אומרים שלום לקוסם (צילום: רויטרס)
"הזמן שלך מוגבל, אז אל תבזבז אותו בלחיות חיים של מישהו אחר" | צילום: רויטרס

חיים

- כשהייתי בן 17, קראתי ציטוט שהלך משהו כמו: 'אם אתה חי כל יום כאילו הוא האחרון שלך, יום אחד תהיה צודק'. זה עשה עלי רושם, ומאז, במשך 33 שנים, הסתכלתי במראה כל בוקר ושאלתי את עצמי: 'אם היום היה היום האחרון של חיי, הייתי רוצה לעשות את מה שאני עומד לעשות היום?". ואם התשובה הייתה "לא" במשך יותר מדי ימים ברציפות, ידעתי שאני צריך לשנות משהו.

- הזמן שלך מוגבל, אז אל תבזבז אותו בלחיות חיים של מישהו אחר. אל תתן לרעש של הדעות של אחרים להטביע את הקול הפנימי שלך.

- אם אתה עושה משהו שמתגלה כדבר טוב, אתה צריך ללכת לעשות משהו אחר נפלא ולא להתעכב על הדבר הקודם יותר מדי זמן.

- העבודה שלכם עומדת לתפוס חלק גדול מהחיים שלכם, והדרך היחידה להיות מסופקים באמת היא לעשות את מה שאתם מאמינים שהוא עבודה מצוינת. והדרך היחידה לעשות עבודה מצוינת היא לאהוב את מה שאתם עושים. אם לא מצאתם את זה עדיין, תמשיכו לחפש. כמו עם כל ענייני הלב, כשתמצאו את זה - תדעו. וכמו בכל מערכת יחסים נהדרת, זה רק הולך ומשתפר.

סטיב ג'ובס 1955-2011 - סיקור מיוחד

יצירתיות

אין תמונה
"כדי שתוכל לישון טוב בלילה, האסתטיקה, האיכות, צריכים לזרום עד הסוף"

- יותר כיף להיות פיראט מאשר להצטרף לחיל הים.

- החדשנות מגיעה מאנשים שנפגשים במסדרונות או מתקשרים אחד לשני ב-10:30 בלילה עם רעיון חדש, או כי הם עלו על רעיון שעושה חורים באיך שאנחנו חושבים על בעיה קיימת. היא מגיעה מפגישות של שישה אנשים שמזמן מישהו שחושב שהוא עלה על הדבר החדש הכי מגניב אי פעם.

- החדשנות מגיעה מלהגיד 'לא' לאלף דברים כדי להיות בטוחים שאנחנו לא עולים על המסלול הלא נכון.

- אתה לא יכול לחבר את הנקודות כשאתה מסתכל קדימה, אתה יכול רק לחבר אותן כשאתה מסתכל לאחור. אז אתה חייב לסמוך על זה שהנקודות יתחברו איכשהו בעתיד. אתה צריך לסמוך על משהו - הבטן שלך, הגורל, החיים, קארמה, משהו. הגישה הזו מעולם לא אכזבה אותי, והיא עשתה את כל ההבדל בשבילי.

- אם אתה נגר שבונה שידה יפהפייה, אתה לא תשתמש בחתיכת דיקט בגב, אפילו שהוא פונה לקיר ואף אחד לעולם לא יראה את זה. אתה יודע שזה שם, אז אתה תשתמש בעץ יפה גם בגב. כדי שתוכל לישון טוב בלילה, האסתטיקה, האיכות, צריכים לזרום עד הסוף.

- זה מאוד קשה לעצב מוצרים באמצעות קבוצות מיקוד. הרבה פעמים, אנשים לא יודעים מה הם רוצים עד שאתה מראה להם את זה.

- אתה לא יכול פשוט לשאול ללקוחות מה הם רוצים ואחר כך לנסות לתת את זה להם. עד שתגמור לפתח את זה, הם ירצו משהו חדש.

- תהיו אמת מידה של איכות. הרבה אנשים לא רגילים לסביבה שבה מצפים למצוינות.

- לפעמים כשאתה מחדש, אתה עושה טעויות. הדרך הנכונה היא להודות בהן מהר, ולהמשיך לשפר את החידושים האחרים שלך.

