ישן במשרד (צילום: surely, Istock)
הפאנג שואי אומר: יאללה, לסדר | צילום: surely, Istock

אדם ממוצע מעביר כשליש מחייו בעבודה. בין אם אתם אוהבים את הרעיון או לא, זה המצב. לכן, אם אתם כבר תקועים שעות על גבי שעות במשרד, למה שלא תשדרגו את סביבת העבודה ותהפכו אותה לנעימה ומזמינה יותר. לפי תורת הפאנג שואי, סידור נכון של המשרד יכול אפילו להזניק את הקריירה.

רובנו יושבים בחלל שלא אנחנו עיצבנו. לעתים זו אשקובית (קיוביקל) אפרורית וממוזגת מדי, או משרד שהחלון שלו ממוקם בדיוק על כביש גישה למשאיות מרעישות. סביבת העבודה, אפילו אם אנחנו לא ממש מקדישים לה תשומת לב, משפיעה על כל היכולות שלנו. הדוגמה הכי פשוטה ומוכרת היא הדרך הישירה שעושה הבלגאן מהשולחן לראש – יכולת הריכוז וכושר האירגון מאבדים כיוון כששולחן העבודה עמוס בניירות, כוסות קפה משומשות, מעטפות ישנות ושאר קשקושים.

לפי תורת הפאנג שואי, ארגון חלל עבודה שיישדר רוגע ויצירתיות לא קשור רק בהקפדה על סדר, או  בבחירת תאורה מתאימה. לפי התורה, הסוד טמון דווקא במיקום הרהיטים, בבחירה של פריטי הקישוט והצבעים ששולטים בחדר.

ארגון הסביבה שלנו בצורה נכונה יכול לשפר את איכות החיים ואיכות העבודה שלנו. לפי הפאנג שואי, הצ'י, אנרגיית החיים שלנו, זקוקה למרחב מאורגן כהלכה כדי להסתובב בו ולחולל את פלאיה. גם אם אתם לא בעניין של זרימת צ'י, העקרונות הבאים הם טיפים לעיצוב שלקוחים ממסורת אסתטית בת אלפי שנים המגיעה מסין, ועם צ'י או בלעדיו, הם יהפכו את סביבת העבודה שלכם להרבה יותר כיפית.

עציץ הכסף

אז איך הופכים את האשקובית שלכם לחלל שמעודד ריכוז ויצירתיות? המעצבת מירב ברדה גולן ממליצה על מספר עקרונות שכדאי לכם ליישם:

1. שליטה. מקמו את עצמכם בעמדת שליטה; מה הכוונה? למרות שעל פניו ישיבה עם הפנים לדלת עשויה להראות כמו דרך בטוחה להסחת דעת, זו דווקא מבטיחה שאתם תהיו בשליטה על המתרחש. שום דבר לא יכול לקרות מאחורי הגב שלכם ואתם מודעים לכל התרחשות. אין לכם אפשרות לשבת מול הדלת? לא נורא. מראה קטנה המונחת על השולחן ומשקפת את החלל מאחוריכם תעשה כמעט את אותה העבודה.

אזהרה קטנה: ישיבה עם הפנים לדלת היא טובה, אבל לא ישיבה ישירות מולה. ישיבה כזו מדלדלת אותנו אנרגטית ומתישה אותנו. אם אין לכם ברירה ואתם נאלצים לבלות את ימיכם ממש מול הדלת, עציץ גבוה עם עלים רחבים או כדור קריסטל בחלל יטשטשו את ההשפעה המזיקה.

משרד עבודה ביתי של ריץ' אנד טיילור (צילום: עדי רם)
אל תשכחו עציץ וישיבה מול הדלת. משרד חתיך לדוגמה | צילום: עדי רם

2. ספינה. ספינת מפרש הממוקמת בקיר הצפוני של המשרד יכולה למנף את הקרייירה שלכם ולעזור לכם להתקדם לעמדות ניהוליות. למה? כי היא מסמלת את המרחבים הפתוחים ומשדרת לכם שאתם יכולים להגיע לאן שרק תרצו.

 3. עציץ. לצמחים יש השפעה מרגיעה, ולמרות שהם בדרך כלל מתים די מהר, כדאי להקפיד על נוכחות של עציץ קטן על שולחן העבודה, שיעזור לכם להוריד את רמת הסטרס. אם תוסיפו לעציץ כמה אבני סיטרין קטנות - ההכנסה שלכם עשויה לתפוח.

4. אבן קוורץ. רובנו עובדים מול מחשב ויודעים כמה מתישה יכולה להיות ההשפעה שלו על העיניים ובכלל, אפילו שהמאמץ הפיסי הכי גדול הכרוך בעבודה איתו הוא להניע את העכבר. כדי לטשטש קצת את ההשפעה המתישה, רצוי להניח אבן על בסיס קוורץ (רוזקווארץ, סיטרין או קווארץ לבנה) שסופחת מעט מהקרינה האלקטרומגנטית הנפלטת מהמחשב.

ואיך לסדר את חדר השינה על פי הפאנג שואי?
>> וגם: איך לעצב משרד בבית? המעצבת מחלקת טיפים