אין תמונה
"אם הייתי יודע, הייתי יכול לחסוך שלוש עונות"

אין לכם סבלנות או כסף לטיפול ארוך טווח אצל הפסיכולוג? מעוניינים לפתור בעיה נקודתית ולשפר את איכות החיים אבל מפחדים ממחויבות? תכירו: הספיד שרינקינג, הטרנד האחרון בניו יורק, שפועל על פי עקרון הספיד דייטינג. איך זה עובד? שמונה פסיכיאטרים ופסיכולוגים, שמייצגים סקאלה של גישות טיפוליות, מתקבצים באולם אחד ומחכים להזדמנות לעזור לכם. בדיוק כמו בספיד דייטינג, לכל 'מטופל' יש שלוש דקות לשטוח את בעיותיו בפני איש המקצוע הראשון בתור, לפני שהספירה לאחור מתחילה והוא צריך לעבור למטפל הבא. ובדיוק כמו בספיד דייטינג, שגם הוא הגיע מניו-יורק, הסרט הנע נועד לקצר תהליכים ולחסוך אנרגיות מיותרות.

מאירוע חד פעמי לתופעה פופולרית

הקונספט הומצא על ידי הסופרת האמריקאית סוזאן שפירו, שיזמה ערב של ספיד שרינקינג כדי לקדם את הנובלה הקומית שלה, שנושאת את אותו השם וסובבת סביב חיפוש נואש של אישה אחרי פסיכולוג. "כשעשינו את האירוע הראשון זה היה באמת מסיבת השקה על מנת לקדם את הספר", מספרת שפירו לדיילי מייל הבריטי. "אבל אנשים נהנו לדבר עם הפסיכותרפיסטים, ופתאום התחלנו לקבל בקשות להרים עוד אירוע כזה ואז עוד אחד ועוד. משם כבר הדבר התגלגל כמו כדור שלג וקיבל חיים משל עצמו".

בין אלה שהסתקרנו מהרעיון היו גם המפיקים של "האח הגדול" האמריקאי, שלאחרונה פנו לסופרת בניסיון להציע לה להפוך את הרעיון לתוכנית ריאליטי. "זה הפך להיות טיפה מטורף", מודה שפירו. האתר של שפירו מציין רשימה של מקומות בהם יתרחשו ערבי ספיד שרינקינג בניו יורק, ויש תוכניות לערוך כמה גם בלוס אנג'לס.

"מצד אחד, אני סופרת, לא מתכננת אירועים, אבל מצד שני - אני באמת נהנית להכיר לקהל את אנשי המקצוע האלה ולראות אותם זוכים לעצה", מסבירה שפירו. "זה עובד בגלל שאני מכירה את הפסיכיאטרים באופן אישי ויודעת כמה הם טובים. אני לא אקח כל אחד לפרויקט מהסוג הזה".

אחד היתרונות המרכזיים של השיטה, בעיני שפירו, הוא החשיפה הגבוהה של האופציה הטיפולית גם לאנשים שלא הולכים מדי שבוע לפסיכולוג. "יש את אלה שבאים לאירועים האלה ולעולם לא חלמו לדבר עם יועץ, אבל הם מוצאים שזה עוזר עד כדי כך שלבסוף הם מחליטים להתחיל טיפול מסודר וללכת לפסיכולוג באופן קבוע".

פתרון טוב לתקופת השפל הכלכלי

"אני חושבת שהספיד שרינקינג הפך לפופולארי כל כך בגלל המיתון", אומרת שרי אמטנשטיין, אחת מהמטפלות שמשתתפות באירועים. "'ניו יורק זו עיר בה הרבה אנשים הולכים לפסיכולוגים ופסיכיאטרים, אבל עכשיו לרובם אין את הכסף לבזבז עבור זה".

ג'ונתן אלפרט, אחד מהפסיכותרפיסטים שלוקחים חלק בצוות המקצועי של הספיד שרינקינג, מסכים. "זה באמת מתאים לסטייל שלי", הוא אומר ומסביר למה הסכים להשתתף באירוע. "אני אוהב לפתור בעיות יותר מאשר לבזבז שעות בדיבור סביבן. יש משהו מרענן בלהיות מופגז במגוון של בעיות כשיש לך רק שלוש דקות לייעץ עצה".

