יש את ירושלים של התיירים, ההיא שנמצאת בכיכר ציון ומציעה מזכרות יפות בשוק של העיר העתיקה, יש את ירושלים של המבקרים מישראל שבאים בעיקר בחגים - ויש את זו שמגלה את הסודות שלה רק לירושלמים. מעיין קטן בין השכונות, מרתף ספרים, המקומות עם האוכל הכי טעים ועוד דברים שמותר לנו לספר:

טיפות של מים - הנה משהו מרענן לקיץ. המזרקה הראשונה שהוקמה בירושלים מוקפת בפסלים של אריות וממוקמת מול גן הפעמון וליד שכונת ימין משה. יש סיפור היסטורי שלם מאחורי הפסלים, אבל מה שבאמת מעניין זה שאפשר להתרענן ולהמשיך לטיול רומנטי בגן בלומפילד.

איך מגיעים? גן בלומפילד, רחוב ש.א. נכון

הפלאפל ויכוח על איפה הפלאפל הכי טוב בירושלים יכול להוביל למלחמת עולם עם כדורים טבולים בטחינה שעפים מצד לצד. אז אנחנו לא תופסים צד, רק אומרים שכדאי לטעום מנה מהדוכן של "האחים לוי" שנמצא ממש בכניסה לשוק מרחוב אגריפס.

איך מגיעים? רחוב מחנה יהודה 51, פינת אגריפס

הפינה האוסטרית – בלב הרובע המוסלמי בין דוכני הכנאפה והזעתר, ממוקם ההוספיס האוסטרי ובו בית קפה אירופי כמו בסרטים על וינה, כולל השטרודל והאווירה. חוץ מזה, הגג של המבנה הוא לוקיישן מצוין לסלפי עם העיר העתיקה.

איך מגיעים? רחוב ויה דולורוזה 37

המרפסת של ההוספיס האוסטרי בירושלים (צילום: eFesenko, Shutterstock)
המרפסת של ההוספיס האוסטרי בירושלים | צילום: eFesenko, Shutterstock

צפו: 100 סיבות לבלות את הקיץ בירושלים >>

וגם - תנו לנו את הסיבה ה - 101 שלכם ותוכלו לזכות בפרס >>

קפה שחייבים בבוקר – ואם כבר מטיילים בעיר העתיקה, שוק אבטימוס ברובע הנוצרי יוצא מרחוב דוד במסלול המוליך אל כנסיית הקבר. ממש ממול למזרקה, יש בית קפה בשם "גולדן פנורמיק סיטי", קפה ערבי של בוקר או תה נענע על הגג, וגם פה - יש לכם נוף על העיר העתיקה כמו שמעולם לא ראיתם.

איך מגיעים? רחוב שוק אבטימוס 130

מרק מנחם - צלחת מרק היא משהו שתמיד מחבר בין אנשים, ו"המרקייה" הירושלמית היא מקום לשבת ולהרגיש חלק מהחבר'ה. בלילות הקרירים של ירושלים מדובר בהחלט במקום שהוא מאסט, ובקיץ כשחם מדי יש הרבה עראק ומוזיקה.

איך מגיעים? רחוב כורש 4

הקפה השכונתי – מסתבר שאחד מבתי הקפה השווים בירושלים, נמצא דווקא בלוקיישן די משעמם, על רחוב הרצוג ומול תחנת הדלק ניות. קפה אלה הוא מקום די קטן אבל עם לקוחות ירושלמיים די קבועים שלא מוכנים לחלוק אותו עם אף אחד מעיר אחרת.

איך מגיעים? רחוב הרצוג 69

דורות של חלות – אם אתם במקרה בחמישי בלילה וגם אם לא, חפשו את החלות המתוקות של מאפיית לנדנר בשכונת בית ישראל שגידלה דורות של ירושלמיים סביב שולחן השבת. ואם כבר חמישי, אומרים שב"אליז" הסמוכה שמים על האש סירים ענקיים של חמין, ולא נשאר מהם אפילו גרגיר של שעועית.

