זוג מתנשק (צילום: istockphoto)
איזה ציון אתם נותנים לעצמכם בזוגיות? | צילום: istockphoto

שנה חדש מגיעה אלינו, והיא מהווה הזדמנות מצויינת לבחון את עצמנו מחדש, לראות מה השגנו בחיים עד כה ולהחליט מה אנו רוצים להשיג בשנה הקרובה. המנהג הזה מגיע אלינו – כמו רבים אחרים – מהגויים חובבי ישו, הנוהגים להתייחס לשנה האזרחית החדשה כמועד לקבל החלטות חדשות ליישום בשנה הקרבה. הרעיון הבסיסי פשוט – רושמים על פתק את רשימת הדברים שתרצו לממש בשנה הבאה.

אבל אם אתם רציניים בנושא, כדי לעשות זאת בצורה מתוכננת ומושכלת. אורלי בר-קימה, עיתונאית ומאמנת לצמיחה ושינוי, מחברת הספר "להיפתח לשינוי" ומנחת תוכנית הרדיו "להיפתח לשינוי – זה אפשרי!", מציעה שיטה מסודרת שתעזור לכם להגיע אל השנה הבאה מרוצים הרבה יותר.

"החיים שלנו הם סוג של רוטינה, מערכת של הרגלים שמגיעים אליהם ומתרגלים אליהם. אבל בכל בן אדם יש את הצורך לצמוח, להתפתח ולבטא את מי שהוא. שנה חדשה או נקודות ציון כמו יום הולדת מהוות הזדמנות לעצור ולהתבונן בחיים שלנו, לבדוק מה תמונת המצב, איפה אני נמצא, האם טוב לי, האם אני קם בבוקר בשמחה, האם מערכות היחסים שלי מספקות אותי, האם אני מביא לידי ביטוי את כל הכישורים שלי", מסבירה בר-קימה.

איך עושים את זה?

אל תעשי את זה! (צילום: jupiter images)
ההחלטה שלך לשנה החדשה היא להיות עם שיער קצר? | צילום: jupiter images

- ציירו מעגל וחלקו אותו לשמונה תחומים: כסף, קריירה, התפתחות אישית, פנאי, בריאות, זוגיות, משפחה וחברים/ חברות. "אלו התחומים שבהם אנו מתפקדים במהלך החיים שלנו, ורוצים להגיע לרמה של מימוש או סיפוק יותר גבוה". המפה המצויירת היא כמובן הכלי איתו עובדים לקראת השנה החדשה.

- "בשלב הבא אנו עוברים על כל תחום ושואלים את עצמנו, 'איזה ציון הייתי נותן לעצמי בכל אחד מהתחומים'. הציון הוא תחושה שלי. בשלב הזה חשוב לשאול את עצמנו שאלות. אם מדובר בתחום הזוגיות, למשל, אז שאלות כגון האם אני בכלל בזוגיות, אם כן האם היא טובה, האם היא מספקת אותי, האם יש בה רומנטיקה. בהתאם לתשובות, אני נותנת לעצמי ציון שיהיה בין 1 ל-10". אפס, יש לציין, אינו אופציה. "בכל תחום אפשר למצוא משהו שהוא טוב, להתמקד בו ולהגדיל אותו".

- לאחר שהחלטתם על הציון, חשוב להסביר לעצמכם מדוע נתתם את הציון המסויים הזה. "אם אני נותנת לעצמי 7 בזוגיות, אני שואלת את עצמי למה. קודם כל בעולם הפיזי – חגגתי יום נישואים כזה וכזה, יש לי בעל תומך, יש ביננו תקשורת טובה. השלב הבא הוא לבדוק פנימה - מה יש בי שמאפשר את ה-7, אילו איכויות, יכולות ותכונות אני מביאה אל תוך הזוגיות, שאפשרו את המציאות ובהתאם את הציון הזה. למשל, אני אדם תקשורתי, פתוח, אוהב, שיודע להעניק, מתחשב".

- תמונת המצב של המציאות הנוכחית היא כמובן הקדמה לדבר העיקרי – לאן אני רוצה להגיע בשנה הבאה. "מה צריך לקרות כדי שבשנה הבאה, כשאעשה את התרגיל, אתן לעצמי 8? מה אני רוצה לשפר? אני רוצה לבלות יותר עם בן הזוג שלי לבד, בלי ילדים, לפחות פעם או פעמיים בשבוע? אני רוצה שבימי שישי הוא יביא לי פרחים? שבמשך היום נכתוב אחד לשני SMS רומנטיים? התשובות נמצאות בתוכנו, חשוב רק לשאול את עצמנו את השאלות הנכונות. לא שאלות כמו 'למה אין לי זוגיות' או 'למה אני לא ביחסים כיפיים ורומנטיים עם בעלי', אלא 'איך אני יכול לשפר את או למגנט זוגיות לחיים שלי'".

