אזור האגמים של צ'ילה הוא אחד מהאזורים הפראיים ביותר בעולם. זהו אזור שיש בו הרי געש שחלקם פעילים, פיורדים החודרים לתוך היבשת, יערות עד צפופים וכמובן אגמים שמציגים את כל מגוון הצבעים של הירוק, אפור וכחול. אזור זה תחום בין נהר ביו ביו בצפון לפוארטו מונט בדרום (קווי רוחב דרומיים 42-38). האגמים עצמם הם עדות לתקופת הקרח האחרונה שהתרחשה לפני 10,000 שנה. כל קרחון שנסוג הותיר אחריו עמק שהתמלא במי קרחונים, והעמקים שהתמלאו במי ים הם הפיורדים המפורסמים. יש גם אגמים חדשים יותר שנוצרו בעקבות הפעילות הוולקנית התוססת באזור.

שיחים ירוקים תחת הר באזור האגמים בצ'ילה (צילום: יוסי מלמד)
שפע אטרקציות - ובעיקר נוף | צילום: יוסי מלמד

מה רואים

זהו אזור פורה מאוד, שאדמת הטוף וכמויות המשקעים הגדולות הצמיחו בו יערות גשם, שפע של שרכים ועצים מיוחדים כגון האראוקריה (Araucaria) והאלרסה (Alerce). באזור זה תוכלו לראות פומות, שקנאים, פינגווינים ואריות הים. את מגוון החי והצומח ניתן לראות בעיקר בתוך גבולות הפארקים הלאומים מכיוון שמחוץ לאזורים אלו מתגברת כריתת העצים שהורסת את בתי הגידול הטבעיים. אזור האגמים מושך אליו מטיילים רבים בחודשי הקיץ (נובמבר-מרץ) ולא רק בשל הטבע הפראי. זהו מקום מגוריהם של בני המפוצ'ה (Mapuche), התושבים הילידים של צ'ילה, שהיו השבט היחיד שעמד אל מול אימפריית האינקה והכובש הספרדי.

מה עושים

האזור מציע למטייל שפע של אטרקציות. טיולים רגליים, טיפוס על הרי געש, טיפוס על קרח, טיפוס על מצוקים, סקי (גם בקיץ), רפטינג במים סוערים, קיאקים בנהרות ובים, טבילה במעיינות חמים, שיט מפרשיות, ספורט ימי, ואפילו טיסות נופיות ממסוקים, הצופות היישר אל לועותיהם של הרי הגעש. באזור יש כמה מוקדים שאפשר לצאת ולטייל מהם בפארקים הלאומיים:

העיירה טמוקו (Temuco)

נמצאת קרוב לנהר הביו ביו שבו אפשר לטייל ברגל מלגונה Galletue בשביל נקרא "שביל פהואנצ'ה" (Pehuenche Sendero). הדרך עוברת בין כפרים קטנים המיושבים על ידי בני המפוצ'ה. בנהר הביו ביו אפשר לצאת גם לרפטינג או לשיט קיאקים. פארק נוסף שנמצא כ-120 קילומטרים מטמוקו נקרא טולהוקה (Tolhuca) זהו פארק קטן ומבודד שבו יש אגמים חבויים, יער גשם צפוף ומפלים רבים. בשמורה יש גם מעיינות חמים לסיום הטיול, הפארק קשה להגעה וכדי להגיע אליו צריך לשכור רכב או להגיע באופניים. פארק נוסף יפהפה הוא פארק קונגיגיו (Conguigio) שמרכזו נמצא הר הגעש יממה (Llama) הוא נמצא כ-80 קילומטרים מזרחית לטמוקו במקום אדמה וולקנית שחורה, אגמים מדהימים בשלל גווני הירוק והאפור.

העיירה פוקון (Pucon

 
נבחרה על ידי מטיילים רבים כנקודת המוצא לטיוליהם באזור. העיירה נמצאת למרגלות הר הגעש וייאריקה (Villarica) ושוכנת לגדות אגם בעל שם זהה. העיר מציעה מגוון פעילויות אטרקטיביות, כגון טיולים רגליים, טיפוס הרים, רכיבה על אופני הרים, גלישת רוח, רפטינג, שיט בקיאקים, רכיבה על סוסים, אומגות ומסעות דיג.

פוארטו ואראס (Puerto Varas)

העיירה הדרומית נמצאת על גדת אגם יינגקיווה (Llanquihue) ונבנתה על ידי תושבים גרמנים בסוף המאה ה-19. מהעיירה אפשר לצאת לפארק פויאואה (Puyehue). זהו הפארק הפופולרי ביותר באזור האגמים, ובשטחו יש יער גשם הררי והזדמנות לראות את האייל הצ'יליאני ואת הפומה. הפארק מלא בשבילי הליכה לכל הגילים והרמות, ויש בו נקודות תצפית על האגם, מעיינות חמים, מפלים וצמחייה מגוונת.
מקום נוסף שכדאי לבקר בו הוא אזור הר הגעש אוסרונו (Osrono). הר הגעש המושלם, שמפורסם בכל חוברות הטיולים של צ'ילה, נמצא בפארק הלאומי ויסנטה פרס רוסאלס (Vicente Perez Rosales). פארק זה, הראשון שהוקם בצ'ילה, נמצא ליד האגם היפה באזור, אגם כל הקדושים
(Todos Los Santos) . אפשר לשוט על האגם ולצאת לטיולים רגליים ביער הגשם. אפשר גם לטפס אל פסגת אוסורנו ולבקר במפלי פטרואה (Petrhue). מפוארטו ואראס אפשר לצאת לביקור באי צ'ילואה (Chiloe).

פוארטו מונט (Puerto Montt)

עיר הנמל הזו היא הנקודה הדרומית ביותר באזור האגמים. היא משמשת כצומת תחבורה ונקודת מעבר אל אזור האגמים שבדרום, אל האי צ`ילואה ואל פטגוניה שבתחום צ'ילה, ואם הגעתם אליה שווה לבקר בשוק הדגים שלה, אנחלמו (Aanjelmo).