מבחנים, עבודות הגשה ושיעורים עם נוכחות חובה בשמונה בבוקר - לא קל להיות סטודנטים, ובמיוחד לא כשאתם לומדים בחוג תחרותי ועמוס. ועדיין, לא כל הסטודנטים יכולים להרשות לעצמם להיות סטודנטים במשרה מלאה, וגם אם ההורים עוזרים פה ושם ומצאתם מלגת לימודים, רוב הסיכויים שזה עדיין לא מספיק ואתם זקוקים לעוד עבודה - ועדיף שתהיה בשעות גמישות ובשכר שמכסה את צריכת הקפה המוגזמת. רגע לפני ששנת הלימודים האקדמית יוצאת לדרך, מצאנו 13 משרות שכדאי לכם לשקול ברצינות.

נהגי אוטובוס

תיאור העבודה: פרויקט חדש שיצא השנה לדרך מציע לסטודנטים לעבוד לאורך לימודיהם כנהגי אוטובוס בחברת דן, בתמורה למלגת לימודים מלאה.

הכישורים הנדרשים: רישיון נהיגה (כמובן), יכולת שליטה בכל תחבורה גדול ומאסיבי וכמובן שירותיות. הסטודנטים שיבחרו לפרויקט יעברו הכשרה על ידי החברה ויהפכו לנהגים מן המניין. יש לציין שהחברה מתחייבת להיות קשובה לצורכי הסטודנטים ולהתאים את ימי העבודה אל ימי הלימודים ותקופת הבחינות.

שכר: הסטודנטים והסטודנטיות יעבדו בשנתיים הראשונות במתכונת של חצי משרה, בהיקף של 85 שעות חודשיות תמורת שכר של 44 ₪ לשעה. בנוסף לכך, יקבלו מלגת לימודים תלת-שנתית בסך 33,000 ₪.

טיפ למתעניינים:  קחו בחשבון שמדובר בחברה ותיקה שמבטיחה תנאים סוציאליים ואופק תעסוקתי בתחום.

בשורה התחתונה: יש לנו תחושה שכבר לא תצטרכו את הרב-קו בזמן הקרוב.

פרויקט מיוחד של חברת דן והתאחדות הסטודנטים (צילום: חברת דן אגף דוברות והסברה)
כבר לא תאחרו את האוטובוס לשיעור | צילום: חברת דן אגף דוברות והסברה

מדריכי פסיכומטרי

תיאור העבודה: ללמוד למבחן הפסיכומטרי זה ללא ספק מבאס, אבל להדריך בקורס פסיכומטרי זה כבר דבר אחר לגמרי. למעשה, הדרכת פסיכומטרי מהווה את אחת המשרות המבוקשות ביותר בקרב סטודנטים - השעות נוחות, השכר מתגמל, העבודה די מעניינת וללא ספק מדובר במשרה שנראית טוב בקורות החיים ומרשימה מעסיקים פוטנציאליים.

הכישורים הנדרשים: ציון פסיכומטרי גבוה וניסיון בהדרכה.

שכר: שכרו ההתחלתי של מדריך פסיכומטרי הוא כ-40 ₪ לשעה, וככל שהוותק עולה כך גם השכר, שיכול להגיע עד ל-100 ₪ לשעה ויותר. כמו כן, מכוני פסיכומטרי רבים מחלקים בונוסים למדריכים, בדרך כלל על פי שביעות רצונם של התלמידים.

בשורה התחתונה: אם אתם אוהבים להדריך ויש לכם את ציון הפסיכומטרי המתאים - אל תהססו.

מדריך פסיכומטרי (צילום: By Dafna A.meron)
משרה שנראית טוב בקו"ח - מדריכי פסיכומטרי | צילום: By Dafna A.meron

מנהלי רשתות חברתיות

תיאור העבודה: בואו נודה בזה - אתם בין כה וכה נמצאים כל היום בפייסבוק ובאינסטגרם, אז למה לא להרוויח מזה? כמעט כל החברות והארגונים הגדולים, החל מרשתות אופנה ועד משרדים ממשלתיים, מפעילים היום עמודים ברשתות החברתיות ומחפשים אחר אנשים צעירים שיתפעלו אותם. היתרונות המשמעותיים במשרה עבור סטודנטים הם העובדה שהעבודה נעשית מהבית, ובדרך כלל בשעות הנוחות לכם.

הכישורים הנדרשים: חיבור לרשתות החברתיות, יכולות התנסחות בכתב.

שכר: השכר הממוצע למנהלי רשתות חברתיות הוא 8,610 שקלים בחודש, אולם סטודנט מתחיל ללא ניסיון כנראה יסתפק בשכר מינימום.

