ג'וליאני ומקיין (צילום: רויטרס, רויטרס1)
ראש רפובליקני קשה. רודי ג'וליאני וג'ון מקיין | צילום: רויטרס, רויטרס1

פרופסור דיוויד אמודיו, מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת ניו יורק, הצליח לעצבן לא מעט רפובליקנים כשפרסם מחקר חדש על הקשר בין נטיות פוליטיות לתפקוד המוח. 

נבדקי המחקר, סטודנטים מאוניברסיטאות ניו-יורק וקליפורניה, הוצבו מול מסך שעליו התחלפו האותיות M ו – W במהירות. הסטודנטים התבקשו ללחוץ על כפתור מסוים בכל פעם שהם מזהים את האות M, שהופיעה על המסך 80% מהזמן. תוך זמן קצר הסטודנטים התרגלו ללחוץ על הכפתור, ולא כולם הצליחו להפסיק כשהופיעה האות W.

והנה מה שבאמת עניין את אמודיו: הנבדקים שהגיבו פחות טוב לשינוי, היו אלה שהצהירו על עצמם כשמרנים מבחינה פוליטית. הנבדקים שתפקדו היטב בבדיקה, היו הליברלים. "בנוסף, בכל פעם שנראתה על המסך האות W", חידד אמודיו, "נצפתה אצל הליברלים פעילות אקטיבית יותר בחלק של המוח שאחראי על עיבוד אינפורמציה סותרת. אצל השמרנים הפעילות הייתה חלשה יותר".

צוות המחקר קבע שנטייה פוליטית נקבעת בהתאם ליכולת של המוח לעבד אינפורמציה חדשה ולהתמודד עם שינויים, והתגובות לא אחרו להגיע. התקשורת האמריקאית תקפה את אמודיו על המחקר המתסיס. 

"הם פשוט לא מבינים את העניין", הגיב אמודיו, "מעולם לא טענו שליברלים שווים יותר משמרנים; הם בסך הכל מגיבים טוב לשינויים, זה הכל".