- השלב הבא הוא השלב האקטיבי. "אני שואלת את עצמי אילו פעולות אני יכולה לעשות במציאות כדי שזה יקרה. אני יכולה ליזום ערב רומנטי עם בעלי, לעשות איתו שיחה לקראת השנה החדשה, להזמין לנו צימר לסוף שבוע, ללכת ביחד לסדנה זוגית". הסוד, מסבירה בר-קימה, הוא לחדש. "לא לעשות את אותן הפעולות שעשינו עד כה".

איפה שמתי את המפתחות?

בחורה בכיסא הנהג (צילום: istockphoto)
תהיו כנים, תתחברו לשפע | צילום: istockphoto

כדי להצליח בתרגיל, בר-קימה ממליצה להשתמש בשני מפתחות. הראשון הוא כנות. השני הוא להתחבר לשפע שיש בחיים שלנו. "כשאני שואלת 'מה בי מאפשר את המציאות המסויימת', אני מתחברת לכישורים שבי, לדברים שאני טובה בהם. אני מגלה על מה יש לי על מה להודות בחיים שלי. פתאום אנו רואים דברים שלא ראינו קודם לכן. אני יכולה להסתכל על התחומים בהם אני חזקה, לראות מה עזר לי להגיע לציונים הגבוהים, ואיך אני יכולה לקחת את האיכויות האלה ולממש אותם גם בתחום בו אני חלשה".

כעת הגיע הזמן לסמן מטרה ראויה. "אני מסמנת לעצמי את התחומים שאני רוצה לשמר ואת אלו שאני רוצה לשפר. נניח שאני בוחרת את תחום הבריאות, כי בשאר התחומים יש לי מטרות קטנות, אבל בתחום הבריאות אני רוצה לעשות קפיצה. בשביל שינוי משמעותי אני צריכה מטרה ראויה, כזו שברור לי איך זה ייראה כשאגשים אותה, איך זה ירגיש, מה אעשה. מי אהיה כשיהיה לי ציון 8 בבריאות במקום 3? אני עוצמת עיניים, מדמיינת לעצמי איך זה בשבילי להרגיש 8 בתחום הבריאות. כך אני יוצרת תמונה ברורה בראש.

"המטרה הזו צריכה לרגש אותי, לעשות לי פרפרים בבטן. אם היא לא מרגשת אותי, זה לא יקרה. מה זה אומר פרפרים בבטן? שאני אקפוץ כל בוקר מהמיטה כדי לעשות את הריצה בפארק או שיעור יוגה. אני שואלת את עצמי בשביל מה אני רוצה להיות 8? ואני עונה, כי אראה יותר טוב, כי אנשום יותר טוב, כי ארגיש יותר טוב, כי אקבל מחמאות, כי ארגיש יותר צעירה, כי ארגיש שאני דואגת לעצמי ולבריאות שלי".

כשאתם מחפשים את המטרה, אל תעסקו באיך תגשימו אותה. "ה'איך' הוא מה שמפיל אותנו. אני בונה אמונה שלא משנה מה צריך לעשות, אני אשיג את זה השנה".

אחרי שבחרנו ויצרנו לעצמנו את המטרה, אנחנו כותבים אותה באופן ברור ושמים אותה במקום בו אפשר יהיה לראות אותה בכל יום. במקביל, כדאי להכין לוח חזון – לוח עליו תכתבו משפטים ותדביקו תמונות שימחישו את המטרה אליה אתם רוצים להגיע. ללוח הזה חזרו בכל בוקר, שייתן לכם השראה ואנרגיה.

מכאן מתחילה הדרך להגשמת המטרה ויצירת השינויים. "בכל פעם שצץ מכשול או אתגר, אנו חוזרים לדברים שמרגשים ומחזקים אותנו, וכך מתגברים על הפחד ומוצאים את הפתרונות. בכל פעם שנתגבר על המכשולים בדרך ונגדל בתוכנו, נגלה על עצמנו עוצמות, יכולות, איכויות וכשרונות שאולי לא ידענו שקיימים. לאט לאט נצבור בטחון ואמונה פנימיים. כך אנו סוף סוף יכולים להרגיש תחושה חמקמקה של אושר או סיפוק שאנו שואפים אליה, אבל לא תמיד מגיעים אליה".

אורלי בר קימה עורכת אירוע לפתיחת השנה תחת הכותרת "להיות אשת מפתח", ב-15.1 בבית ציוני אמריקה בתל אביב

>> מה הכוכבים מתכננים לכם? הורוסקופ שנתי ל-2012
>> ומה צפוי לעולמנו השנה?