איך מגיעים? לנדנר - רחוב לייב דיין 10, אליז – רחוב עמלים 5

אקסטרים בלב העיר - יש טיפוס תל אביבי ויש טיפוס ירושלמי, אבל כאן מדובר ממש בטיפוס, על סלעים וקירות באמצע מרכז העיר. הבלוק נמצא ברחוב צדדי היוצא מיפו ומבוסס על מגבלת גובה של עד ארבעה מטרים. זה בהחלט מעודד, כי אתם לא קשורים בחבל, אלא מקסימום נופלים על מזרן.

איך מגיעים? רחוב יצחק אלישר 7

ספר באוטובוס – בירושלים אוהבים ספרים, והתושבים בשכונות הקטמונים יזמו תחנת קריאה. זה הולך ככה: לוקחים תחנת אוטובוס ישנה, שמים בה מדפים וממלאים בספרים. אפשר לבוא ולקרוא על הספסל ליד, להשאיל ולתרום. חפשו את התחנה בפארק המסילה.

איך מגיעים? רחוב מסריק, פינת דרך הרכבת

רדיו ירושלמי – כדי להתחבר באמת לסצנה הירושלמית, כדאי להיות בתדר הנכון. רדיו מרכז העיר משדר ממתחם קטן ברחוב יפו, מוזיקה, תכניות תרבות וגם הופעות והרצאות ובעצם כל מה שקורה בירושלים, בלי מילה על פוליטיקה.

איך מאזינים? jlm.fm

הקרון – אם תיכנסו לקרון מספר 322 ששוכן במתחם התחנה הראשונה, תרגישו כמו גוליבר בארץ הקטרים. בקרון הקטן מתקיים עולם שלם של רכבות נוסעות ואנשים שמחכים בתחנה, מערכת מנהרות וגשרים, בתים כפריים משוחזרים ועוד כלים ומבנים מיניאטוריים מעולם הרכבת.

איך מגיעים? רחוב דוד רמז, מתחם התחנה הראשונה

גן השושנים, ירושלים (צילום: Deror avi, wikipedia)
צילום: Deror avi, wikipedia

גן של שושנים ליד המושבה הגרמנית ותיאטרון ירושלים ממוקם גן יפה ומבודד, שמוכר כמעט אך ורק לתושבי האזור ולאלו שחונים בו בדרך לתיאטרון. גן השושנים הוא מקום לפיקניק רומנטי או שאפשר לתפוס כמה שעות של שמש על הדשא.

איך מגיעים? רחוב דובנוב

ספרים – שורות ארוכות של מדפי ספרים ישנים וקומת מרתף עם ספה גדולה לקריאה, אם אתם חובבי ספרים זה בהחלט נשמע כמו משהו שתרצו לגלות. "הגלריה לספרות" ברחוב ש"ץ היא בדיוק מה שדמיינתם בשורה הקודמת שקראתם.

איך מגיעים? רחוב ש"ץ 6

גטסבי – מה? איפה זה? על הדלתות אין שום רמז, וכשנכנסים פוגשים רק מישהי שמחייכת ואז פתאום, מזיזה את הקיר ובפנים – בר קוקטיילים כמו בסרטים. רק ירושלמים אמיתיים זוכרים שבמקום הזה פעל מועדון הסינדרום המיתולוגי, ומה עוד נאמר? געגועים.

איך מגיעים? רחוב הלל 18

המעיין ממש קרוב לקניון עזריאלי במלחה ובסוף החניון של גן החיות התנכ"י, יש דרך עפר שמובילה אל מעיין מקסים בשם "עין לבן". אפשר לקפוץ לשחייה קצרה ואולי גם לקחת ביס מתאנה עסיסית בזמן ששמים את הרגליים במים.

איך מגיעים? דרך אהרון שולוב, חניון גן החיות התנכ"י

צפו: 100 סיבות לבלות את הקיץ בירושלים >>