בשורה התחתונה: אם אתם חושבים לעסוק בעתיד בתחום הדיגיטל, זה מקום טוב להתחיל בו. אם לא - אל תבנו על המשרה הזו לקורות החיים.

מנהל רשתות חברתיות (צילום: By Dafna A.meron)
מנהלי רשתות חברתיות - כי גם ככה אתם שם כל היום | צילום: By Dafna A.meron

עובדי האוניברסיטה

תיאור העבודה: כסטודנטים, מה יכול להיות נוח יותר מעבודה שממוקמת באוניברסיטה? משרה באוניברסיטה יכולה להיות אדמיניסטרטיבית או אקדמית, ובעוד שמשרה מהסוג הראשון יכולה לכל היותר למלא לכם שעתיים חלון, משרה מהסוג השני יכולה להיות נהדרת לקורות החיים. פקולטות רבות מעסיקות סטודנטים כעוזרי מחקר של מרצים ולעיתים גם כמתרגלים, ומעבר לניסיון האקדמי שאתם רוכשים - להיות מתרגלים בקורס שעברתם זו סוג של סגירת מעגל.

הכישורים הנדרשים: במשרות האדמיניסטרטיביות, בדרך כלל אין צורך בכישורים מיוחדים. במשרות האקדמיות, בדרך כלל מדובר בסטודנטים מצטיינים, בשנה ב' של התואר והלאה.

שכר: לרוב - שכר מינימום.

טיפ למתעניינים: נסו לחפש משרות שתוכלו לשלב בחלונות במערכת השעות.

בשורה התחתונה: משרות באוניברסיטה אולי לא יהפכו אתכם למיליונרים, אבל מדובר במשרות נוחות וחלקן מעולות לקורות החיים.

עוזרי מחקר במעבדה (צילום: By Dafna A.meron)
נראה שהם נהנים להיות עוזרי מחקר | צילום: By Dafna A.meron

מורים פרטיים

תיאור העבודה: אתם עובדים מהבית, בזמנים שנוחים לכם ובשכר גבוה – קלאסי לסטודנטים. מורים פרטיים נדרשים בתחומים רבים, החל ממקצועות ריאליים כמו מתמטיקה ופיזיקה, עובר בשפות וכלה במקצועות הומאניים כמו היסטוריה וספרות. כמו כן, ניתן לפנות לרמות לימוד שונות - ילדים צעירים, תלמידי תיכון לפני מבחני הבגרות או סטודנטים לתואר ראשון שזקוקים לעזרה.

הכישורים הנדרשים: מעבר לידע מקצועי מעולה בתחום שבו תציעו את שירותיכם, חשוב מאוד שיהיו לכם יכולות בינאישיות וסבלנות לתלמידים.

שכר: שכרו של מורה פרטי עצמאי נע בדרך כלל בין 100 ל-150 ש"ח לשיעור, וככל שמדובר בלימודים ברמה גבוהה יותר, כך עולה השכר. לדוגמא, מורה פרטי ל-5 יח"ל מתמטיקה בדרך כלל ירוויח יותר ממורה פרטי ל-3 יח"ל מתמטיקה, ומורה פרטי לקורס בתואר ראשון ירוויח יותר ממורה פרטי לבגרות.

טיפ למתעניינים: אם התחלתם לעבוד כמורים פרטיים, חשוב שתיצרו קשר טוב עם התלמידים שלכם - מעבר לכך שהחוויה תהיה טובה יותר עבור שני הצדדים, תוכלו לבקש מהם שימליצו עליכם לחבריהם וכך להגדיל את מעגל הלקוחות.

בשורה התחתונה: להיות מורה פרטי זו עבודה מתגלמת במיוחד, אבל חשוב שיהיו לכם גם יחסים בינאישיים טובים.

מפעילי מסיבות ילדים

תיאור העבודה: להפעיל מסיבות ילדים זה כנראה לא הדבר הראשון שעלה לכם לראש כשהחלטתם לחפש עבודה, אבל יכול להיות שכדאי לכם לחשוב על זה ברצינות. כדי להפעיל מסיבת ילדים אתם לא חייבים לדעת לבצע קסמים או לבוא בתחפושת ליצן - אם יש לכם שמחת חיים, רוח שטות ומספיק יצירתיות, אתם יכולים להכין כמה פעילויות ולהציע להורים הפעלת יום הולדת במחיר שפוי.

הכישורים הנדרשים: גישה לילדים, יצירתיות, סבלנות ואחריות (הרי אתם לא רוצים לבטל להורים בדקה התשעים).

שכר: אם מדובר בהפעלה סטנדרטית שלא מצריכה פירוטכניקה חריגה, אתם יכולים לגבות בין 100 ל-200 ש"ח לשעת הפעלה, כשהפעלה אורכת בדרך כלל שעתיים-שלוש.

