יום העצמאות כבר כאן והמוני ישראלים כבר מתכננים את העל האש שלהם ברחבי המדינה. יצאנו לבדוק מי הם הפארקים הטובים ביותר בישראל, וגילינו שיש לנו לא מעט מהם ברחבי הארץ: מפארקים עם אגמים גדולים, לכאלה שמותר להביא אליהם מנגל, אלו שיש בהם מתקני אקסטרים ואיפה אפשר לברוח מכולם ולשבת בשקט. אלה הפארקים העירוניים הטובים ביותר בישראל ששווה לבקר בהם. 

פארק הקישון, חיפה

פארק הקישון, חיפה, (צילום: דוברות עיריית חיפה )
מהלוקיישנים המעניינים והיפים בארץ. פארק הקישון, חיפה | צילום: דוברות עיריית חיפה

לפארק הירוק יש את אחד מהלוקיישנים המעניינים והיפים בארץ – בין ההר לים, כשמצד אחד נוף של יאכטות וספינות דייגים, מצד שני פנורמה אורבנית של מורדות הכרמל, ובטווח נחל שזורם למרגלותיו. הפארק הייחודי הוא חלק מתהליך השיקום שעבר נחל הקישון במקטע של שפך הנחל לים, הסמוך למעגן הדיג המאפשר לעקוב אחר ספינות הדייגים ששבות עם השלל מלב הים.

פארק הקישון משתרע על 33 דונם של חגיגת טבע עירוני, מוקף חורש ים-תיכוני ועצי תאנה, אשל ודקל שמזמינים לפרוס פיקניק רומנטי בצילם. אבל לא רק, הפארק נגיש גם לחובבי הטיולים, ההליכה, הרכיבה, הדיג והשיט, ומזמין לבלות בין השבילים לבין המדשאות שסובבות את האגם ולאורך גדות הנחל בו משייטים אגמיות, שלדגים, אמנונים, צבים רכים וחתולי ביצות.

פארק הקישון, חיפה, (צילום: דוברות עיריית חיפה )
הפארק הוא חלק מתהליך השיקום שעבר נחל הקישון | צילום: דוברות עיריית חיפה

מה בפארק: מזרקה להשתולל ולהתרענן בחום, שבילי אופניים, פרגולות צל, פינות ישיבה ושולחנות פיקניק.

על האש: רק במקומות המיועדים לכך.

חניה: מול הכניסה לפארק, והיא גדולה, מסודרת וללא תשלום.

למה כן: טבע, נחל, ים ומעגן שאפשר לצאת ממנו לשייט חוויתי, מודרך, בספינות התיירותיות שמפליגות בין הנמל למפרץ (בתשלום).

מתי: כל השבוע, 08:00-19:00

לפרטים: באתר עיריית חיפה 


פארק המשפחה, כרמיאל

כרמיאל - פארק המשפחה, (צילום: עיריית כרמיאל )
אטרקציות ושעשועים לכל המשפחה. פארק המשפחה, כרמיאל | צילום: עיריית כרמיאל

כרמיאל מתגאה בעשרות גנים ופארקים יפים מתוכם בולטים שניים המצדיקים הגעה גם מרחוק – פארק המחצבות ופארק המשפחה, הסמוכים זה לזה ומחוברים בגשר עילי. המחצבות משתרע על 100 דונם ומתהדר ב-30 אלף עצים, פרחים וצמחי תבלין ובושם, גשר תלוי, מפלים ובריכת נוי, פסלים סביבתיים, מצפה "ארבע הרוחות", אמפיתיאטרון ופינות ישיבה. אבל אנחנו הפעם בעניין הפארק החוויתי המספק אטרקציות ושעשועים לכל המשפחה, כולל לתינוקות. הפארק המשפחתי משתרע על 18 דונם הכוללים מגוון אטרקציות, מתקנים ופעילויות להעביר חצי יממה בכיף.

