מדינת סלובניה מכונה "אירופה המיניאטורית" בגלל מיקומה בין הבלקן לבין אירופה, ומפאת מגוון הנופים והאזורים הנמצאים בשטחה, שאינו עולה על שטח מדינת ישראל (כ-20 אלף קמ"ר). בצפונה נמצאים ה"אלפים היוליים", המנוקדים באגמים קסומים, בדרומה נמצאת רצועת חוף (של הים האדריאטי), ובה עיירות ציוריות מימי הביניים שהוקמו על ידי שלטון ונציה. בין שני קצות הארץ ישנם עמקי נהרות ומישורים רחבי ידיים וכמובן אזור "קרסט" המפורסם באלפי מערות הנטיפים שבו. השילוב של מתת הטבע, רמת שירותים גבוהה ותשתית תיירותית מפותחת יוצר יעד תיירותי נפלא וזול עדיין יותר ממדינות אירופה הקלאסית, אם כי פער המחירים הולך ומצטמצם במהירות. טיול ממצה בסלובניה יכול להימשך בין שבוע לעשרה ימים, שבמהלכם ניתן לבקר בכל החלקים והמקומות המעניינים ברחבי המדינה.

אין תמונה
אגם בלד. האגם הקסום

אזור צפון-מערב: נחשב האזור היפה ביותר במדינה. לכן הוא הפך להיות גם המתויר ביותר, בעיקר סביב שני האגמים המפורסמים בְּלד ובּוהין. הראשון מתויר ומבוית יותר ותחום במבנים, טיילות ומתקני ספורט ונופש שונים. השני פראי ובתולי יותר, ומתמזג בהרמוניה עם ההרים המיוערים הסוגרים עליו מכל עבר. אזור זה נכלל בשטח האלפים הסלובניים, המכונים "האלפים היוליים". גולת הכותרת של האזור היא הפארק הלאומי "טריגלב", שבו אינספור מסלולי הליכה נפלאים ואפשרויות רבות לפעילות נופש ופנאי.

ארץ מערות הנטיפים: אזור זה הנושא את השם קרסט היה המקום הראשון בעולם שבו חקרו מדענים במאה ה-19 תופעות טבע ונוף של סלעי גיר, שעברו תהליכי בליה והמסה על ידי מים. מאז כל נופי הגיר בעולם מכונים "נופים קרסטיים". אחת מתופעות הטבע הנפוצות בחבל זה היא אלפי מערות הנטיפים המצויות מתחת לפני השטח, כאשר חלקן מפורסמות וייחודיות בקנה מידה עולמי: פוסטוינה שאליה נכנסים באמצעות קרוניות מיוחדות ולכן מתאימה לכל גיל ומערת שקוצ'יאן, הפראית והאתגרית יותר, שבתוכה צועדים במסלול הליכה של כשעה וחצי. לצד המערות יש מוקדי עניין ועיירות מרתקות המציגות את ההיסטוריה והתרבות הייחודית של האזור, כמו חוות הסוסים בעיירה ליפיצה (Lipica), שבה פותח גזע סוסים הנקרא ליפיצני, אמני תחרה בעיירה אידרייה וטירות ציוריות, התלויות על מצוקים תלולים כמו טירת פרדיאמה הסמוכה למערת פוסטוינה.

קו החוף: לסלובניה פיסת ארץ קטנה של חוף ים בחלק של חצי האי איסטריה, ובו עיירות וחופים נפלאים.
ארבע הערים היפות והמעניינות ביותר בחלק הסלובני של איסטריה הן קופר (Koper), עיר הנמל של סלובניה, איזולה (Izola), פורטורוז' (Portorož) והדובדבן שבקצפת, פירן, הבנויה סביב לשון יבשה, הנמצאת תחת גבעה מיוערת.

לובליאנה, סלובניה (צילום: mako)
עיר קטנה ואהובה. ליובליאנה | צילום: mako
ליובליאנה: מאחר שמרבית המבקרים בסלובניה בלאו הכי עוברים בה, מפאת הימצאותו של שדה התעופה הבינלאומי ומיקומה בדיוק במרכז המדינה, כדאי לעצור ולהקדיש לה מספר שעות. פירוש השם שלה הוא ה"אהובה", וכשמה כן היא. זוהי עיר קטנה ונעימה שבטבורה חלק עתיק ברוקי ומינאטורי, הנחצה על ידי נהר הליוּבּליאנִיצה. העיר עוצבה והושפעה על ידי האוסטרים (בית הבסבוּרְג) ששלטו בה מהמאה ה-14 ועד תחילת המאה ה-20. החלק העתיק והמעניין ביותר של העיר שוכן לרגלי טירתה משני צדי הנהר ומאופיין בסמטאות צרות, מבני ציבור מרשימים, כנסיות, בתי מידות ומונומנטים ברוקיים מהתקופה האוסטרית ותוספות מאוחרות יותר בסגנונות שונים.

צפון-מזרח: אזור צפון-מזרח סלובניה גובל במספר מדינות: קרואטיה במזרח, הונגריה בצפון-מזרח ואוסטריה בצפון. לכן הוא ספג השפעות תרבותיות משלוש המדינות הללו, כשידם של האוסטרים הייתה על העליונה. מישורי החבל הפוריים הללו הם אסם התבואה העיקרי של סלובניה ובהם התמחו התושבים המקומיים במשך אלפי שנים בענפי חקלאות שונים כמו הכרמים המפורסמים של גבעות גוריצה (Gorica) שמענביהם מייצרים את מיטב היינות של סלובניה. העיר המרכזית של האזור היא מריבור, העיר השנייה בגודלה בסלובניה ובה מספר מוזיאונים וגלריות מעיינות. העיר פטוי, הנמצאת פחות משעת נסיעה ממריבור לא פחות מעניינת ויפה. היא שוכנת לרגלי מבצר מאיים שבתוכו מוזיאון מוזיקה נפלא המאפשר למבקרים להתרשם ולהפעיל כלי נגינה עתיקים. מחצר המוזיאון (טירה) נשקפים למרחוק נופי עמק נהר הדרווה.

כדאי לדעת: מליובליאנה יש טיסות ישירות מישראל. העונה הטובה ביותר היא עונת הקיץ. יש לזכור שגם בעונה זו יתכנו גשמים בעיקר בחלקים ההרריים. אחד היתרונות הגדולים בסלובניה הוא התשתית התיירותית המפותחת, בין השאר בתחום הלינה הכפרית, המאפשרת לשמור על גמישות וספונטניות בתכנון טיול. כך שבכל מקום ניתן תוך זמן קצר לאתר את הצימר עם מרפסת העץ ואדניות הגרניום והפטוניות שעליו חלמתם.