לרוב, מי שמאמינים שיש קשר בין תאריך לידתו של אדם לאופיו וגורלו בחיים הם אסטרולוגים וטיפוסים רוחניים מזרמים שונים, אך מחקר חדש מגלה שעונת הלידה כן יכולה ליצור השפעה משמעותית על האישיות ומתוך כך על כל ההתנהלות ומסלול החיים.

לעמוד הפייסבוק mako רוח עשיתם לייק?

המחקר, שנערך באוניברסיטת סמלוייז בבודפשט, הונגריה, חקרה קבוצת סטודנטים הלומדים באוניברסיטה, 366 צעירים, ומצאה כי ילידי הקיץ נטו יותר לשינויי מצבי רוח חדים כשבגרו, ילידי החורף נטו פחות לפתח תכונות אופי מרגיזות שלא נעימות לסביבתם, ילידי האביב נחשבו על ידי הסביבה לטיפוסים חיוביים במיוחד, בעלי טמפרמנט נעים, בעוד ילידי הסתיו היו דכאוניים יותר. "מחקרים ביוכימיים מראים לנו שהעונה בה נולדים משפיעה על מוליכים עצביים במח", מסבירה החוקרת קסניה גנדה ועל ייצור של הורמונים וחומרים שונים, ביניהם סרוטונין ודופמין, דבר שהוא מדיד גם בבגרות. זה הוביל אותנו להאמין שלעונת הלידה יש כנראה השפעה מרחיקת לכת".

עוד כתבות בערוץ הרוח:

"גם למזון העונתי יש השפעה"

המוליכים העצביים המדוברים משפיעים על תהליך הוויסות של תהליכים קוגניטיביים רבים, על רגשות, מצב רוח, ועוד, על כן מאמינים החוקרים כי העונה שבה נולדים משפיעה על הטמפרמנט. המחקר התבסס רק על שאלות, ולא עקב אחר המשתתפים במשך תקופה ארוכה, כך שיש צורך במחקר נוסף על מנת להבין עד איזו רמה באמת שייך הטמפרמנט של אדם לעונה בה הוא נולד, ועד כמה עניין זה מקרי. כמו כן, מעניין לראות כיצד ההקבלה שנמצאה בין מזג אוויר למזג אישיותי מופיעה במדינות בהן עונות השנה הפוכות.

"אנחנו עוד לא מבינים בשלב זה מהו המכניזם שפועל כאן", אומרת גונדה, "אך אנו סקרנים להבין האם ישנם סממנים גנטיים השייכים לעונת הלידה ולמצבי רוח מסויימים, ואף למחלות נפש. ישנם גורמים סביבתיים הקשורים לעונות עצמן, כמו המזון העונתי, רמת הפעילות הפיזית של האם, הטמפרטורה ושאר פתולוגיות סביבתיות, ואנו לוקחים בחשבון שגם להן יכולה להיות השפעה מרחיקת לכת".

המחקר הזה אינו הראשון שעוסק בנושא, וגם סריראם רמאגופלן, נוירולוג מאוניברסיטת אוקספורד, חוקר את התחום שנים רבות ומחפש את מהות הקשר הזה. ״כמות הנבדקים פה היא יחסית קטנה, כך שיש סיכוי שהממצאים פה הם מקריים בלבד", הוא מתריע, ״אך במחלות מסויימות, כמו סכיזופרניה למשל, נמצאה הוכחה חותכת שיש קשר בין המחלה ללידה בחורף. ההיפותזה הנוכחית להסבר התופעה קשורה באם, אולי ברמות הויטמין די שבגופה או בדלקות, שני דברים שמאוד מתחדדים בחורף".