כרמיאל - פארק המשפחה, (צילום: עיריית כרמיאל )
גם דירה להשכיר היא חלק מפארק המשפחה | צילום: עיריית כרמיאל

מה בפארק: מתקן ג'ימבורי דו-קומתי לקטנים, גשרי חבלים, נדנדות, מתקני ספורט וכושר, שולחנות טניס, מגרש קטרגל, שחמט, מסלול באולינג מיני גולף וההיי לייט – מגדל "דירה להשכיר", על פי סיפורה של לאה גולדברג, עם דמויות הסיפור. הילדים מוזמנים ללחוץ על כפתור ולשמוע תוך עלייה בין הקומות עד למרפסת הגג, החולשת על הנוף. לטובת חובבי המים, במקום מבוך רטוב ומשטח סילונים להתרעננות בימים החמים, אז תביאו בגד ים. עוד בפארק: שירותים, מבוך צמחייה, מדשאות, פינות ישיבה מוצלות.

על האש: יש שולחנות לפיקניק אבל ללא מנגלים, ואם אתם לא בעניין של סחיבות וצידניות יש בפארק קיוסק ובית קפה.

חניה: יש, וללא תשלום.

למה כן: מהפארקים היפים והאטרקטיביים בארץ, ומהבודדים שבאמת חושב על כל המשפחה.

מתי: שני-חמישי ושבת, 10:00–20:00, שישי, 10:00–16:00

לפרטים: באתר עיריית כרמיאל 


פארק הרצליה

פארק הרצליה, (צילום: עיריית הרצליה)
פארק מטופח ומתוחזק להפליא. פארק הרצליה | צילום: עיריית הרצליה

הריאה הירוקה של הרצליה גדולה ומשתרעת על 250 דונם בין פיתוח ללב העיר. בפארק הענק, המטופח והמתוחזק להפליא, הושם דגש על שימור והעצמת ערכי הטבע, לצד תרבות, בילוי ופנאי, ועידוד הספורט העממי. ואומר – שלולית חורף טבעית, שממוקמת במרכז הפארק, זכר ל"באסה" (ביצה, בערבית) שהייתה שם בעבר והיום היא מוקפת חורש, סבך צמחיה ותעלות ניקוז מעוצבות, שבילי טיול, צעידה וריצה, מסלול רכיבה באורך 1.2 ק"מ, שחובר למערכת שבילי האופניים העירוניים, ופמפ טרייק – מסלול רכיבה אתגרי. כאן תוכלו לפרוס פיקניק בין עשרות דונם של מדשאות, ולזלול פירות עונתיים ביער מאכל עם עצי מנגו, תות, גויאבה, דובדבן, רימון ואפרסמון.

פארק הרצליה, (צילום: אריאלה אפללו )
מתקן הרפתקאות ענק עם גשרים, סולמות ומגלשות | צילום: אריאלה אפללו

מה בפארק: בריכת נוי עם דגים, ספרייה קהילתית, פתוחה, מתקני משחק לפעוטות, מתקן הרפתקאות ענק עם גשרים, סולמות ומגלשות, אומגה ארוכה, רכבת טיולים, מופעים באמפיתיאטרון טבעי, עגלת גלידה, שלושה בתי קפה ושירותים גדולים ומאוד נקיים.

על האש: מתחם מוסדר עם שולחנות פיקניק, ברזיות ומנגלים מובנים.

חניה: שני חניונים בתשלום, וזהירות מהפקחים.

למה כן: אחרי הפיקניק והשעשועים תחצו כביש לשופינג בקניון שבעת הכוכבים, השכן.

מתי: 24/7

לפרטים: באתר עיריית הרצליה 


פארק מנחם בגין (פארק דרום), תל אביב

פארק דרום תל אביב (צילום: Roman82)
פיקניק בלי פקקים, עם ניחוח של טבע וקצת אקסטרים. פארק דרום, תל אביב | צילום: Roman82

יש מקומות שממוקמים לנו מתחת לאף ואנחנו עוברים על פניהם ולא עוצרים לראות מי ומה. אז פארק דרום הוא בדיוק מהסוג הזה והוא מושלם לפיקניק בלי פקקים, עם ניחוח של טבע, קצת אקסטרים בשביל והרבה שעשועים לילדים. יש פה כל מה שצריך והוא הרבה פחות עמוס מפארק הירקון. כאן גם נמצא ה-LAKE TLV – אגם לסקי מים בכבלים, שמשמש תפאורה מושלמת בין ענני המנגל, רגעי צחוק למתחילים לגלוש, והרבה קריאות התפעלות כשהמקצוענים מפגינים וירטואוזיות ופעלולים.

