לפני כשנה וחצי, ישראל נכנסה לחל"ת. רבים וטובים מצאו את עצמם ללא עבודה בחסות מגיפה עולמית. בימים אלו, עם יציאתה של ישראל לחופשי, המונים מתבקשים לשוב לשוק העבודה אחרי תקופה ארוכה בבית, והם לא תמיד מצליחים להבין איך עושים את זה מחדש. 

רגע לפני שאתם צוללים לעולם חיפוש העבודה ואולי גם עושים טעיות קריטיות שעלולות לחבל לכם במציאת המשרה הבאה שלכם, בדרושים IL גייסו עבורכם שלושה מנטורים מומחים שילוו אתכם בכל התהליך. זה הזמן להכיר אותם:

רויטל אליאס - יועצת קריירה (צילום: לילך אוזן)
רויטל איליאס - יועצת קריירה | צילום: לילך אוזן
רויטל אליאס: ההצלחה טמונה בדיוק עצמי ובנטוורקינג 

נעים להכיר: "רויטל אליאס, 41, נשואה לאבירם ואמא ליובל (בת 11), נועם (בן 6) ושחר (בת שנתיים), מהרצליה. בעלת תואר ראשון בעבודה סוציאלית מאוניברסיטת ת"א ובוגרת לימודי אימון אישי, ייעוץ קריירה, גישור וייעוץ ארגוני ממוסדות שונים".

איך הגעתי לפה: "במהות שלי, אני חיה ונושמת אנשים וכל חיי עובדת עם אנשים. לעולם ייעוץ הקריירה, הגעתי לאחר כ-15 שנה בעולם משאבי האנוש, שכלל גם תפקידי ניהול בתחום. לאורך כל הקריירה שלי במשאבי אנוש עסקתי בייעוץ קריירה באופן לא פורמלי, עד שהגיעה ההחלטה להפוך את זה למקצוע ולפתוח קליניקה. בשנים האחרונות הרגשתי שאני רוצה ללוות אנשים מחוץ לארגונים ולתת להם את הכלים ואת הידע שצברתי במהלך השנים, תוך ליווי צמוד שלי. כיום אני יועצת קריירה, מרצה וכותבת בתחום. מלווה אנשים בצמתי קריירה שונים ומרתקים, כגון תקיעות בחיפוש עבודה, מעבר בין ארגונים, שינויי קריירה, הסבה ועוד. לאורך השנים, סייעתי לעשרות אנשים בתהליך מציאת התפקיד הבא שלהם ובשינוי קריירה". 

מה הערך המוסף שלי?  "הערך הייחודי שאני מביאה לתהליכים עם הלקוחות שלי הוא 'יד ביד'. אנחנו עוברים יחד את התהליך, אני עובדת עבורם מאחורי הקלעים, מחברת אותם לארגונים בהם אני מקושרת, זמינה להם ונמצאת שם עבורם ברגעים הטובים והפחות טובים. אני עובדת מהלב ומה שמוביל אותי זו הזכות הגדולה לתת להם ערך ולהיות שם עבורם".

למה לדעתך צריך מנטור בשלב חיפוש עבודה ולמי זה מתאים? "אנשים רבים לא מכירים את כללי המשחק של שוק העבודה, ומגיעים אליי מיואשים לאחר מספר רב של חודשים בהם ניסו למצוא עבודה לבד. תהליך אצל איש מקצוע מנוסה מקצר את הדרך, מדייק את החיפוש ומוביל לתוצאה. בנוסף, אני מחוברת לארגונים רבים ומסייעת ומחברת באהבה גדולה. בתהליכים שלי יש המון פרקטיקה, אבל מעבר לכך גם לא מעט עבודה על הצד המנטלי, חוזקות, הצלחות, יכולות ועוד. יכול להגיע אליי לקוח ששולט היטב בפרקטיקה של החיפוש, אבל ה-MINDSET שלו בכלל לא מכוון למציאת עבודה ולחתימה על חוזה".

מה הטעות שאנשים עושים כשהם מחפשים עבודה? "נתחיל בזה שהם לא מדייקים את הדבר שהם מחפשים ויורים לכל עבר. כשאנחנו מדוייקים לעצמנו מבפנים אנחנו מדוייקים גם לעולם החיצוני, במקרה שלנו עולם העבודה. הרבה מחפשי עבודה לא מודעים לעוגני הקריירה שלהם ונופלים הרבה פעמים בתפקידים לא מתאימים. בנוסף, יש מחפשים שלא מעודכנים איך מחפשים היום עבודה ולא משקיעים זמן ואנרגיה בנטוורקינג - שהיא מילת מפתח בתהליך". 

