זוג בלונדינים עומד מחובק- זוג במשחק אינטימי במיטה (צילום: Jan Mammey / STOCK4B, GettyImages IL)
לכל העכבות, המחסומים והפחדים, יש ביטוי במיניות | צילום: Jan Mammey / STOCK4B, GettyImages IL

כאשר הגיע רפיק ידידה קמחי אל מורה לטנטרה בהימליה, הוא שאל אותו "מה זו טנטרה?". שאלה טבעית, מתבקשת, שכצפוי אצל מורים, לא זכתה לתשובה. "הוא לא הסכים לענות לי. הוא אמר 'אתם המערביים רוצים רק קיצורי דרך. אתם רוצים להגיע לתשובה במטוס במקום לעשות את הדרך ברגל. הטנטרה היא סוד, וברגע שאני נותן את הסוד, אתה לא מעריך את זה'". לבסוף, הסכים המורה לתת רמז: "בראותך קודש זרוק בו חול, בראותך חול, זרוק בו קודש".

אם נשאל את מרבית האנשים שנחשפו לטנטרה בישראל, מעטים יחשבו בכיוון הזה. כך גם חלק נכבד מאלה שיגיעו לכנס הטנטרה החמישי שנפתח היום, אותו קמחי ייסד במסגרת פעילותו בישראל. "זה מובן למה הטנטרה מתחילה במיניות", אומר קמחי, "כי הביטוי של רוב הבעיות הפסיכולוגיות של בני האדם יותר מובהק בעולם המיניות. לכל העכבות, המחסומים והפחדים, יש ביטוי במיניות. אבל הטנטרה לא מיועדת לעזור למיניות, היא מיועדת להביא את האדם למחוזות רוחניים, נפשיים, אחרים. אם אתה מתרגל טנטרה כי אתה רוצה לגמור יותר לאט, אתה משלה את עצמך".

סקס, אבל לא רק

למרות דבריו הנחרצים של קמחי, לכנס הקרוב יגיעו לא מעט אנשים שמטרתם היא קודם כל לשפר את חיי הזוגיות והמין, ואם תרצו, גם את חיי הרגש שלהם. בהתאם, חלק לא מבוטל מהסדנאות הרבות שתמצאו בכנס עוסקות בדיוק בתחום חשוב זה.

בני הזוג סוג'י ומורן, מנחי "לגעת בטנטרה", אחראים בכנס על מתחם טיפולי העומק, בו הם יעבירו מגוון רחב של סדנאות - מעבודה על אינטימיות ותקשורת זוגית, וכלה בעבודה על מיניות, קבלה של הגוף ותקשורת בין אישית. "הטנטרה", מנסה סוג'י להסביר, "עוזרת ליצור תקשורת נכונה עם עצמנו, מבעד למסכות, לפחדים ולתדמית האישית. לאחר שאנו מכירים את הדרך פנימה בצורה מאוד אישית, אפשר ליצור תקשורת הרבה יותר עמוקה".

ומה לגבי הסקס?
"לטנטרה יש הילה של משהו הקשור לסקס, וזה נכון, אבל זה הרבה יותר מזה. סקס זו אחת הצורות האנרגטיות ליצור תקשורת, אבל זו לא הדרך היחידה".

הסיבה שהטנטרה נתפסת כעוסקת בסקס פרוזאית יחסית – זו אחת הדרכים הרוחניות העתיקות היחידות, שנותנת מקום שווה למין, ומתייחסת אליו כאל ערוץ של תקשורת וביטוי של אהבה, כמו כל ערוץ אחר. זאת, בשונה מהדתות והמסורות הרוחניות, שרובן מתייחסות למין כאלה בעיה שיש לפתור אותה.

גם הטנטרה מתחלקת לשלוש

הטנטרה העתיקה עוסקת בשלושה תחומים: הגוף, הרגש וההתבוננות בעולם (או התקשורת עם העולם). "כשאנו לא באחדות יש קונפליקט פנימי", מסביר סוג'י. "אם גבר פוגש אישה, יכולה להיות משיכה גופנית בצד רגש לא ברור, והראש אומר 'עכשיו היא תקח את החופש', 'אולי אני לא מספיק טוב בשבילה' וכו'. הקונפליקט הזה מורה לנו על חוסר האחדות שלנו. אנחנו מזגזגים בין הקולות ויוצאים מבולבלים ומבלבלים. אם אתה רוצה לדעת מה באמת קורה, תלמד להתבונן פנימה, שם התשובה נמצאת. אם אנו יודעים להשתמש בכלי הקשבה עצמית, נדע מה הרגש שלנו רוצה, מה המיינד שלנו רוצה ומה הגוף שלנו רוצה.