פארק דרום (צילום: אריאלה אפללו)
שני אגמים מלאכותיים – אחד לסקי שני לברווזים ודגים | צילום: אריאלה אפללו

מה בפארק: שני אגמים מלאכותיים – אחד לסקי שני לברווזים ודגים, פינת חי עם יענים, יעלים, איילים, טווסים ובמבי מנוקדים, שבילי אופניים, השכרת אופניים, מסלול טבע, מתקני שעשועים וכושר, רכבת "ננסית", ספריית פארק, גינת כלבים, עצים, מדשאות, ומעט מנגלים ושולחנות אז תביאו מהבית.

על האש: יופי של פארק להשתעשע, לבלות ולנפנף מעל השיפודים.

חניה: יש אבל קטנה ומתמלאת מהר אז  חפשו גם בין בתי השכונה.

למה כן: צעידה של כק"מ מפינת החי מזרחה תוביל אל הגנים והבריכות האקולוגיות של פארק אריאל שרון, שלמרגלות הר הזבל המשוקם של חירייה. והרווחתם שני פארקים שווים ביום אחד.

מתי: כל יום, כל השנה

לפרטים: באתר עיריית תל אביב 


הפארק הלאומי, רמת גן

הפארק הלאומי (צילום: Nikolay Litvak | shutterstock)
מהראשונים ומהוותיקים בארץ. הפארק הלאומי ברמת גן | צילום: Nikolay Litvak | shutterstock

לרמת גן אין ים אבל יש חוף, כזה אמיתי עם חול לבן ורך, שמשיות, כסאות נוח, מיטות שיזוף, מחצלות, מקלחות פתוחות, ברזיות לשטוף ת'רגליים. מה שחסר לחוף זה סוכת מציל והאיש שצועק "הלו ארטיק", אבל היי – יש גלידה (בגולדה ובמקדונלד'ס) ואגם במקום ים. וברוח הטרנד הוסיפו מזרקות רצפה נהדרות עם ספסלים לשבת מסביבן בזמן שהילדים משתעשעים במים, ובפרגולה עם הממטרות שמטפטפות על הראש. כל החוף הטוב הזה התנחל בפארק השני בגודלו בארץ (800 דונם), והראשון שהוקם בישראל ולכן נקרא "הפארק הלאומי".

רמת גן - חוף הפארק הלאומי, (צילום: אריאלה אפללו )
לא ליד ים אבל יש פה חוף | צילום: אריאלה אפללו

מה בפארק: מכוניות וברבורים לשוט באגם, רכבת טיול, מתקני שעשועים – בהם מותאמים לכיסאות גלגלים, סקייטפארק מקצועי לאופניים, סקייטבורד וסקוטרים, מתחם כושר, מגרשי מיני פיץ' וכדורעף חופים, ברווזים שמסתובבת חופשי, מדשאות, עצים ו-12 דונם של גן פרחים עם 82,000(!) פרחים, פינות ישיבה מוצלות, ומסלול רכיבה וטיילת שעוברת בין מפל מלאכותי לשפך נחל, לחורשת אקליפטוס ובוסתן תבלינים. וגם, מוזיאון אדם וחי, פסלים של קדישמן, פסנתר כנף ובתי קפה.

על האש: רק בחגים ובחופשים אז תבדקו לפני ההגעה.

למה כן: יש פה הכל וגם מופע אורקולי עם 272 גופי תאורה ו-100 סילוני מים שמרקדים לצלילי מוזיקה קלסית ומרשים פופ מקפיץ (ראשון-חמישי ושבת, 19:00-22:00, בכל שעה עגולה).

חניה: בתשלום

מתי: כל יום וכל לילה. המזרקות פועלות בראשון-חמישי ושבת, 10:00-18:45 (והפסקה ב-14:00-16:00) ובשישי עד  16:45.

לפרטים: באתר עיריית רמת גן


פארק פרס, חולון

פארק פרס, חולון, (צילום: אלכס רבינוביץ )
מאות דונמים של עצים, משחקים ומדשאות. פארק פרס | צילום: אלכס רבינוביץ

הסנטרל פארק של חולון משתרע על 300 דונם של עצים, מדשאות,  משחקים (גם לבעלי צרכים מיוחדים) ושפע של אטרקציות מנגזרת הספורט, התרבות, הפנאי והקולינריה, שיכולים למלא יום-יומיים של פעילות וחוויות ללא הפסקה. בשטח הפארק שבילי הליכה מוצלים (כולל מסלול ללקויי ראייה), שביל אופניים ומסלול טיול שמוביל לדיונות הזהב של חולות מולדת, עם דרך הביטחון ההיסטורית ומגדל המים שבקומתו השנייה נבנתה עמדת תצפית ושמירה ובהמשך שימש כסליק של ההגנה.

