אגם טהאו
אגם טהו. ערוצים שוצפים ומסלולים מגוונים | צילום: jupiter images

אגם טהו, השוכן בקצה הצפוני של רכס הרי הסיירה נוואדה, על הגבול שבין המדינות קליפורניה
ונוואדה, הוא האגם האלפיני הגדול ביותר בארצות הברית (והאגם השני בעומקו אחרי אגם קרייטר), ובו כמות עצומה של מים שיכלו באופן תאורטי לכסות את כל מדינת קליפורניה עד לעומק של כ-35 סנטימטרים. חשובה עוד יותר מכמותם היא איכותם המצוינת של מים אלה, וצלילותם המאפשרת לראות לעומק רב. חופי האגם, ובעיקר חלקו הדרומי, הם יעדי תיירות פופולריים. הוא מוקף בבתי נופש שלחלקם חופים ומזחים פרטיים, במלונות ובאתרי בילוי. קרבתו לסן פרנסיסקו (כארבע שעות נהיגה) ולריכוזי האוכלוסין שסביבה גורמת לכך שמדי סוף שבוע מגיעים לאזור אלפי מבקרים כדי לנפוש, לרכוב על אופניים (סביב האגם שביל היקפי נהדר) לצאת לטיולים רגליים, לשוט, ובחורף לעשות סקי.
האדם הלבן גילה את אגם טהו לפני כ-150 שנה בסך הכול. מאז פותח האגם ללא היכר ואף נסכר בחלקו הדרומי במקום שבו הוא מנוקז על ידי נהר הטרקיי. למרות זאת, ולמרות העובדה שכיום הפיתוח סביב החופים (פיתוח שכולל בין השאר בתי הימורים בעיירה סטיטליין שמדינת נוואדה בצדו המזרחי) הוא רב, השלווה עדיין אופפת אגם ציורי זה השוכן ברום ההרים בין פסגות מושלגות (חוץ מסירות המירוץ ואופנועי הים שמעיבים על השלווה שבמים). מי אגם טהו קרים מדי לרחצה במשך רוב ימות השנה, אבל למרות זאת המקום שווה ביקור, לכל הדעות.
אורכו כ-35 קילומטרים, רוחבו כ-20 קילומטרים, ומכיוון שהוא ממוקם על קו שבר, עומקה של קרקעיתו, ששקעה עם עליית הרי הסיירה נוואדה, מגיעה לכ-500 מטרים (הודות לעומקו האגם אינו קופא לעולם). בגלל הגובה הרב שבו הוא שוכן – כ-1,900 מטרים, וההרים שמתנשאים מעליו שגובהם של כ-1,000 מטרים נוספים, כינו אותו האינדיאנים שחיו באזור – "טהו", שפירושו "אגם של השמיים".

סביב האגם במסלולי הליכה

מסלולי הטיול סביב האגם מגוונים, והערוצים השוצפים, המפלים ונוף המצוקים שנחרץ על ידי קרחונים לפני עשרות אלפי שנים, מרהיבים. מומלצים במיוחד:
מסלול המוביל למפרץ אמרלד (Emerald Bay): בקצהו, על שפת האגם, ניצבת טירה מפוארת שנבנתה לפני קרוב למאה שנה. אורכו של מסלול זה כשלושה ק"מ.
מסלול המוביל למפלי איגל (Eagle) העליונים: מסלול שאורכו כשלושה קילומטרים, שמתחיל סמוך למגרש החנייה שבו מתחיל המסלול למפרץ אמרלד.
המסלול המוביל למפלי הקסקייד (Cascade): מסלול יפה עם מפלים שגובהם כ-60 מטרים עם נוף מרהיב מסביב. אורכו של המסלול כשלושה קילומטרים והוא מתחיל בחניון הלילה Bayview.
מסלול Rubicon Trail: מסלול שאורכו 14 קילומטרים (לא חייבים ללכת את כולו) לאורך חופי האגם (מתחיל בשמורת D. L Bliss State Park).

סביב האגם בסקי

אתרי הסקי על הרכסים הסובבים את האגם הם מהטובים בקליפורניה וחלקם אף נמנים עם האתרים הטובים בעולם, ביניהם:
Squaw Valley: אתר זה הממוקם בצפון האגם, אירח את אולימפיאדת החורף בשנת 1960. מומלץ בעיקר לגולשים מנוסים
Alpine Meadows: אתר מיושן במעט אבל בכל זאת נחשב מצוין, לא מומלץ לגולשים מתחילים, ממוקם בצפון האגם.
Sierra at Tahoe: אתר מצוין למתחילים, וגם לא מאוד יקר, ממוקם בדרום האגם.
Northstar: אתר נוסף שממוקם בצפון האגם ומצוין לגולשים מתחילים.
Heavenly: אתר גדול ויקר בדרום האגם. מהמסלולים שבו תצפיות נהדרות, מיועד לכל הרמות. גם אם לא גולשים מומלץ לעלות ברכבל למעלה ולצפות משם על נוף האגם.

עוד על אגם טהו בפרט, ועל קליפורניה בכלל תוכלו לקרוא בספרה של נטע דגני- "קליפורניה-מסלולים"