החזרה לשגרה היא לא בדיוק חזרה, אלא יותר הסתגלות לשגרה חדשה- בה הליכה לעבודה כוללת חבישת מסכה, מדידת חום וגם מענה על כמה שאלות שבימים כתיקונם היו גורמות לנו להרים גבה. כדי להפעיל עסקים, חנויות ואפילו משרדים נדרשים המעסיקים לקחת אחריות על באי העסק- העובדים הספקים והלקוחות, כדי לעשות זאת עליהם לשמור על הנחיות הבריאות, או בקיצור להתנהל על פי התו הסגול.

אחד מתנאי התו הסגול דורש ממעסיקים להיות אחראים על שמירת נהלי הבריאות בעסק שלהם ולערוך מעקב אחר מצבם הבריאותי של העובדים, הלקוחות והספקים, טרם כניסתם לבית העסק. חברת פיתוח התוכנה מבית מטריקס – קמביום, הממוקמת בירוחם, פיתחה בתוך כשבוע מערכת דיגיטלית ראשונה מסוגה - CoviDefense, העונה בדיוק על דרישות אלו. המערכת מסייעת לעסקים מכל המגזרים ובכל הגדלים בישראל לעמוד בתקנות התו הסגול שהציב משרד הבריאות. הפתרון שהם מציעים, פועל כבר היום בהצלחה בקרב מספר חברות על ידי אלפי משתמשים ובחברה מדגישים שבאפשרותו להשתנות בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

איך זה עובד?

עובדי הארגון יכולים להיכנס למערכת מכל מקום ובאמצעות כל מכשיר חכם או דפדפן ללא צורך בהתקנה - על ידי מספר עובד וסיסמה חד פעמית המתקבלת בטלפון הנייד. לאחר הכניסה הראשונית מתבקש העובד להשיב על שלוש שאלות סינון מרכזיות – האם יש לך חום מעל ל-38 מעלות? האם אתה סובל משיעול? והאם היית במגע עם חולה מאומת? לאחר מענה על השאלות האלו המערכת מעדכנת את העובד אם הוא רשאי להגיע לעבודה או שעליו להשאר בבית.

השאלות והפיצ'רים המוצגים במערכת נבנו כך שבאפשרותם להתעדכן בזמן אמת על פי כל שינוי שיתבצע בהנחיות שמעביר משרד הבריאות למגזר העסקי, בין אם יתקיים שחרור נוסף של המשק או יתבצע הידוק בשנית.

ומה לגבי פרטיות? בחברה מסבירים כי הנתונים נשמרים באופן מאובטח בענן באמצעות WAF, שעומד בתקנות האבטחה המחמירות ביותר שקיימות כיום בשוק, כאשר המערכת מתעדת את הדיווחים על דאטה בייס שמכיל אך ורק את פרטי הדיווח שנדרשים על ידי משרד הבריאות. כך למשל מיקום העובד אינו נכלל במערכת זו, דבר ששומר על פרטיותו של העובד מצד אחד ומנגד מאפשר גם לחברות ביטחוניות ליישם תוכנה זו, מבלי לחשוף את מיקום עובדיהן.

באמצעות הנתונים ניתן בכל שלב לבצע הפקת דוחות או תחקור לאחור- פעולה חיונית במקרים בהם אחד העובדים התגלה כחולה. הדבר מאפשר לעסקים לבצע חקירה מהירה ולסיימה ביעילות על מנת להשיב את פעילות העסק, בהתאם לדרישת משרד הבריאות להפעלה מחודשת של העסק רק לאחר השלמת חקירה מלאה בהימצא חולה קורונה בין עובדי החברה.

לא מחליף בדיקה

חשוב להדגיש כי המערכת מהווה גורם משלים לבדיקה הפיזית אותה מחויב בעל העסק לערוך לעובדים טרם כניסתם למקום העבודה ואינה מחליפה את הבדיקה; אך היא כן יכולה למנוע הגעה לעבודה של עובדים שלא עומדים בתנאים ולהקל המעסיק לבצע מעקב וניטור בזמן אמת אחר מצבם הבריאותי של העובדים. בנוסף התו הסגול דורש מהמעסיק לערוך רישום ממוחשב, הכולל את כמות התשאולים ומדידות החום שביצע, כמו גם את מספר העובדים, הלקוחות והספקים השוהים במקום העבודה, ומספר האנשים שלא הותרה כניסתם –המערכת שורת נתונים אלו ומאפשרת הפקת דוחות לפי יום ולפי עובד כדי להקל את התחקור ואת המעקב.

בנוסף למעקב אחר העובדים, קיימת גם אופציה למשתמשים אקראיים שמיועדת לעסקים שצריכים לתעד את מצבם הבריאותי של לקוחותיהם. במקרה זה לא נעשה שימוש במספרי עובד או פרטי זיהוי קבועים, אלא לקוחות יכולים באמצעות סריקת QR במקום העסק לקבל את שאלון הצהרת הבריאות למכשיר הנייד שלהם ולמלא אותו במקום. ישנה אפשרות גם לשלוח הודעת SMS למספר מסוים ולקבל את השאלון בחזרה כהודעה לנייד. פעולה זו נותנת מענה למשתמשים אקראיים במרכזי קניות, קניונים, חנויות רחוב ובתי עסק שונים.

דוד זלצר
דוד זלצר | צילום: אור אלכנסברג

כמובן שלא מדובר בעסק זול - הטמעת המערכת בכל ארגון היא מידית כאשר העלות החודשית היא החל מ-499 ש"ח, בהתאם לגודל הארגון. בימים אלו צוות הפיתוח של קמביום עובד על פיתוח פיצ'רים נוספים במערכת, על מנת שבעתיד תעבוד בסנכרון מלא עם פתרונות טכנולוגיים פיזיים לבדיקת מצבם הבריאותי של העובדים בכניסה לבתי העסק, כמו שערים טרמיים למדידת חום, מכשור למדידת חום במצח או בשורש כף היד, מערכת מדידת טמפרטורה סביבתית ועוד.

דוד זלצר, מייסד-שותף ומנכ"ל קמביום, אומר "תקן התו הסגול מחייב בעלי עסקים לבצע מעין רגולציה עצמית ולפקח על עובדיהם. עסקים גדולים וקטנים עלולים למצוא עצמם מתקשים לעמוד בדרישות אלו ללא פתרון טכנולוגי ייעודי שיעשה את העבודה הזו בשבילם ולשם כך פיתחנו את CoviDefense. צוות הפיתוח עבד לילות כימים על מנת להעמיד מוצר איכותי ומוגמר בזמן שיא, כדי לסייע לעסקים להתמודד בקלות עם ההנחיות החדשות".