פארק פרס, חולון, (צילום: אלכס רבינוביץ )
מספיק אטרקציות למלא את כל היום | צילום: אלכס רבינוביץ

מה בפארק: קחו אויר כי יש הרבה ומגוון מעבר למתקני משחקים ומגרשי ספורט וכושר. כאן תמצאו את מוזיאון הילדים לצד הבריכות ומגלשות המים של פארק ימית 2000, משטח מקצועי להחלקה על הקרח מול שולחנות שחמט ומשחק שחמט ריצפתי, היכל ספורט סגור מול מתקני נינג'ה באויר הפתוח, פארק חבלים, קיר טיפוס מקצועי ופאמטראק – מסלול רכיבה אתגרי מול אמפיתיאטרון למופעים. וגם, עץ מוצצים מקסים למי שנפרדים מהמוצץ ותולים אותו למזכרת.

על האש: פינות ישיבה מוצלות עם שולחנות פיקניק, ברזיות וגרילרים מובנים.

חנייה: מעל 2,000 מקומות חניה ללא תשלום.

למה כן: בצמוד לפרס תמצאו את לה פארק – מתחם בילוי עם בריכה באורך 100 מטר, ולמרות הפיתוי לקפוץ ראש היא לא מיועדת לשחייה אלא לשייט בסירות פדלים. בקצה הבריכה מפל ומזרקות צבעוניות ולצידה גן מוזיקה, מסעדות ובתי קפה.

מתי: כל השבוע, מבוקר עד לילה

לפרטים: באתר פארק פרס


פארק שקמה, ראשון לציון

פעם קראו לה "עיר הקניונים" היום היא "עיר הפארקים" וכל אחד מהם שווה ביקור בפני עצמו, החל מגן בעברית דרך פארק החולות, פארק הים, פארק המעיין, פארק האגמים ועד לפארק אקולוגי חדש מהניילונים שמוקם במתחם האלף, והיד עוד נטויה. הפעם אנחנו ברצועת הפארקים שלאורך שדרות משה דיין במערב העיר – פארק ערים תאומות (בקריית ראשון), פארק המשפחות המחודש (בשכונת כרמים) ופארק שקמה (בנאות שקמה), הצמודים זה לזה, כך שאם אחד כבר מלא ועמוס, דלגו לבא אחריו. בשלושת הפארקים מדשאות, מתקני משחק ואזורים לפיקניק, ומכולם נתמקד בשקמה, שהוא הגדול והמרכזי ומשתרע על 100 דונם.

פארק נאות שקמה, ראשון לציון, (צילום: אריאלה אפללו)
יש פה אפילו מסלול קארטינג לכל המשפחה | צילום: אריאלה אפללו

מה בפארק: מתקני שעשועים ומשחק, משטחי גלישה בסקייטבורד ורולרבליידס, מתקן אומגה, מתקני כושר, שבילי הליכה, מגרשים למשחקי כדור ואצטדיון אתלטיקה. גולת הכותרת הוא האקטיבי פארק ​מרחב אקשן חווייתי עם מתחם מתנפחים גדולים, אולם נינג'ה פתוח, והשיא, מסלול מכוניות קארטינג חשמליות לכל המשפחה.

על האש: מתחם ברביקיו בין העצים עם שולחנות, ברזיות ומנגלים מובנים.

למה כן: הפארק היחיד בו הילדים יכלו להתנסות בנהיגה תחרותית טרום רישיון נהיגה רשמי.