מכשיר אייפון ישן, ארכיון (צילום: החדשות)
"עשינו את הכפתורים על המסך כל כך יפים שאתם תרצו ללקק אותם" | צילום: החדשות

עיצוב

- עשינו את הכפתורים על המסך כל כך יפים שאתם תרצו ללקק אותם.

- עיצוב היא מילה מצחיקה. יש אנשים שחושבים שעיצוב פירושו איך זה נראה. אבל אם חופרים עמוק יותר, עיצוב זה למעשה איך זה עובד. כדי לעצב משהו ממש טוב, אתה צריך להבין אותו. נדרשת מחויבות ומסירות כדי להבין משהו באמת ביסודיות, ללעוס אותו, לא סתם לבלוע אותו במהירות. רוב האנשים לא משקיעים את הזמן שנדרש כדי לעשות את זה.

- זו אחת המנטרות שלי – מיקוד ופשטות. משהו פשוט יכול להיות יותר קשה מאשר משהו מורכב: צריך לעבוד קשה כדי לנקות את המחשבה ולעשות את זה פשוט. אבל זה שווה את זה בסופו של דבר כי ברגע שאתה מגיע לשם, אתה יכול להזיז הרים.

ניהול

- האנשים שעושים את העבודה הם הכוח המניע מאחורי מקינטוש. התפקיד שלי הוא לתת להם מרחב.

- הרבה חברות בחרו להצטמצם, ואולי זה היה הדבר הנכון בשבילן. אנחנו בחרנו בדרך אחרת. אנחנו מאמינים שאם נמשיך לתת ללקוחות מוצרים מעולים, הם ימשיכו לפתוח את הארנק.

שונות

ביל גייטס (צילום: Ron Wurzer, GettyImages IL)
"הוא היה רחב יותר אילו היה עושה פעם LSD" | צילום: Ron Wurzer, GettyImages IL

- אני מאחל [לביל גייטס] את הטוב ביותר, באמת. אני פשוט חושב שהוא ומיקרוסופט קצת צרים. הוא היה רחב יותר אילו היה עושה פעם LSD או נוסע לאשרם כשהיה צעיר יותר.

- יש לי השקפה מאוד אופטימית על בני אדם. כפרטים, אנשים הם טובים מטבעם. אבל יש לי השקפה פסימית יותר על אנשים בקבוצות.

- כשאתה צעיר, אתה מסתכל על הטלוויזיה וחושב שזו קונספירציה. הרשתות קשרו קשר לטמטם אותנו. אבל כשאתה מתבגר קצת, אתה מבין שזה לא נכון. הרשתות בעסק כדי לתת לאנשים בדיוק את מה שהם רוצים. זו מחשבה מדכאת הרבה יותר.

- לא מעניין אותי להיות האיש הכי עשיר בבית הקברות. ללכת לישון בלילה ולומר לעצמי שעשינו משהו נפלא – זה מה שמעניין אותי.

מוות

- הידיעה שאמות בקרוב היא הכלי החשוב ביותר שנתקלתי בו מעולם כדי לעזור לי לקבל את ההחלטות הגדולות בחיים. מכיוון שכמעט כל דבר – כל הציפיות החיצוניות, כל הגאווה, כל הפחד ממבוכה או מכישלון – כל הדברים הללו פשוט נופלים בפני המוות.

- לזכור שאתה עומד למות היא הדרך הטובה ביותר שאני מכיר להימנע מהמלכודת של לחשוב שיש לך מה להפסיד. אתה כבר עירום. אין שום סיבה לא ללכת אחרי הלב שלך.

- המוות הוא ההמצאה הטובה ביותר של החיים.

ובכל זאת

- להיות הורה באמת משנה את ההשקפה שלך על דברים. אנחנו נולדים, אנו חיים לרגע קצר ואז אנחנו מתים. כך היה מאז ומעולם. טכנולוגיה לא משנה את זה הרבה, אם בכלל.

>> מה גדולי הפילוסופיה היו חושבים על פייסבוק?
>> מה קורה לנו אחרי שאנחנו מתים?