איילת מטיילת (צילום: תומר ושחר צלמים, צילום ביתי)
"אם יש טעות את זו שסופגת אותה. אין בוס שמגבה" | צילום: תומר ושחר צלמים, צילום ביתי

מי אני: איילת לוי, 44,  אמא ל-4, נשואה, מגדרה
מקצוע קודם: תועמלנית רפואית
מקצוע נוכחי: "איילת המטיילת" מתכננת טיולים לחו"ל בהתאמה אישית

 למה החלפתי מקצוע? תועמלנות זה בעצם להיות סוכנת של תרופות, להסתובב בין רופאים. אני לא יודעת לשים את האצבע על למה, אבל ידעתי שזה לא בשבילי, פשוט מאסתי בעולם התעמולה בו עבדתי 7 שנים.

 סליחה שאני שואלת, אבל מה זה בעצם מתכננת טיולים? זה תחום פחות מוכר והמשמעות שלו היא חסכון בזמן וכסף עבור מי שמתכנן טיול לחו"ל. תראי, היום המידע זמין לכולם באינטרנט אבל לאסוף אותו, לסנן אותו לחפש אותו ולבנות ממנו טיול זה משהו שלוקח המון המון זמן: צריך לקרוא על האזור, לדעת מה יש, מה מתוך זה  מתאים לי, לבנות לו"ז, לברר שעות פתיחה, דרכי הגעה – זו המון עבודה.

פה אני נכנסת לתמונה: אני מתמחה ביעדים אליהם טסות בעיקר משפחות, עם דגש על טיולי בר ובת מצווה. במקום שההורים יגלשו שעות ברשת כדי לאסוף את המידע הזה בין העבודה במשרד למקלחות של הילדים, אני אוספת עבורם את כל מה שצריך לדעת, בונה לו"ז, שומרת על התקציב שלהן – והם יכולים לבלות עם המשפחה ברוגע.

 מעבר למציאה של כרטיסי הנחות בערים, נסיעות מוזלות וכרטיסים מוזלים לאטרקציות, אני דואגת שהחופשה שלהם תכיל את מה שהם אוהבים: אני מבררת מה הלקוחות שלי אוהבים לעשות – אם הם אנשים של מוזיאונים או של טבע, בני כמה הילדים ומה תחומי העניין שלהם, האם הם רוצים שופינג, הופעות, אירועים שרלוונטיים למקצוע או לתחום העניין של ההורים, מסעדות כשרות - אני מוצאת את כל האטרקציות והאפשרויות ומספקת להם קובץ עם לו”ז מדויק והוראות מהרגע שהם נוחתים ועד הרגע שהם ממריאים לארץ.

זה כאילו אני מובילה אותם ביד במקום: הם יודעים בדיוק על איזה אוטובוס לעלות מאיפה, כמה תחנות לעבור, לאן לפנות, מה יש מסביבם – כל מה שצריך לדעת. אני אוהבת במיוחד למצוא להם את הפסטיבלים התקופתיים וחוויות מיוחדות – למשל ארוחת אבירים בסגנון ימי הביניים עם הופעה של אבירים שמתחרים על לבה של נסיכה, מופעי סוסים ותחרויות אבירים בקליעה למטרה  - דברים שיישארו בזיכרון ויהיו חוויה אמיתית.

 מתי נפלה ההחלטה לעשות שינוי? זה היה תהליך של שנים שהתחיל כשהגעתי לתחושה של מיצוי, פשוט הרגשתי שהתפקיד לא מתאים לי יותר. לקח לי שנתיים מרגע ההבנה עד שממש עזבתי.

 כמה זמן לקח לעשות את השינוי? תוך כדי השנתיים הללו החלטתי ללמוד משהו בשביל הנפש וכיון שתחום הטיולים זה משהו שתמיד אהבתי, נרשמתי לקורס של יועצי טיולים וסוכני נסיעות של אוניברסיטת חיפה. זה קורס של שנה וחצי, במהלכו רכשתי השכלה וידע בתחום וכמובן גם תעודה. האמת היא שלא הייתי בטוחה שזה מה שאני הולכת לעשות גם אחרי שעזבתי, קצת חיפשתי את עצמי ואז אמרתי – בעצם למה שלא אעשה עם זה משהו?

