בצל המלחמה, והתקופה הקשה בה אנחנו נמצאים, נראה שחגיגות יום העצמאות השנה יהיו צנועות מאוד ואנשים רבים שנהגו בשנים עברו לצאת ולחגוג, לא יעשו זאת השנה.

לצד זה, יהיו גם כאלה שיצאו לטבע וישמרו את המסורת הישראלית לעשות מנגל. כל אחד על פי בחירתו. לטובת אותם אנשים, קרן קימת לישראל ריכזה את המקומות המומלצים לעשות בהם עם האש השנה, במקומות מסודרים, יפים וכמובן - בטוחים.

מקומות מומלצים לעשות על האש בצפון

דרך נוף יער בית קשת. לאורך יער בית קשת ויער צ'רצ'יל עוברת דרך נוף שאורכה כ-19 ק"מ. קצה אחד של הדרך נמצא ליד מחנה שמשון, סמוך למחלף גולני. שתי כניסות נוספות לדרך ליד קיבוץ בית קשת ונוף הגליל. לאורך הדרך הציבה קק"ל כמה חניונים:

חניון האלון הגדול - חניון גדול ובו שולחנות פיקניק, חלקם נגישים, ליד עץ אלון התבור גדול ומפואר. מהחניון יוצא שביל הטרשונים– שביל טיול שעובר בין טרשי אבן מרשימים. איך להגיע:  א. משער המחנה הצבאי שמשון, כ-2 ק"מ מערבית לצומת גולני. ב. מכביש הגישה לקיבוץ בית קשת. (waze: יער בית קשת). 

יער לביא - יער לביא שוכן לצד מחלף גולני. ביער יש כמה חניונים, מתקני משחק לילדים, מים לשתייה ושולחנות פיקניק, בהם שולחנות נגישים.  איך להגיע:  לבאים מכיוון עפולה, ומצפון לכיוון טבריה נכנסים לתחנת הדלק "דלק" (מסעדת אל מוכתר) (waze: יער לביא).

יער בית קשת (צילום: פנינה צייזלר)
יער בית קשת | צילום: פנינה צייזלר

> מהצפון ועד הדרום: הרשימה המלאה של המקומות לעשות בהם מנגל


מקומות מומלצים לעשות על האש במרחב ירושלים

פארק עצמאות ארה"ב - פארק עצמאות ארצות הברית הוא מרחב פתוח של טבע ויערות, המשתרע על פני כ- 30,000 דונם בחלק הדרומי-מערבי של הרי ירושלים. קק"ל הכשירה בפארק חניוני פיקניק, מתקני נופש פעיל ומצפורים המשקיפים על נופי הרי ירושלים ונופי השפלה. שבילי טיול רבים מובילים את המטיילים אל מצפורים, מעיינות, חורשים טבעיים ואתרי המורשת שבפארק.

יער ירושלים - ממוקם ממערב לעיר ומהווה "ריאה ירוקה" של תושבי הבירה. ביער לצד האורנים והחורש הטבעי עצי ארז, מגוון פרחים טרסות ישנות שרידי חקלאות עתיקה, מערות קבורה ואתרים היסטוריים. דרכי יער ראשיות חוצות את היער ולאורכן פינות חמד רבות, יציאה לשבילי טיול, חניוני נופש ומשחק.

פארק בריטניה - פארק בריטניה שוכן בלבה של שפלת יהודה. זהו חבל ארץ שכולו נופים מרהיבים של גבעות עטורות ביערות נטועים, בחורשים טבעיים ובאתרי עבר מרתקים. אין פלא שמרחבי הפארק, המשתרעים על פני כ-40,000 דונם, מושכים אליהם מטיילים ונופשים רבים המבקשים לבלות בחיק הטבע.

פארק בריטניה (צילום: בוני שיינמן)
פארק בריטניה | צילום: בוני שיינמן

מקומות מומלצים לעשות על האש הדרום

פארק אופקים - יער אופקים, המשתרע על פני כ- 500 דונם , ניטע בצדה המזרחי של העיר אופקים, כ-20 ק"מ מצפון-מערב לבאר שבע. יש כאן חניון גדול, המותאם גם לאנשים עם מוגבלות, מדשאה רחבת ידיים, מים לשתייה ושירותים. שתי דרכי נוף קצרות ומשולטות מובילות לאתרים העיקריים ביער ובראשם – מבצר פטיש.

פארק שרשרת נחל גרר - יער העולה מתוך מישורי הלס המעובדים של מערב הנגב. היער ניטע בשתי גדותיו של נחל גרר, מיובליו החשובים של נחל בשור. קטע זה של הנחל מחזיק מים רוב חודשי השנה ועל כן הוא נכס טבע חשוב לבעלי החיים שבסביבה. קק"ל סימנה ביער דרכי נוף ושבילי אופניים והכשירה בו חניוני נופש ובהם מים לשתייה ושולחנות נגישים. מצפון לנחל מתנשא האתר ההיסטורי תל הֲרוֹר, ומראשו נשקפת תצפית נאה על הסביבה, המוסיפה הנאה לחוויית הביקור במקום.

פארק שרשרת נחל גרר (צילום: יעקב שקולניק)
פארק שרשרת נחל גרר | צילום: יעקב שקולניק

יער המלאכים - שחריה היער משתרע על פני 7,000 דונם, נמצא כארבעה ק”מ ממזרח לקרית גת. היער נקרא על שמה של מעברת שחריה, שנוסדה בשנת 1956 מעט ממערב למקום שהיער ניטע בו. חלק מיערות השפלה ובהם יער המלאכים ניטעו ביוזמת קרן קימת לישראל על ידי תושבי המעברה. קק"ל הציבה ביער חניוני נופש מצוידים בשולחנות פיקניק ובמתקני משחק לילדים והכשירה דרכי יער המובילות אליהם. חפירות ארכיאולוגיות חשפו ביער אתרי עתיקות. בחניון המרכזי הוצבו מתקני משחקים מותאמים לילדים עם מוגבלות ושירותים נגישים.