מה הטיפ הכי חשוב שלך למי שמחפש עבודה? "לשים לב ל-MINDSET שלכם בתהליך. 'אתה נמצא במקום בו נמצאות מחשבותיך. וודא שמחשבותייך נמצאות במקום בו אתה רוצה להיות', אמר רבי נחמן מברסלב.

דון שאול – מייסד רשת קלירינג סנטר הבית שלך להתפתחו (צילום: טום זוילי)
דון שאול – מייסד רשת קלירינג סנטר הבית שלך להתפתחות | צילום: טום זוילי
  

דון שאול: אל תהיו רגילים 

נעים להכיר: דון שאול, 27, בזוגיות מתל אביב. מייסד רשת קלירינג סנטר, הבית להתפתחות אישית בשיטת LifePower, עם מרכזים בתל אביב ובחיפה שמעבירים קורסים ותהליכים אישיים להעצמת יכולות ושחרור חסמים.

איך הגעתי לפה: "הגעתי לעולם ההתפתחות האישית כבר כילד בן 7, שעשה קורסים לילדים בתקשורת בין אישית, בביטחון עצמי ובמיומנויות למידה. דרך הקורסים הבנתי שעם הכלים הנכונים אוכל להגשים את עצמי וליצור חיים שאותם אני רוצה. המשכתי ללמוד את הנושא ומהר מאוד הבנתי שהשיטה עובדת ושהשאיפה שלי בחיים היא לעזור לאנשים".

"חיפשתי מקום בו אוכל ללמוד להיות מאמן ומטפל, ראיתי שמערכת החינוך לא עונה על הצורך הזה, ולכן בגיל 13 עזבתי את ביה"ס ונסעתי לבד לדרום אפריקה, ללמוד את מקצוע האימון והטיפול במכללה שלקחה אותי תחת חסותה כתלמיד הכי צעיר. אחרי כמעט שנתיים ביוהנסבורג, נסעתי לשבדיה, לדנמרק ולאנגליה – סה"כ 5 שנים של לימודים והדרכה של מאות אנשים. חזרתי ארצה עם החלטה להפיץ את השיטה בארץ. לפני מספר שנים פתחתי את המכללה בתל אביב וחברתי לעוד בעלי מקצוע העוסקים בתחום מחיפה ופתחנו יחד את הסניף החיפאי. כיום יש לנו אלפי תלמידים מכל רחבי הארץ. אנחנו בית לכל אדם שרוצה להבין טיוב יותר את החיים, לשפר את היכולות שלו בכל התחומים - כגון תקשורת בין אישית, ביטחון עצמי, יכולות למידה, כלים להורות, זוגיות וכו' - וגם למי שרוצה לשחרר מהשורש מחסומים ומעצורים פנימיים".

מה הערך המוסף שלי: "בקלירינג סנטר מעבירים שני מסלולים שהם ייחודיים לשיטת LifePower.
האחד: קורסים להעצמת יכולות בקצב אישי ובהתקדמות אישית. אנחנו לא מאמינים בקורסים שהם הרצאות, אליהם אתה בא ללמוד ושוכח כשיצאת מהדלת, שלא נדבר על חוסר יישום. כל הקורסים אצלנו הם בקצב אישי, עם מדריך שמלווה אותך בכל צעד ומוודא שאתה מבין ויכול ליישם וגם תרגילים מיוחדים שמשנים אותך לתמיד. כל מסיים קורס אצלנו יוצא עם תוצאה ספציפית מדוייקת, ומכאן ההצלחה.

בנוסף, אנחנו מעבירים תהליכים מיוחדים שנקראים קלירינג, מלשון לנקות. את התהליכים האלה מעבירים מקצוענים מהמדרגה הראשונה שעברו הכשרה במשך שנים על הטכניקות האלה. התהליכים של קלירינג עוזרים להסיר מהשורש את המחסומים הפנימיים של האדם: פחדים, מחשבות שליליות, חרדות, תקיעויות וכו'. לא מדובר בבזבוז זמן פסיכולוגי, אלא בטכניקות רבות עוצמה ומהירות, שמספקות שינוי שנשאר לתמיד".