"אנו מתהלכים בעולם עם מסיכה, ואנו מתחילים להאמין לה. ככל שאנו מאמינים לה יותר, אנו מתרחקים מהאני האמיתי. תאר לעצמך, שגבר ואישה עם מסיכות נפגשים, מה קורה? במקום ששני אנשים ייפגשו, שתי מסיכות נפגשות, ולא פלא שיש צרות ובעיות. התקשורת לא אמיתית כי הם בעצמם לא מודעים לדחפים האמיתיים שלהם".

אם נוסיף לזה את ההדחקה שרובנו סובלים ממנה בתחום המיני, אפשר להבין מדוע היחסים במציאות המודרנית מורכבים כל כך. "הרעיונות שלנו לגבי מיניות עוברים זגזוג בין המציאות לבין פורנו בוטה, שהוא פנטזיה לא אמיתית. רוב האנשים ניזונים רק מפורנו, ומה הם חושבים על עצמם כשהם רואים סרט פורנו? 'אני לא בסדר כי אני לא כזה'. כשזה מתווסף לפחד ממיניות, מעירום, לתחושה שהאיברים המיניים הם דבר שלא כדאי לדבר עליו, נוצר קונפליקט. אנו עסוקים הרבה בקשר שבינו לבינה, ומצד שני אסור לדבר על הדברים – וכך נוצר קושי גדול. בטנטרה מגדירים את הדברים שאנו לא מדברים עליהם בתור הצד האפל, והצד הזה תופס נפח גדול וחזק מהדרך בה אנו מתנהלים בעולם".

אז איזה פתרון מציעה הטנטרה?
"לגלות ולקבל את כל הצדדים שלנו, גם את אלו הנחשבים שליליים. השינוי נעשה מתוך ההתבוננות עצמה, ולא מתוך מאבק וניסיון לזרוק חלקים מאיתנו החוצה. גבר ואישה שמקבלים את המיניות שלהם, למשל, יתייחסו לתקשורת המינית שלהם בצורה פתוחה, אוהבת, ידידותית. הם יוכלו להגיד מה הם רוצים ומה לא בצורה טבעית, ירגישו חופשיים להנות מהמיניות. כך אפשר להגיע לשיאי תחושות שרוב האנשים לא חולמים שהם קיימים. גבר למשל יכול לחוות אורגזמה של יותר מחצי שעה".

אבל האורגזמה, מבהיר סוג'י, היא לא העיקר. "הדבר הנפלא הוא שיש קשר מאוד חזק בין המיניות שלנו ללב שלנו. אם יש לנו יכול להפתח ברמה המינית ועושים את זה בדרך של אמת, ריפוי וכבוד הדדי, אנו נגלה שהלב שלנו מתחיל להפתח גם, ולהיפך. כשהלב נפתח אנו מגלים שגם המיניות שלנו עוברת תהליך של ריפוי".

נסו ותיהנו

זוג מחובק במיטה (צילום: fotostorm, Istock)
איך תקחו איתכם את הטנטרה למיטה? | צילום: fotostorm, Istock

מי שרוצה להתחיל ליישם כמה תרגילים טנטריים פשוטים בבית, יכול לנסות את השלושה הבאים:

- לשבת יחד עם בן או בת הזוג, בזמן של שקט. לסגור פלאפונים, להדליק נר, להשמיע מוזיקה רומנטית ברקע. במשך 5 דקות לשבת זה מול זה, להסתכל בעיניים אחד של השניה ולנשום נשימות עמוקות ביחד. במהלך התרגיל עשויים לעלות רגשות שונים – מבוכה, כעס, בכי, תשוקה. אחרי שעוברים את השלב הזה מתרחבת תחושת הקרבה בין בני הזוג.

- להזכר בשלב במערכת היחסים הנוכחית או קודמת, בה היינו באהבה עצמה, בלי לרצות משהו מהצד השני, בלי שהצד השני רצה משהו מאיתנו. כאשר נזכרים ברגע הזה, לנשום ולהקשיב לתחושות של הגוף. התרגיל יכול לחבר לתחושת האהבה הראשונית, שלרוב הולכת לאיבוד מרוב התחייבויות ולחצים איתם אנו חיים.

- בפעם הבאה שאתם מקיימים יחסי מין, השארו רגע אחד בתוך השניה, בצורה שקטה, לכמה רגעים. נשמו יחד ואל תזוזו. תנו לרגשות לעלות ושתפו אחד את השני אם תרצו. התרגיל יכול לעזור להרחיב את תחושת האינטימיות.

כנס הטנטרה החמישי מתקיים בין ה-26 ל-28 במאי בבית אורן. 30 מנחים יעבירו בו מעל 50 סדנאות. לפרטים והזמנת כרטיסים: 052-8586908.

>> זוגיות טובה לפי הקבלה
>> טיפים טבעיים לשיפור החשק המיני