גרינבאום ה"החלטה על פתיחת סכר דגניה הינה של רשות המים, שקבעה נקודות ופרמטרים לפיהם מחליטים אם יפתח הסכר. אמנם לטבע טוב מפלס גבוה, אך לרשויות שעוסקות בכך פחות, כי זה אומר שיצטרכו לשאוב מים נוספים למוביל הארצי, פתיחת הסכר עדיפה פחות בשלב זה. כאמור ההחלטה היא של רשות המים".

הכנרת מלאה (צילום: שי מזרחי, איגוד ערים כינרת)
צילום: שי מזרחי, איגוד ערים כינרת