למה לדעתך צריך מנטור בשלב חיפוש עבודה ולמי זה מתאים? "כמו כל דבר שאתה רוצה להצליח בו בחיים, ידע + אחריות + שליטה = עוצמה והצלחה. במילים אחרות, כדי להצליח ולהתחיל לזוז ולגרום לדברים לקרות, צריך ידע. ויש ידע מאוד מדוייק שאם מיישמים אותו, זה עוזר לך למצוא את המשרה שאתה באמת רוצה. הדרך הכי קצרה, מהירה ומספקת לעשות זאת היא בעזרת בעל מקצוע שעוזר לך, החל מלדייק את הכיוון התעסוקתי שלך ועד ללדעת איך למכור את עצמך בריאיון עבודה. זה מתאים לכל אחד שרוצה לממש את עצמו באמת".

מה הטעות שאנשים עושים כשהם מחפשים עבודה לדעתך? "מנסים להיות 'רגילים', כשההיפך הוא הנכון. "אל תהיו 'רגילים'. מעסיקים מחפשים אנשים שמראים התלהבות, תשוקה, ורצון להצליח – זה משליך על איך הם הולכים להיות בתפקיד שלהם. אדם רציני מדי, מאופק שמתעניין רק בשכר המדוייק אותו הוא הולך להרוויח - לא מושך אף מעסיק, הערך שלו מאוד נמוך בסדר העדיפויות". 

מה הטיפ הכי חשוב שלך למי שמחפש עבודה? "הראו התלהבות, תשוקה ורצון להצליח כאינדיבידואל וכעובד בחברה עבור החברה עצמה. בקיצור, מכרו את עצמכם! אפשר להראות את התכונה הזאת עוד בקו"ח, לא רק בריאיון העבודה. הראו את ההתלהבות שלכם בכתיבה, כתבו שאתם חושבים שאתם יכולים לקדם מאוד את החברה שתעבדו בה, הראו רצון להגדיל ראש ופשוט הראו למה אתם העובדים המושלמים. אל תתמקדו רק בפרטים היבשים – הם הרבה פחות חשובים. אם באמת תביעו התכוונות ותעשו זאת, תוכלו להשיג הרבה יותר משרות מאשר מה שאתם חושבים".

מאיה בוכניק – בעלת האתר והפודקאסט CareerTips4Geeks (צילום: פלג אלקלעי)
מאיה בוכניק – בעלת האתר והפודקאסט CareerTips4Geeks | צילום: פלג אלקלעי

מאיה בוכניק: תהליך ייעוץ צריך להיות ממוקד וקצר מועד 

נעים להכיר: מאיה בוכניק, מרמת גן, בזוגיות עם איש היי-טק. מלווה עובדים ומחפשי עבודה בצמתי קריירה, יועצת בכתיבה ובשדרוג קורות חיים, הכנה לראיונות עבודה וגם הדרכות למתחילים ולמתקדמים בלינקדאין. במקביל, כותבת תכנים מקצועיים בנושאי עבודה וקריירה לגופים שונים, ביניהם: חברות הייטק, משרדים ממשלתיים ואתרי אינטרנט. לפני כשנה הקימה באתר שלה CareerTips4Geeks פודקאסט תחת אותו השם.

איך הגעתי לפה:  "הרקע שלי כבוגרת ממר"ם בצבא, פתח לי את הדלת לעבודה כמגייסת בחברת השמה להייטק. מאז הספקתי לעבוד בחברת תוכנה, ובהמשך גם לנהל חברת השמה להייטק. לפני 13 שנים, לאחר שנים רבות של גיוס עובדים כשכירה, החלטתי לצאת לעצמאות ו'לגלות' את כל הסודות של מאחורי הקלעים למחפשי העבודה. הקמתי בלוג בשם CareerTips4Geeks שבמהלך השנים הפך לאתר הגדול ביותר בארץ בנושא טיפים לקריירה ולחיפוש ומציאת עבודה, ויש בו מאות מאמרים ואלפי טיפים בנושא. במקביל הקמתי עסק ליעוץ קריירה וחיפוש עבודה".

