אדגרס אברבוקס (27), בסך הכל רצה להצהיר על אהבתו לאגנה (25), בת זוגו בתשע השנים האחרונות. במקום לעשות זאת באופן אינטימי, הוא החליט ללכת על הפקת ענק ובחר להפתיע אותה בטקס הענקת התעודות באוניברסיטה - אגנה בדיוק סיימה תואר שני בשפה ולינגוויסטיקה באוניברסיטת אסקס, ואירוע הסיום היה בדיוק המעמד לו חיכה.

כשאדגרס עלה לבמה במהלך הטקס אגנה נראתה בשוק, אבל מהר מאוד המבט ההמום הפך לחיוך של אושר כשהוא כרע ברך לרגליה והציע לה נישואין. מאות תלמידים, מרצים והורים גאים היו נוכחים במאורע, אך הדעות בנוגע למחווה המרגשת חלוקות – והתגובות המאשימות לא איחרו לבוא.

הסרטון, שהועלה על ידי האוניברסיטה, לא התקבל יפה על ידי קהילת האינטרנט. הם טענו כי אדגרס גנב לחברתו את התהילה באחד מהאירועים המכוננים בחייה, ושהיה צריך לתת לה את מלוא תשומת הלב בעת חגיגת הצלחתה. אגנה המאושרת החזירה לכל המבקרים והצהירה שהיא מאוד אהבה את הצעת הנישואין, הפומבית עד מאוד יש לציין.

איישה אלי-קאן, אחת המארגנות המרכזיות של צעדת הנשים בלונדון, השמיצה את סרטון ההצעה בבלוג שלה: "הצהרות פומביות של אהבה הן אנוכיות ונובעות מצורך בתשומת לב ובמחיאות כפיים (בדיוק מה שקרה פה). הדבר לא מעיד לטובה על מערכת היחסים שלהם. כשמישהו צריך תשומת לב והערצה כל הזמן, יש מקום רק למישהו אחד ולאגו שלו בתוך מערכת היחסים".

"לא הדבר הנכון והמתחשב לעשות"

גם הכתבת רבקה ריד העבירה ביקורת על האופי הפומבי של ההצעה בכתבה שפורסמה במגזין 'גרזיה': "רוב הסיכויים שהזוג הזה מאוהב ושהיא שמחה מאוד מהצעת הנישואין, אבל מה היא הייתה עושה אם הייתה רוצה להגיד לו לא? היא הייתה מסוגלת לשבור את ליבו מול מאות אנשים זרים? גם אם כוונותיך טובות וחמודות, הסטת תשומת הלב אליך בזמן אירוע משמעותי של בן זוגך, הוא לא בהכרח הדבר הנכון והמתחשב לעשות".

ד"ר ג'אנה בצביק, מאוניברסיטת קיימברידג' צייצה בטוויטר: "תארו לעצמכם מצב בו גבר מרגיש כל כך מאוים מהצלחתה האינטלקטואלית של אישה, שהוא מרגיש צורך לכבול את זהותה ועצמאותה כאישה אליו, דווקא ביום שהיא חוגגת את האינטלקטואליות שלה. אה רגע, זה יכול להיות 99.9 אחוזים מהגברים".

"הוא גנב לה את כל התהילה של סיום הלימודים", צייצה שרה ג'יין אטקינסון, "היא השקיעה שנים של עבודה קשה ועכשיו כולנו צריכים לשמוח בשבילה -לא בגלל ההישגים שלה, אלא בגלל שהיא מתחתנת. מזעזע".
גם אצלנו בארץ הצעות נישואין פומביות באמצע אירועים רבי משתתפים אינן זרות לנו, אך בדרך כלל אנחנו רואים אותן בסיומם של טקסים צבאיים. לרוב הן מתקבלות יפה, ונראה כי בנות הזוג מתרגשות מהמעמד.

הזוג המאוהב, אגב, לא מתרגש מהעליהום שנוצר סביבם: "אני זוכרת שעמדתי על הבמה, והייתי קצת לחוצה, אבל מאוד שמחה, ואז פתאום ראיתי את אדגרס מתקרב. הכל קרה כל כך מהר אז לקח לי המון זמן להבין מה קורה. הוא כרע ברך והציע לי להתחתן אתו. הייתי כל כך בהלם, אבל כמובן שאמרתי כן. כל הקהל הריע. ידעתי שמשהו מעסיק אותו בתקופה האחרונה, אבל לא היה לי מושג מה הוא מתכנן. זו הייתה הצעה מדהימה שבאמת ובתמים הפתיעה אותי".

בראיון שנערך עם אגנה בדיילי מייל, היא הסבירה שעד לרגע זה היא עדיין לא מבינה למה אדגרס חטף כל כך הרבה ביקורת וכעס על המעשה, לטענתה לא רק שההצעה לא גרעה מחגיגת סיום התואר שלה, אלא רק הוסיפה לשמחתה: "אני חושבת שהיום הזה הפך להרבה יותר מיוחד ומשמח אחרי ההצעה".
ומה אתם אומרים - הלינצ'טרנט נגד הצעת הנישואין מוגזם או מוצדק?