על מה כבר אפשר לדבר בשלוש דקות? מסתבר שעל הסודות הכי כמוסים ועל הבעיות הכי אישיות. אמטנשטיין מודה שהמטפלים נדהמו ממידת הפרטיות של חלק מהשאלות. "כשהשתתפנו בערב הראשון חשבנו שנפגוש בעיקר אנשים עם כל מיני בעיות קלות שקשורות במערכות יחסים. במקום זה גילינו שאנשים חושפים בפנינו את נשמתם". יתכן שהנכונות הזו להיפתח קשורה לפורמט של הערבים האלה - כשיש רק שלוש דקות בהן אפשר לחפש ולמצוא תשובה, הרבה אנשים מוותרים על הקשקשת המיותרת מסביב לעניין. "הם מגיעים לנקודה ממש מיד", אומר אלפרט. "זו אחת מההנאות של הפורמט הזה, הישירות. אנשים באים ואומרים לי: 'זו הבעיה שלי'. וזה נהדר, כי אני יכול פשוט לענות להם: 'טוב, הנה הפיתרון'".

לא תחליף לטיפול

ניתוח (צילום: Pixland, Istock)
מיזם חדש שאנחנו עובדים עליו - ספיד סרג'רי, שמונה מנתחים בשלוש דקות | צילום: Pixland, Istock

לא מפתיע שהיחס לספיד שרינקינג הוא אמביוולנטי. האם אפשר בכלל להפיק ערך כלשהו ממפגש בן שלוש דקות עם פסיכולוג? ומצד שני, אולי לא תמיד צריך לשבת חמישים דקות מדי שבוע במשך שלוש שנים בשביל לענות על בעיות נקודתיות? אולי מגוון הדעות יכול לפתוח את הראש ולאפשר לשינוי להתחיל לדגדג? במרכז ד"ר טל, מרכז מומחים לייעוץ בתחום בריאות הנפש, מאמינים בכוחן ובנחיצותן של התערבויות טיפוליות ממוקדות, ומציעים שירותים שונים לאנשים שמעוניינים להתייעץ לגבי בעיות ספציפיות. בין השירותים אפשר למצוא מענה לשאלות בפורום מיוחד או פגישה חד פעמית שאורכה שעה וחצי עם מספר מומחים.

"קודם כל - טיפול זה לא", מבהירה ענבל חזקיה חלפון, מרכזת הטיפולים הממוקדים במרכז. "אם כבר משהו - אז זה ייעוץ. וייעוץ זה לא בהכרח דבר רע. גם אנחנו במרכז עושים ייעוצים חד פעמיים. שלוש דקות נשמע לי ממש מעט זמן, שאפשר אולי לתת בו עצה מצומצמת. זה שמדובר באנשי מקצוע בכירים ומכובדים מגדיל את הסיכויים שיהיה מדובר במפגש יעיל, כי דווקא הם יכולים בזמן קצר לתת עצה שהיא גם אחראית ומתאימה וגם לא מבטיחה גדולות ונצורות. הערך של המפגש עם אנשי מקצוע שונים יכול להיות החשיפה להרבה גישות וכיווני מחשבה. יש אנשים שנתרמים משפע שכזה, אבל יש אנשים שזה יכול רק לבלבל אותם יותר".

חזקיה חלפון מסכימה שהחשיפה לרעיון הטיפולי היא המשמעותית במפגשים ממוקדים בכלל ובספיד שרינקינג בפרט, ולא חוששת למעמדו של הטיפול המסורתי. "אצלנו בייעוצים הממוקדים הרבה אנשים בוחרים להמשיך לאחר מכן לטיפול יותר ארוך, כי המפגש הממוקד מגרה צורך רציני ויסודי. בכל אופן, אני חושבת שלטיפול הארוך - לקשר שמתהווה וליחסי האמון עם המטפל - אין תחליף".

>> ומה אתם חושבים על "טיפול" טלוויזיוני?