"קהל היעד שלי הוא כלל מחפשי העבודה, אבל הרקע שלי בגיוס עובדים להייטק מקנה לי יתרון בסיוע לאנשים מהענף הספציפי הזה. ענף ההייטק הוא ענף ייחודי, משום שיש לו ז'רגון משלו ובאז וורדס שחייבים להבין וכמובן שנדרשת בו הבנה טכנית במגוון הכל כך גדול של הטכנולוגיות, תחומי העיסוק והתפקידים. בנוסף, מדובר בענף שיש בו תחלופה יחסית גבוהה של מקומות עבודה, תהליכי גיוס וסינון ארוכים, ביקוש גבוה אך גם תחרות גדולה (בתפקידים מסויימים) ובררנות גם מצד המועמדים לעבודה וגם מצד המעסיקים. מה שמוביל לתהליכי חיפוש עבודה מורכבים מאוד ולחובה להכיר באופן מעמיק את השוק בכדי לתת יעוץ מקצועי ומדוייק".

מה הערך המוסף שלי: "הייחוד שלי מתבטא במספר מישורים; הראשון שבהם הוא שתהליך היעוץ אצלי הוא ממוקד וקצר מועד. המטרה היא לזהות כבר בתחילת התהליך את הנקודות שצריך להתמקד בהן ואז ליישם את השינויים על פי שיטה מקורית וייחודית שמוכיחה את עצמה. מדובר בתהליך קצר שלרוב אורך בין פגישה אחת ל 3 עד 4 מפגשים, תלוי במקרה ובצורך, כך שבהחלט מדובר בתוצאות מהירות מאוד. המישור השני הוא שלשיטתי תהליכי חיפוש עבודה הם תהליכי שיווק ומכירה לכל דבר ועניין - על כן, רבים מהטיפים שלי מתבססים על עקרונות מעולמות התוכן הללו. המישור השלישי הוא שמאוד חשוב לי להעביר את המסרים שלי גם באתר וגם ביעוץ אישי עם חיוך וקורטוב של הומור. מי שיבקר באתר שלי ויקרא טיפים שכתבתי, תמיד יזהה שם זווית ראיה חדשה בשפה קלילה ומשעשעת, וזאת למרות שקריירה וחיפוש עבודה הם נושאים כבדים, שעבור רבים מייצרים קונוטציות לא הכי נעימות".

למה לדעתך צריך מנטור בשלב חיפוש עבודה ולמי זה מתאים? "באופן טבעי, כשמחפשים עבודה מספרים את זה לאנשים רבים, כולל גוגל. הבעיה היא שמה שמתאים לחבר שלך, לא בהכרח נכון גם לך. יש כל כך הרבה פרמטרים שמשפיעים על תהליך החיפוש והם משתנים מאוד בין אדם לאדם, בהתאם לשבילי הקריירה שהם הלכו בהם ולבחירות שעשו, כך שאין באמת עצה או טיפ אולטימטיביים שמתאימים לכולם. על כן, כדאי להתייעץ עם מומחה שיעשה סדר בדברים, ישקלל את כל הנתונים וייעץ באופן פרטני שמתאים אישית. כיום כולם כבר מבינים שלמצוא עבודה זה ממש פרוייקט, שאין הזדמנות שנייה ושלכל טעות יש השפעה גדולה, ולכן רבים מעדיפים לבנות את התשתית הנכונה לחיפוש ולעשות את זה כמו שצריך מההתחלה".

מה הטיפ הכי חשוב שלך למי שמחפש עבודה? "אל תאמצו שום טיפ לחיפוש עבודה או לראיונות עבודה, לפני שביקשתם וקיבלתם הסבר הגיוני. למשל, כולם בטח שמעו לפחות כמה פעמים שקורות חיים חייבים לכתוב על עמוד אחד. זו גם הסיבה לכך שאני מקבלת ממחפשי עבודה קורות חיים צפופים, לא נעימים לקריאה והכי גרוע - שלא מופיע בהם מידע חשוב וקריטי, רק בגלל שכבר לא היה מקום בדף. כל זה קורה בגלל שמישהו מתישהו החליט על החוק הלא כתוב הזה שעמוד אחד זה המקסימום. הרי איך זה ייתכן שבוגר ללא נסיון ושמנכ"ל עם 20 שנות ניסיון יציגו את עצמם בטקסט באותו האורך? ברור שזה לא הגיוני! הטיפ שלי הוא לבקש הסבר הגיוני לכל עצה שמישהו נותן לכם ולא לאמץ טיפים בשיטת העדר".  

רוצים לקבל לויווי תעסוקתי מקצועי מהמנטורים? לפרטים ולהרשמה לחצו כאן>>