המסלול: סיור שכולו תצפיות על המראות המדהימים של ירושלים, כל פעם מזוויות שונות.

טיול בירושלים: תצפית מהר הזיתים (צילום: Claudia Dewald, Istock)
תצפית לירושלים מהר הזיתים | צילום: Claudia Dewald, Istock
תחנה ראשונה – תצפית אל עבר הירדן המזרחי

הסיור מתחיל לפני עלות השחר במרומי הר הצופים בתצפית מזרחה. שווה לצפות בזריחה שברמת עבר הירדן המזרחי. כאן תוכלו ליהנות מהצבעים המתחלפים, לתקתק הרבה במצלמה, להסניף את השקט ונופי הבראשיזת של מדבר יהודה.

תחנה שנייה – תצפית מהנקודה הגבוהה ביותר בעיר

נוסעים מרחק קצר אל אוגוסטה ויקטוריה, כיום בית חולים ובעבר בית הארחה גרמני. המבנה, שנחנך ב-1910, נקרא על שמה של אשת הקייזר וילהלם השני. אפשר לעלות אל מגדל הפעמונים במדרגות. משם יתפרש לפניכם נוף של 360 מעלות הכולל את המדבר, את ים המלח, את הר הזיתים ואת ירושלים רבתי מהנקודה הגבוהה ביותר במזרח העיר.

תצפית לירושלים  (צילום: aist1974, Istock)
תצפית לילה לכיוון העיר העתיקה | צילום: aist1974, Istock

תחנה שלישית – תצפית אל העיר העתיקה

ממשיכים בנסיעה דרומה (שמאלה) אל מצפור הנוף המרשים שנמצא לצד מלון 7 הקשתות. לצד בית הקברות היהודי החשוב היותר, תוכלו להשקיף אל העיר העתיקה, אל הר הבית, אל הכותל המזרחי שהוא חלק מחומת העיר העתיקה, ואל המדרגות המלכותיות למרגלות הכותל הדרומי, שם היו שערי הכניסה החשובים אל בית המקדש מאז בית המקדש של שלמה המלך.
אם תגיעו בשעת בין ערביים או בשקיעה תרוויחו את מראה ירושלים הצבועה באדום וזהוב ואט אט עוטה שלל אורות עם המבנים השונים - מלון המלך דוד, חומות העיר, המדרגות המלכותיות, כנסיית דורמיציון על הר ציון ועוד.

אין תמונה
תצפית על הכותל המערבי

תחנה רביעית – תצפית אל הר הבית

מכאן נרד אל העיר העתיקה לחניון אלרוב בממילא (שלוש שעות ראשונות ללא תשלום) ניכנס דרך שער יפו אל רחוב דוד ובפנייה השנייה שמאלה נפנה אל רחוב המוריסטן, שלמעשה הוא חלק מרובע גרמני לותרני. שמו של הרחוב הוא שיבוש של המילה הפרסית בית חולים. אנדרטה מנציחה את בית החולים הראשון שנבנה כאן בתקופה הצלבנית. נמשיך אל כנסיית הגואל שחנך אותה קייזר וילהלם בביקורו ב-1898.
תמורת שלושה שקלים נטפס במדרגות הלולייניות של מגדל הפעמונים ופה נצפה במראות העיר העתיקה, בכיפות של הר הבית המתחרות בכיפות כנסיית הקבר הסמוכה ובמתחרה החדש שעומד עתה בבנייתו המחודשת - בית כנסת החורבה ברובע היהודי.

תצפית לירושלים (צילום: istockphoto)
לא חייבים מלמעלה. אפשר לראות את ירושלים גם מהספסל | צילום: istockphoto
תחנה חמישית – אל נוטרדם דה ג'ירוסלם

נקודת תצפית יפה נמצאת ברחוב הגיא בתחנה השלישית של הוויה דולורוזה - ההוספיס האוסטרי המתהדר בתואר בית המלון האירופי הראשון בעיר העתיקה בירושלים. המבנה, שעבר גלגולים רבים, היה בראשיתו בית הארחה לצליינים האוסטרים, לימים קולג' לקצינים הבריטים. עם מוריו נמנה גם אבא אבן. כאן מומלץ לעשות הפסקה צוננת עם בירה טובה או לחילופין כוס קפה עם זאכר טורט מסורתית או שטרודל, כשאתם יושבים בבית הקפה מתחת לתמונות הקייזר ואשתו או בגינה עם הריהוט שצויר בבית המלאכה של משפחת בליאן הארמנית.

אם תעלו לגג במעלית או במדרגות תוכלו לצפות אל המבנה של נוטרדם דה ג'ירוסלם הנמצא לצד השער החדש. המבנה ניכר בשני המגדלונים ופסלה של מרים ביניהם. מימין וקרוב לנו שער שכם. מסביב דגלי ישראל נישאים על גגות בתים שנרכשו בידי עמותת עטרת כוהנים ברובע המוסלמי. מכאן נראה גם את המגדל הקודם שעליו טיפסנו - כנסיית הגואל, את כיפות כנסיית הקבר ואת כיפות הר הבית - כיפת הסלע ואל אקצה.

תחנה שישית – תצפית של 360 מעלות

נסיים את הסיור בתצפית נהדרת בלב העיר המערבית ממגדל הפעמונים של ימק"א ברחוב המלך דוד. מבנה זה תוכנן על ידי האדריכל של האמפייר סטייט בילדינג בניו יורק, ללמדנו שהוא נחשב בזמנו לרב קומות של ירושלים בראשית שנות השלושים. ההגבהה של מלון קינג דיוויד בשלוש קומות בראשית שנות השבעים פגעה במבט על העיר העתיקה. חמישה שקלים יעזרו לכם להמריא מעלה (במעלית) ולהשקיף על ירושלים במבט של 360 מעלות.
תופתעו לגלות מחסום חדש בדמות השכונה היוקרתית הנבנית במה שהיה פעם מגרש הכדורגל המיתולוגי של ימק"א. בדרך למעלה תוכלו גם ליהנות מהמבנה היפה עם התקרה הציורית באולם קבלת הפנים ואולי לשהות במקום ללינת לילה כדי להמשיך לסייר בירושלים.

>> להשתטח על קברי צדיקים כבר נסעתם? המדריך המלא