אופרה והצמיד
הגיע לידיים הנכונות. אופרה מציגה את הצמיד

לצמיד הצהוב של לאנס ארמסטרונג יש אח לוהט יותר ובעיקר סגול יותר, שמככב בימים אלה על 5 מיליון פרקי ידיים ברחבי הגלובוס. על הצמיד מוטבעות המילים: A Complaint Free World - "עולם חופשי מקיטורים" - ומי שעונד אותו מתחייב להיגמל מתלונות, רכילות ושיפוטיות למשך 21 יום.

הוגה הרעיון הוא הכומר וויל בואן, ראש כנסיה קטנה בקנזאס, שבסך הכל ביקש לעודד את מאמיניו לחשיבה חיובית. הניסיון הקטן שלו, שהחל לפני כשנה, הצליח הרבה מעבר למשוער: הצמיד הסגול נמכר בלמעלה מ – 80 מדינות, זכה לסיקורים נרחבים בתקשורת – כולל, איך לא, הופעה אצל אופרה ווינפרי - והצמיח תעשיית מרצ'נדייז שכוללת סטיקרים, חולצות וספר שילמד אתכם לחשוב חיובי.

ואיך בדיוק עובד הצמיד? אז זהו, שמדובר בטקס שלם: התהליך מתחיל כשהצמיד נענד על פרק יד שמאל. אבל לא לזמן רב. בכל פעם שאתם תופסים את עצמכם חושבים שלילי, מקטרים או מלכלכים על אחרים, עליכם להסירו ולהעביר אותו ליד השנייה. אחרי שנרגעתם, אתם מוזמנים להתחיל הכל מהתחלה.
בואן מבטיח שאם תתמידו בתרגול עם הצמיד, תוך 21 יום תרגישו שינוי בתפיסת עולמכם והחיים יראו לכם טובים יותר, שמחים יותר ומהנים יותר. ולמה דווקא 21 יום? לפי מחקרים במדעי ההתנהגות, זהו פרק הזמן המינימלי לביסוס הרגל חדש.

 "אנשים מבינים שהגיע הזמן להתמקד במה שטוב בחיים שלהם", הסבירה אשת הדת ג'ואן גאטוסו, שרכשה מאות צמידים סגולים והפיצה אותם בקרב מכריה, "כולנו רגילים להתלונן כל הזמן. אנחנו אפילו משתמשים בזה כדי לפתוח בשיחה עם אנשים חדשים. אבל אני מאמינה שיש דרכים עמוקות יותר לתקשר".
גם העיתונאי איי.ג'יי ג'ייקובס, שחי במשך שנה לפי חוקי התנ"ך, ממליץ על הצמיד הסגול, שלדבריו עזר לו להפסיק לרכל ולהשמיץ בשנת הניסוי שלו.

אבל הגמילה מקיטורים ותלונות לא כל כך פשוטה. טוקבקיסטים אמריקאים שרכשו את הצמיד הסגול מדווחים ברשת על ניסיון קשה ומייסר. "זה הרבה יותר קשה ממה שזה נראה", הם מתלוננים (ומיד מעבירים את הצמיד ליד השנייה), "זאת הדרך הבטוחה להגיע לבית משוגעים".

ומתברר שלצמיד הסגול של בואן יש גם סוג של גרסה יהודית: צמיד סגול הנושא את המילים "ואהבת לרעך כמוך". הצמיד, שהומצא על ידי מנכ"ל עמותת "ראש יהודי" ישראל זעירא, הקדים את אחיו האמריקני בכמה שנים אבל לא זכה לתהילה דומה. הוא גם לא כולל חוקים והוראות הפעלה, ומסתפק בתזכורת מוסרית לעונד הצמיד. בעוד שהצמיד האמריקאי נמכר ב 5$ לחתיכה, בארץ מסתפקים ב- 5 ש"ח בלבד ומפיצים את הצמידים באתר האינטרנט של העמותה ובסניפיה בירושלים ובתל-אביב. זעירא הופתע לשמוע על הצמיד הסגול של בואן אבל יש לו הסבר הגיוני לדמיון: "לפי האמונות ההינדיות, הסגול נחשב לצבע של רוחניות. זו הסיבה שבחרתי דווקא בו".