בטח גם לכם יש חברים, ילדים, בן זוג ומשפחה שאוהבים אתכם. אבל האתגר האמיתי, כמו שכולים יודעים, הוא לאהוב את עצמכם. אם יש לכם דימוי עצמי נמוך, אתם עלולים לחוש שלא מגיע לכם שאחרים יאהבו אתכם, וגם לא שתאהבו את עצמכם. בניית מערכת יחסים של להכיר ולאהוב את עצמכם יכולה לקחת זמן, אבל סמכו עליי - זה ממש שווה את המאמץ.

בחורה צוחקת (צילום: DanBrandenburg, Istock)
נראה לי שהיא הצליחה להיפטר מהשליליות | צילום: DanBrandenburg, Istock

1. רשמו את הדברים הטובים

כשאתם לא אוהבים את עצמכם, זה לרוב בגלל שאתם רק חושבים על עצמכם בהקשרים שליליים. אתם פשוט זקוקים לתזכורת שיש לכם גם המון תכונות נהדרות. אתם יכולים להכין רשימה של דברים טובים שאתם חושבים על עצמכם. אם אתם מתקשים, בקשו מחבר טוב לעזור לכם. טוב, אולי זה יהיה מביך לשאול, אבל זה יכול רק לקרב ביניכם. אתם גם יכולים לשרבט בפנקס רשימה של מחמאות שקיבלתם - בכל פעם שתרגישו את הדיכאון צונח עליכם תנו למילים להרים אתכם חזרה למעלה.

2. שנו את מה שאתם יכולים

יש בוודאי כמה דברים שאתם לא אוהבים בעצמכם, שהם בשליטתכם. לדוגמה, אולי אתם רוצים להשיל כמה קילוגרמים, או להשלים את המבחן שנשאר לכם בשביל לסיים בגרות או תואר. תתחילו לקדם את השאיפות שלכם, ומהר מאוד תגלו שאתם מרגישים יותר טוב עם עצמכם.

3. אישורים

במהלך היום יום, תנו לעצמכם אישורים קטנים על המקומות שבהם אתם טובים. לדוגמה, אל תתביישו לפרגן לעצמכם ב"אני נראה מגניב היום" או "תכלס, הייתי תותחית בישיבה של המשרד". בחרו לכם כמה משפטים שאתם מאמינים שמגדירים אתכם. אם למשל אתם רוצים לשפר את היחסים האינטימיים עם בן/בת הזוג, אתם יכולים לאמר לעצמכם לפני כן, "אני נראה סקסי היום". אולי בפעמים הראשונות תרגישו שגזרו אתכם מפרסומת לשמפו, אבל עם הזמן אתם תתחילו להאמין לעצמכם.

4. קחו קצת זמן איכות עם עצמכם

במהלך היום יום שלנו אנחנו מוצאים את עצמנו לרוב כל כך עמוסים, שהתחושה היא שאין לנו רגע לעצמנו. חשוב למצוא את הזמן לעצמכם ולדברים שאתם אוהבים לעשות. נצלו את השעות אחרי שהילדים הלכו לישון, או כוונו את השעון המעורר חצי שעה מוקדם יותר. בזמן החדש שיצרתם לעצמכם, שקלו לעסוק בפעילויות כמו יוגה, צעידה בחוץ, או אפילו קריאה של כמה עמודים באיזה ספר טוב. כל הדברים הללו יעזרו לכם מאוד לשפר את הקשר שלכם עם עצמכם.

5. היפטרו משליליות

אולי אתם לא מודעים לזה, אבל יש מצב שהשליליות היא גורם דומיננטי מדי בחייכם. נסו לשים לב לכל הפעמים בהם אתם אומרים דברים שליליים על עצמכם: אתם יכולים לשים איזה מכנס שלא לבשתם המון זמן ולהגיד לעצמכם "וואו, התחת שלי גדל בטירוף", או לדבר עם הבוס ולחשוב לעצמכם "הוא בטח חושב שאני מטומטם". כשאתם מוצאים את עצמכם כלואים במחשבה כזו, נסו להפוך אותה למחשבה חיובית. ככל שתרבו להחמיא לעצמכם ולחשוב חיובי, תלמדו מהר יותר לאהוב את עצמכם.

>> עשר שיטות לשיפור הזיכרון