מתי: כל השבוע

לפרטים: באתר עיריית ראשון לציון


פארק ירושלים

פארק ירושלים, (צילום: הרשות לפיתוח ירושלים)
הפארק העצום מאכלס בשטחו ארבעה פארקים שמקיפים את מרכז העיר | צילום: הרשות לפיתוח ירושלים

גם לירושלמים יש "פארק ירקון" רק בלי נחל זורם שחוצה את העיר. הריאה הירוקה, הירושלמית, היא פארק מטרופוליני המשתרע על שטח כולל של 15,000 דונם בין ירושלים, מבשרת ציון ומועצת מטה יהודה. הפארק העצום מאכלס בשטחו ארבעה פארקים נהדרים שמקיפים את מרכז העיר משלושה כיוונים – פארק עמק רפאים מדרום, פארק עמק מוצא ממערב (במרכזו מאגר בית זית ותוואי נחל שורק), ופארק עמק הארזים ונחל צופים מצפון, ואלה משמרים את ערכי הסביבה והמורשת של הרי ירושלים, בדגש על פיתוח בר-קיימא ושמירה על המרחבים הטבעיים ויצירת מגוון אפשרויות לפעילויות נופש ופנאי בחיק הטבע העירוני.

פארק ירושלים, (צילום: הרשות לפיתוח ירושלים)
בין חורשים טבעיים ליערות נטועים, לבוסתנים, ומעיינות קטנים | צילום: הרשות לפיתוח ירושלים

מה בפארק: מתקני משחק, ספורטק, מצפורים, מוקדי נופש ופנאי, מתחמי פיקניק, שהוקמו בין חורשים טבעיים ליערות נטועים, לבוסתנים, מעיינות קטנים, מסלולי טיול ו"טבעת מילטון" – 42 ק"מ של שביל אופניים סובב העיר. על הפרק – הקמת בתי קפה ומתחמי ספורט אתגרי.

על האש: אפשר להציב מנגלים ולנפנף רק בחלק מהפארק.

חניה: בשפע אבל בימי חג ומועד – שם קוד יום עצמאות ושות', למשל, החניונים עמוסים ופקוקים, אבל בפארק עצמו לא תרגישו בעומס אנושי בשל השטחים העצומים.

למה כן: מדובר באחד מהפארקים הגדולים והיפים בישראל, עם טבע שופע.

מתי: כל יום כל השנה, רק קחו בחשבון שברובם אין תאורה.

לפרטים: באתר לפיתוח ירושלים


אקו פארק, אשקלון

אקו פארק, אשקלון, (צילום: חי בנאי )
היהלום של אשקלון והפארק הכי צעיר . אקו פארק, אשקלון | צילום: חי בנאי

האקו הוא היהלום של אשקלון והפארק הכי צעיר בחבורה שנחנך בסוכות, רגע לפני השבת השחורה. הפארק משתרע על 650 דונם והוא תוכנן כפארק עירוני עכשווי וסביבתי, המשמר את המשאבים הטבעיים והמערכות האקולוגיות הקיימות במקום. הפארק נשען על שני גופי מים – בריכת חורף טבעית עם מצפור, ואגם מלאכותי עם ברווזים ושני איים, האחד אי לציפורים השני נגיש באמצעות גשר מעוצב. הפארק הייחודי הוא חלק ממסדרון אקולוגי הכולל גם דיונות חול בחלקו הדרומי.

אקו פארק, אשקלון, (צילום: חי בנאי )
משמר את המשאבים הטבעיים והמערכות האקולוגיות הקיימות | צילום: חי בנאי

מה בפארק: מתקני משחק, פארק אינטראקטיבי (בהקמה), סירות פדאלים בדמות חיות, נקודות תצפית, מדשאות, אזורי פיקניק, אמפי פתוח, מוקדי ספורט, מסלולי ריצה, מתחמי יוגה ופילאטיס, ושבילי הליכה ואופניים שמחברים את שני חלקי הפארק. וגם, מתקן משאבות שקוף ומסקרן, המאפשר לראות את פעילות השאיבה, הסינון והשבת המים לאגם.

על האש: אין, אבל אם אתם לא בעניין של פיקניק לכו על הפודטראק שמציע קפה טוב, מאפים, גלידות וכו'.

חנייה: יש, וללא תשלום

למה כן: היהלום הירוק של אשקלון.