 מה הדבר שאני הכי אוהבת במקצוע החדש? לקום עם אנרגיות בבוקר. לעבוד עם הרבה אהבה והנאה ממה שאני עושה - מכל ההיבטים, לא רק מהתכנון עצמו אלא גם מהשיווק, מהקשר עם האנשים. תראי, גם בתועמלנות יש שיווק אבל שם הוא יותר אגרסיבי. היום אני מוצאת את הנישות בהן נוח לי וטוב לי ולא משווקת את מה שמכתיבים לי. השיווק שלי היום הוא באמצעות חבר מביא חבר, הפייסבוק והאינטרנט.

 מה הדבר במקצוע הישן שאני הכי מתגעגעת אליו במקצוע החדש? אין דבר כזה, אני ממש לא מתגעגעת.

 מה גילית על המקצוע שלא ידעת? גיליתי בעיקר שאנשים עוד לא מכירים את האפשרות הזו של לשלם כמה עשרות שקלים ולהפוך את החיים שלהם ליותר קלים – זה באמת מקצוע מאוד חדש.

מעבר לזה אין משהו שמפתיע אותי כי יש לי הרבה ניסיון בתכנון טיולים עוד קודם לכן. הדבר היחיד שלא חשבתי עליו כשלקחתי את העבודה הזו כמקצוע, היא העובדה שמרוב תחקיר עבור אחרים אני כבר מכירה מקרוב גם מקומות שלא הייתי בהם אף פעם: כך, אני יכולה להגיע בטיול משפחתי שלי למקום ולהרגיש כאילו הייתי בו כבר כי אני יודעת בדיוק מאיפה יוצא האוטובוס ואיך נראה הבניין...  זה מקום חדש אבל אני מרגישה שאני מכירה אותו כמו את כף ידי אז לפעמים אין את הריגוש שיש לאחרים במקום זר. על זה לא חשבתי.

 מה השינוי הכי גדול באורח החיים? השינוי הגדול הוא זה שאני בבית וזמינה למשפחה ולילדים – כולם נהנים מזה. העבודה מהבית היא לטוב ולרע – כי לפעמים אני עובדת הרבה שעות מעבר לשעות העבודה הרגילות. חוץ מזה - אני נהנית מכל רגע.

 מה היו התגובות של הסביבה? היו כאלה שהרימו גבה על זה שאני עוזבת כלוב של זהב עם תנאים, רכב, טלפון, משכורת גבוהה והולכת אל הלא נודע והרבה אמרו שאני אמיצה. תראי, זה באמת הלא נודע. זה לא היה קל כי יש לי 4 ילדים וברור שלדבר כזה יש משמעות כלכלית אבל אני חושבת שהמחיר הנפשי היה הרבה יותר חשוב. עשיתי דברים לאט ובזהירות. ההשקעה שלי במקצוע החדש לא הייתה השקעה כלכלית עצומה של פתיחת חנות או רכישת סחורה, אז הניסיון עצמו לא היה יקר ואני מרגישה שקיבלתי אנרגיות עם השינוי הזה, שאני נהנית מהעשייה ושכולם מרוויחים ממנו.

 מה הדבר הכי גדול שהשינוי דרש ממך? הפכתי למנהלת עסק. גם קודם הייתי אדון לעצמי כי ניהלתי אזור בתחום שלי, אבל ניהול עסק מביא איתו הרבה דברים מסביב: התעסקויות עם מס הכנסה וביטוח לאומי והנהלת חשבונות ושיווק – דברים שלא התעסקתי איתם קודם. הדבר הכי גדול הוא השינוי המחשבתי, ההבנה שאת לטוב ולרע – אם יש טעות את זו שסופגת אותה. אין בוס שמגבה.

 מילה למתלבטות: אם את במקום שלא טוב לך -אל תחשבי אפילו חצי פעם. לכי.