אישה צוחקת (צילום: GlobalStock, Istock)
תהיי לי בריאה | צילום: GlobalStock, Istock

האקט הפיזי של צחוק הוא סוג של התעמלות קלה לגוף. כשאנחנו צוחקים, שרירי הפנים נמתחים, הדופק עולה, קצב הנשימה גובר ולכן גם כמות גדולה יותר של חמצן נכנסת לרקמות. אז לא, צחוק הוא לא תחליף למכון כושר, אבל זו בהחלט תוספת טובה, שכמו כל פעילות גופנית תשפר את מצב בריאותך הכללי ותוריד את רמת החרדה.

צחוק טוב יכול גם לחזק את המערכת החיסונית ולעזור לנו להילחם בצינון. רמה נמוכה של חרדה ולחץ עוזרת למערכת החיסונית לשמור על חוזק, וכנראה שזו הסיבה שמחקרים הראו שהומור מעלה את כמות הנוגדנים בגוף. גם התהליך הזה קשור לכמות הגדולה יותר של חמצן שנכנסת לגוף, עוזרת לנקות את הפסולת מהאיברים ומחזקת את המערכת החיסונית.

מחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת קליפורניה מצא שאצל נבדקים שצפו במשך שנה בקומדיות טלוויזיוניות (לא רצוף, אל דאגה), הייתה עלייה של 26 אחוזים בכולסטרול הטוב. המחקר התמקד גם בחולי סכרת, שנמצאים בסיכון גבוה ללקות במחלות לב. אצל נבדקים אלה התגלו רמות נמוכות יותר של לחץ, ולכן גם סיכוי נמוך יותר לסבול מבעיות לב.

גישה חיובית וחיוך יכולים לעשות פלאים כשאתם במצב רוח רע. אבל גם אם עובר עליכם משהו חמור יותר משביזות קלה, צחוק יכול לעזור לתפקוד המוח. הצחוק משחרר אנדורפינים, כימיקלים שגורמים להרגשה טובה, מרגיעים את התחושות השליליות, נלחמים בדיכאון ומורידים חרדה. בנוסף, מחקרים מראים שאנשים שנלחמים בחרדה באמצעות הומור נוטים להרגיש פחות בודדים.

מחקרים רבים הראו שאנשים שסובלים מכאבים כרוניים מוטרדים פחות מהבעיה כשהם צוחקים. יתכן שמדובר פשוט בהסחת דעת, אבל זה בהחלט עובד. גם אם הצחוק לא יכול לרפא את הכאבים שלכם, הוא יכול לתת לכם רגע של הקלה.

הצחוק מעורר את התיאבון. כך שאם אתם חולים או בדיכאון, והתיאבון שלכם כל כך נמוך שלא בא לכם לפתוח את הפה, צחוק טוב יכול לעודד אתכם לאכול. מצד שני, אם אתם דואגים למשקלכם - לפי מחקר שנערך באוניברסיטת ונדרבילט בטנסי, צחוק מעלה את שריפת הקלוריות בעד 20 אחוזים.

קחו את הצחוק ברצינות

אז קראתם את כל זה, ובמקום לצחוק - התבאסתם שאין לכם חוש הומור. מה עושים? הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לצחוק:

• צפו בקומדיה או סדרה אהובה ומצחיקה.

• בלו זמן איכות עם חבר מצחיק.

• הצטרפו לקבוצת יוגה צחוק.

• קנו לעצמכם ספר בדיחות.

• הכריזו על ארוחת ערב של צחוק - בקשו מכל אחד מהמשפחה לספר בדיחה אחת לפחות.

>> שמונה מחשבות חיוביות לבוקר
שלוש עצות טבעיות לשיפור מצב הרוח