מתי: כל השבוע, 07:00-23:00

לפרטים: באתר עיריית אשקלון


פארק נחל באר שבע

פארק נחל באר שבע, (צילום: שי פולק, החברה הכלכלית לפיתוח באר שבע )
הפארק הגדול בארץ עם האגם המלאכותי הגדול ביותר. פארק נחל באר שבע | צילום: שי פולק, החברה הכלכלית לפיתוח באר שבע

הפארק הבאר שבעי הוא מהפרויקטים התיירותיים השאפתנים שהוקמו לאחרונה בארץ, הנושא בארבעה תארים נחשבים – הפארק הגדול בארץ, המשתרע על 5,300 דונם; הפארק עם האגם המלאכותי הגדול בישראל, והשני בגודלו לאחר הכנרת, המשתרע על 90 דונם; טיילת להולכים ורוכבים באורך שמונה ק"מ; והרביעי, אמפיתיאטרון עצום שיכול לארח 12,000 צופים. ואלה הם רק נקודות הפתיחה לפארק האטרקטיבי, שאחרי שנים של פינוי ערימות אשפה, תכנון, פיתוח ובנייה, הושק על גדות נחל באר שבע והחזיר לחיים את החי והצומח והפך למקום של תרבות, בילוי ופנאי.

פארק נחל באר שבע, (צילום: שי פולק, החברה הכלכלית לפיתוח באר שבע )
מדשאות ענק, פרגולות ופינות ישיבה מוצלות | צילום: שי פולק, החברה הכלכלית לפיתוח באר שבע

מה בפארק: מגוון מתקני שעשועים ומשחק, ספורטק עם מתקני ספורט ואקסטרים, שיט בסירות מנוע ופדאלים, השכרת אופניים ורכבי גולף לטיול ברחבי הפארק, מדשאות ענק, פרגולות ופינות ישיבה מוצלות, מזרקת נוי, מסתורי צפרות באגם (בהם נצפו 150 זני ציפורים), אתרים היסטוריים וארכיאולוגיים בהם גשר קשתות טורקי, מהיפים בארץ, ומצפה בית אשל – אתר מורשת מעניין עם ביצורים ומקלט ממוגן בשקי חול, ששימש כמחנה צבאי ממנו פרצו הקרבות לכיבוש העיר.

על האש: מספר מתחמים ייעודיים למינגול עם שולחנות פיקניק ומנגלים מובנים.

חניה: יש, והרבה, וללא תשלום.

למה כן: כל המכלול, וגם אלמנט תאורת מיתרים דקורטיבי ומרשים הנישא לגובה 57 מטר ומואר ב-7,800 נורות לד צבעוניות, שעם רדת החשיכה מציג מופעי אור מרהיבים שנראים בכל האזור.

מתי: כל השבוע, 08:00-19:00.

לפרטים: באתר עיריית באר שבע


פארק אופקים, אופקים

פארק אופקים (צילום: רעות שמעוני )
הפארק הגדול הוקם בשנות ה-70 כחלק מפרויקט הריאות הירוקות  | צילום: רעות שמעוני

עיקר העניין התיירותי של אופקים הם הפארקים היפים והטבע במרחק נגיעה, כשהמרכזי שבהם הוא פארק עירוני שהוקם ומנוהל בשיתוף קק"ל. הפארק הגדול הוקם בשנות ה-70 כחלק מפרויקט הריאות הירוקות באזור, והוא מתפרס על 500 דונם מתוכם 300 דונמים הם השטח האינטנסיבי.

פארק אופקים (צילום: רעות שמעוני )
שיא הכיף לילדים היא המזרקה הנהדרת והשעשוע במים | צילום: רעות שמעוני

מה בפארק: מתקני שעשועים ומגלשות, קיר טיפוס, מגרשי כדורגל וכדורסל, מדשאות, חורש עצי אשל, מגרשי ספורט, מסלולי הליכה, שבילי אופניים ואתרי היסטוריה ומורשת,  שממוקמים על שתי דרכי נוף קצרות ומשולטות שמתחילות בפארק ומובילות לאתרים ביער ובמבצר פטיש. שיא הכיף לילדים היא המזרקה הנהדרת והשעשוע במים, שהיא בינגו לימים הלוהטים בנגב.

על האש: במקומות המיועדים לכך, בהם תמצאו שולחנות פיקניק ומתקנה מנגל מובנים.

חניה: יש, וללא תשלום.

למה כן: אלג'ריר - מערת "עלי באבא" מסתורית בעומק 30 מטר, שנחבאת מתחת למצודה עות'מאנית ושישמשה כמאגר מים קדום וכמקום אחסון לתבואה, וכן מסלול טיול על גדות נחל אופקים, שהוכרז כשמורת טבע.

מתי: בכל יום ושעה שתרצו.

לפרטים: באתר קק"ל