אההההההההההה!!! מכירים את ההרגשה? כנראה שכן. מה לעשות, יש ימים שבהם משימה רודפת משימה, הלחץ גואה והרגיעה נראית כל כך רחוקה. מה עושים כדי לא להתפוצץ? בהנחה שאין לכם זמן ללכת לקורס מדיטציה, איך תוכלו להירגע באופן פשוט ומהיר?

אישה במים עוצמת עיניים (צילום: istockphoto)
ככה מיישמים את טיפ 2, 3 ו-5 בו זמנית | צילום: istockphoto

תתרחקו

לפני שתלמדו איך להפחית לחץ, יש לנו עצה טובה אחת - נסו להימנע מלהיכנס למצבים מלחיצים. נכון, קל להגיד וקשה לעשות, ובכל זאת - למדו מהם הדברים שמוציאים אתכם מדעתכם ומלחיצים אתכם והשתדלו להתרחק מהם במידת האפשר. אם אנשים ורעש מלחיצים אתכם - אל תלכו ל-H&M בפתיחה; אם החפירות של הדודות בארוחות החג מעלות לכם את לחץ הדם - תתיישבו בקצה השני של השולחן; ואם שיחות על פוליטיקה מעלות לכם את הסעיף - התרחקו באלגנטיות כל פעם שמישהו אומר "כיבוש" או "ביבי". אל תיכנסו בכוח לפינות שלא עושות לכם טוב.

עצמו עיניים

סגרו את העפעפיים. תנו לעולם להיעלם באיטיות ונסו להשיג מחדש את שיווי המשקל הרגשי שלכם. מדהים איך הורדת התריסים על העיניים שלנו יכולה לגרום לנו להירגע תוך דקות ספורות. למה זה? עיניים פתוחות הן מקור לדאגות, דרכן נכנסים כל המראות והצבעים שבימים קשים עלולים ליצור לנו בראש בלגן של ממש. סגירת העיניים היא יותר מ"להפסיק לראות" - היא מאפשרת לנו להתכנס לתוך עצמנו, להתנתק מהסביבה ולהירגע. אגב, עדיף להישאר לחוצים מאשר לנסות את הטיפ הזה בנהיגה.

התבודדו

מונו. אתם לבד וטוב לכם. לפעמים, בזמנים לחוצים, כל מה שאנחנו צריכים זה להיות כמה דקות עם עצמינו. בלי אף אחד. אמנם בעבודה או בבית עם שלושה ילדים צווחניים קשה למצוא זמן ומקום להתבודדות, אבל אפשר להתבודד גם במקומות המוניים. חפשו מקום בו תוכלו להיות לבד לכמה דקות, כמו למשל השירותים של המשרד, החנייה של הבניין או החדר שלכם בבית. כשאתם לבד תוכלו לשתוק ולא לחשוב, לזמזם משהו אבל בעיקר סתם להיות.

צאו החוצה

יש ימים בהם אנחנו שקועים בעבודה או בלימודים עד כדי כך שאנחנו לא שמים לב שלא יצאנו מהחדר כבר 10 שעות, או במקרים חמורים יותר - שאפילו לא קמנו מהכסא. שהות ארוכה כל כך בין ארבעה קירות, בעיקר כשהיא כוללת המסת תאי המוח על ידי בהייה עצבנית במסך המהבהב, היא ערובה לסטרס. לאט לאט תתחילו לשים לב לאותות הפיזיים של הלחץ - הרגל מתחילה לרעוד, כל ראשי העפרונות אכולים והראש כואב.
צאו החוצה. תראו קצת אנשים, מדרכות, חלונות ראווה. צאו לאיזה שדה פתוח או לפחות גן ציבורי נחמד. הסיכויים להירגע עולים כשרואים ירוק מול העיניים. נכון, כשנתקעים בתוך הבית נוטים לשכוח שיש בחוץ עולם, והמחשבה לזרוק על עצמכם משהו ולצאת לסיבוב נשמעת כמו צעד לא רציונלי של בזבוז זמן. אבל הזמן המבוזבז לכאורה ישתלם לכם בהמשך.

מים מים מים

למים יש כוח מרגיע. לא פעם, כשאנחנו מתקרבים למים, משהו במצב הרוח שלנו משתנה. אם אתם גרים סמוך למקור מים - ים, אגם או אפילו מזרקה יפה - לכו לשם ונסו להתרכז במים. אם אתם מאותגרים בתחום הזה, נסו לדמיין את עצמכם בים. הכחול הכחול הזה מרגיע, מרחיב את הלב, נותן פרופורציות. גם צליל של מים זורמים מרגיע מאד, כך שמזרקה ביתית קטנה עם קול של מים זורמים יכולה להועיל. וכמובן, השימוש המרגיע ביותר במים הוא מקלחת חמה או קרה. נכון שישראל מתייבשת, אבל לפני שאתם מאבדים את עצמכם לדעת מרוב לחץ, פתחו את הברז ותנו למים לשטוף מכם את החרדה.

נשמו עמוק

נשימה היא הבסיס לרגיעה. כשאנחנו נושמים אנחנו מספקים חמצן למוח ולשאר האיברים החיוניים בגוף. קבלו שיטה של נשימות להורדת החרדה:
1. שאפו אוויר באיטיות תוך כדי ספירה עד ארבע
2. החזיקו את האוויר בריאות וספרו שוב עד ארבע
3. נשפו את האוויר לאט דרך שפתיים סגורות יחסית בספירה של ארבע
4. נוחו בספירה עד ארבע (בלי לקחת עוד נשימה)
5. קחו שתי נשימות רגילות
6. חזרו שוב לשלב מספר אחד והתחילו את כל התהליך מחדש

הקשיבו למוסיקה

נו, מה יותר בנאלי מזה? אתם לא צריכים אותנו בשביל לדעת שמוסיקה מרגיעה. כשאתם לחוצים מאד, פנו כמה דקות כדי לשמוע שיר שאתם אוהבים. ההנחה שרק שירים רגועים מרגיעים היא מוטעית - לפעמים, כשאתם מאד לחוצים ומתוחים, דווקא שירים פרועים ורועשים עשויים לעזור לכם להפחית מתח. ככה זה, לפעמים צריך לתת בראש כדי שהבטן תפסיק לכאוב.

>> איך להיות קשובים לאחרים?
איך תגרמו לאנשים לאהוב אתכם?