טיפ למתעניינים: נסו לחשוב על הפעלה ייחודית ומקורית והכי חשוב כאלו שיסחפו חבורת ילדים שכבר ראתה הכל. בנוסף - אל תגזימו בדרישות השכר, כדי להיות אטרקטיביים במיוחד עבור הורים.

בשורה התחתונה: עבודה מתגמלת שיכולה להיות גם מהנה, אבל קחו בחשבון שלא תמיד קל להתמודד עם שלושים ילדים (ועם ההורים שלהם) ואם אין לכם סבלנות – זה לא המקום עבורכם.

מפעילה בימי הולדת (צילום: By Dafna A.meron)
להפעיל ילדים בימי הולדת - כיף טהור למי שאוהב. אל תתקרבו אם אין לכם סבלנות | צילום: By Dafna A.meron

בייביסיטרים

תיאור העבודה: אם כמה עשרות ילדים נשמע לכם קצת יותר מדי, תמיד תוכלו לעבוד כבייביסיטרים. אמנם, כנראה שלא תוכלו להוסיף את המשרה הזו לקורות החיים, אבל לעבודה כבייביסיטר יש מספר יתרונות בולטים, ובראשם - העובדה שכשהילדים ישנים, אתם פנויים לענייניכם. הרי, מי לא היה רוצה שישלמו לו בזמן שהוא צופה בטלוויזיה או לומד?

הכישורים הנדרשים: אחריות, בגדול.

שכר: בין 35 ל-50 ש"ח בשעה.

טיפ למתעניינים: היום ניתן למצוא הורים שמחפשים בייביסיטר דרך קבוצות בפייסבוק ודרך אפליקציות. קל, פשוט ויעיל.

בשורה התחתונה: אולי אי אפשר לסגור את החודש דרך עבודה בייביסיטר, אבל אם אתם זקוקים לעוד כמה מאות שקלים בחודש זו אופציה נהדרת.

משרות סטודנטים (צילום: By Dafna A.meron)
אין כמו בייביסיטינג בתקופת מבחנים | צילום: By Dafna A.meron

מלצרים במסעדות יוקרה

תיאור העבודה: טיפים שנחשבים כחלק מהשכר, לקוחות קשים ושעות עבודה ממושכות - אנחנו יכולים לחשוב על לא מעט דברים שעלולים להרתיע סטודנטים מלמלצר במהלך התואר. אבל, אם תדעו לבחור נכון את המסעדה שבה תמלצרו - התמונה יכולה להיראות אחרת לגמרי. מסעדות יוקרה רבות מעסיקות סטודנטים לתואר ראשון, כשלצד המשכורות הנאות, אלה יכולים ליהנות גם מסביבת עבודה דינאמית וצעירה.

הכישורים הנדרשים: עמידה בלחץ, קואורדינציה בסיסית וסבלנות ללקוח הישראלי. לעיתים יבקשו ניסיון קודם במלצרות או אנגלית טובה.

שכר: עבודה בהיקף של ארבע משמרות בשבוע תביא לשכר של 5,000 עד 9,000 ₪ - לא, לא הגזמנו.

טיפ למתעניינים: לפני שאתם מחליטים, בדקו כמה מסעדות ונסו לדבר עם מלצרים שעובדים כיום במסעדה. השוו את רמת השכר, את עומס המשמרות ואת האווירה במקום ובחרו באופן מושכל.

בשורה התחתונה: אתם יכולים ליהנות מאוד או לסבול מאוד, לכן חשוב לבדוק מראש כיצד מתנהלת המסעדה.

מלצר במסעדת יוקרה (צילום: By Dafna A.meron)
יש מלצרים שמרוויחים כמו בהייטק | צילום: By Dafna A.meron

מאמני כושר אישיים

תיאור העבודה: אם אתם ספורטיביים, נהנים מאינטראקציה עם אנשים ובעלי יכולת לעורר באחרים מוטיבציה - כדאי שתחשבו על עבודה כמאמני כושר אישיים. העבודה כמאמן כושר היא מהנה, מספקת ומתגמלת, ולא פחות חשוב - נוחה לסטודנטים מבחינת גמישות שעות העבודה.

הכישורים הנדרשים: כדי לעבוד כמאמני כושר עליכם לעבור הכשרה ולקבל תעודה מתאימה.

שכר: כ-150 עד 200 ש"ח לאימון.

טיפ למתעניינים: אם אתם מתקשים להגיע ללקוחות באופן עצמאי, תוכלו לעבוד כשכירים במכון כושר.

