סנטיאגו היא העיר השנייה בגודלה בקובה ומתחרה בהוואנה בתחומי המוזיקה, הספרות והפוליטיקה.
במאה ה-19 הגיעו לכאן פליטים רבים מהאיטי, ולכן ניתן להבחין שבאזור זה אחוז האוכלוסייה השחורה גבוה יותר. סנטיאגו מכונה גם "ערש המהפכה", כיוון ששם החלה המהפכה שהובילה את פידל קסטרו לשלטון עד ימינו. העיר ידועה כמרכז המסורתי של המוזיקה האפרו-קובנית, סלסה וג`ז קובני, במועדונים ובבתי הספר לסלסה הטובים שלה. זהו מקום הולדתו של הרום בקרדי המפורסם ומקום משכנם של בתי החרושת הטובים בעולם לייצור רום מקני סוכר. אז קבלו כמה המלצות שיעשו לכם אחלה ביקור.

הוואנה, קובה (צילום: mako)
לרקוד, לאכול ולחוות. הוואנה | צילום: mako

לעשות ולראות:

לשוטט ברחובות: התחילו מכיכר סספדס. בימי שבת או חג מתכנסת כאן לעתים תזמורת רבת נגנים ומנגנת בעוד מסביב לכיכר רועשים להם אוטובוסים, ומוניות. מכאן המשיכו ברחובות הסובבים את הכיכר – רחוב Aguilera, ברחוב Heredia, המשיכו ל-Plaza de Dolores שם גם תוכלו למצוא כמה מסעדות.
לטייל במבצר: Castillo de San Pedro del Morro – מבצר שמור בצורה נפלאה, בנוי על מצוק ומשקיף על מצר החודר מן הים הקריבי למפרץ הטבעי המוגן של סנטיאגו. הוא נבנה לראשונה במאה ה-17 לצורך הגנה מפני שודדי הים. מומלץ לסייר במבצר ובמוזיאון שבתוכו. ניתן להגיע אליו עם מונית בנסיעה של רבע שעה, או אוטובוס מספר 212 לסיודמאר ומשם להמשיך בהליכה קצרה ברגל.
ללכת לים: מצפון-מזרח למבצר יש מפרץ קטן עם חוף רחצה מקסים בצבע טורקיז, ניתן להגיע אליו משביל ליד הכניסה למבצר או עם מונית בכביש לאורך המפרץ, כדאי לקבוע עם המונית שתחזיר אתכם כיוון שאין משם תחבורה מסודרת.
למסור ד"ש למתים: Cemeterio Santa Ifgenia – בית הקברות שבו קבורים קורבנות מלחמת העצמאות ומגפת הקדחת, עשירים וחשובים, קרלוס מנואל דה סספדס (אבי האומה ומוביל המאבק לביטול העבדות), וכמובן קברו של הגיבור הלאומי – חוסה מארטי (בכל חצי שעה עגולה נערך טקס חילופי משמרות). כ-20 דקות נסיעה ממרכז העיר.
לצאת לרקוד: סנטיאגו משופעת במועדונים רבים שמדי ערב נשמעת בהם מוזיקה ונערכות בהם הופעות חיות, ומסיבות ריקודים. המועדון החביב עלי הוא ה-Casa de la Trova הנמצא במרחק של שתי דקות הליכה מכיכר סספדס. ואגב, הדרך הטובה ביותר ללמוד לרקוד היא לצאת לאחד ממועדוני הריקודים הרבים, לא להתבייש ופשוט להזמין מקומי לרקוד איתכם, כמעט כל אחד מהם הוא מורה בפוטנציה. המקומיים יראו בכך כבוד רב, ואתם תוכלו להודות להם אם תזמינו אותם למוחיטו. אם מצא חן בעיניכם ניתן לקבוע למחרת שיעור פרטי עם אותו מורה (15-10 דולר).

לאכול:

- קפה וארוחות קלות במרפסת של מלון Casa Granda בכיכר סספדס.
- פיצה מקומית בפינת רחוב General Lacret ו-Bartolom'e Mas'o – למי שמעוניין לטעום פיצה קובנית אותנטית ושומנית (משלמים ב- Moneda Nacional).
- מסעדת El Moro – ליד המבצר, כדאי לשלב עם ביקור במבצר, המסעדה פתוחה בשעות הצהריים, יש נוף מקסים לים הקריבי.