בשורה התחתונה: לא מתאים לכל אחד, אבל אם אתם עונים על הדרישות - אין סיבה שלא תבדקו את האפשרות הזו.

מאמן כושר (צילום: By Dafna A.meron)
אימון כושר אישי בשעות ובתנאים שנוחים לכם | צילום: By Dafna A.meron

כתבים פרילנסרים

תיאור העבודה: כמעט כל אתר חדשות מחזיק היום בכתבים שעובדים כפרילנסרים. שלא כמו כתבים שכירים, כתבים פרילנסרים עובדים מהבית ואינם מתחייבים מראש לשעות עבודה מסוימות, אלא לדד-ליין על פי כתבה.

הכישורים הנדרשים: יכולות כתיבה גבוהות, עברית יפה ויצירתיות.

שכר: שכר על כתבה עומד על כ-150 עד 400 ש"ח – תלוי בהיקף הכתבה ובגוף התקשורת.

בשורה התחתונה: מעבר לכך שכתבים פרילנסרים עובדים מהבית ובזמן שמתאים להם, היתרונות הבולטים במשרה הם הניסיון העיתונאי והנטוורקינג שאתם יוצרים.

תמונת אילוסטרציה - למצולמת אין כל קשר לכתבה (צילום: By Dafna A.meron)
כתבים פרילנסרים צוברים ניסיון ויוצרים קשרים לעתיד | צילום: By Dafna A.meron

שליחים של עד הבית

תיאור העבודה: לא מעט חברות שליחויות מעסיקות סטודנטים בהיקפי משרה שונים, חלקן במשרה מלאה וחלקן משלמות פר שליחות. לגבי האופציה השנייה, כסטודנטים מדובר בעבודה נוחה מאוד - אין שעות עבודה קבועות, העבודה מתחילה ברגע שבו אתם פנויים לעבודה ומסתיימת על פי החלטתכם.

הכישורים הנדרשים: כדי לעבוד כשליח עליכם להיות בעלי רכב או קטנוע ולעבור הכשרה קצרה בחברה.

שכר: למשל בחברת Gett delivery שליח שעובד כ-8 שעות ביום עשוי להרוויח בין 9,000 ל-12,000 ₪ בחודש.

בשורה התחתונה: מדובר בעבודה גמישה עם פוטנציאל לשכר גבוה. אם יש לכם רכב וסבלנות לנהוג שעות נוספות - כדאי לשקול בחיוב.

GettDelivery (צילום: GettDelivery - יעל אמיר)
שליחים של עד הבית יכולים להרוויח לא רע בכלל | צילום: GettDelivery - יעל אמיר

מטעיני קורקינטים חשמליים

תיאור העבודה: בחברת Bird למשל, מעסיקים מטעינים של קורקינטים חשמליים, שתפקידם הוא לאסוף קורקינטים לביתם בשעות הערב (בשעות 20:30 עד 21:30) ולהטעינם במהלך הלילה. בבוקר שלמחרת, המטעינים, שנקראים "צפרים", מחזירים את הקורקינטים לבעליהם.

הכישורים הנדרשים: עליכם לגור בתל אביב או בסביבתה, ועדיף שיהיה בבעלותכם רכב (אבל לא חובה).

שכר: על כל טעינה בודדת מקבל הצפר 50 שקלים במזומן, ואין הגבלה למספר הקורקינטים אותם הוא יכול לקחת אליו ולהטעין.

בשורה התחתונה: קשה לנו לחשוב על עבודה קלה מזו.

בירד קורקינטים חשמליים (צילום: יחסי ציבור)
להטעין קורקינטים חשמליים - כן, אפשר להרוויח מזה | צילום: יחסי ציבור

עובדי מערכת הביטחון

תיאור העבודה: המוסד, השב"כ ומשרד הביטחון מעסיקים סטודנטים במשרות שונות ומעניינות, בעלות אפשרויות קידום. מדובר במשרות לא שגרתיות בהשוואה לעבודות סטודנטים סטנדרטיות, בסביבת עבודה ייחודית.

הכישורים הנדרשים: רבים מהסטודנטים במערכת הביטחון הם יוצאי חיל המודיעין, אולם כל אחד יכול להגיש מועמדות למוסדות אלה דרך האינטרנט ולעבור מבחנים מתאימים.

שכר: משתנה.

בשורה התחתונה: מעבר לכך שמדובר בתפקידים מרתקים ובסביבת עבודה מעולה, עבודה במערכת הביטחון כסטודנט היא נהדרת עבור מי שרוצה להשתלב בתעשייה הביטחונית לאחר הלימודים.

משרות סטודנטים (צילום: By Dafna A.meron)
לא בדיוק ג'יימס בונד - אבל כן עובדים בשירות הביטחון | צילום: By Dafna A.meron