לצבעים יש חלק משמעותי בחיינו - אנחנו בוחרים כל בוקר איזה צבע ללבוש וכל כמה שנים איך לצבוע את הבית. אנחנו נתקלים מדי יום בצבעונית של הירקות, הטבע והחיות, אפילו המכוניות והבניינים שמקיפים אותנו. אבל דווקא בגלל שהצבעים מהווים מעין רקע קבוע, אנחנו לא תמיד מבחינים בהשפעה שלהם עלינו. מחקרים רבים שבדקו את השפעת הצבע על האדם, מגלים שההשפעה גדולה משנדמה, מה שהוביל אפילו לפיתוח שיטות שונות של טיפול ואבחון באמצעות צבע.

צלליות (צילום: yenwen, Istock)
תחשבי טוב טוב איזו צללית את שמה הבוקר | צילום: yenwen, Istock

"האדם תמיד מגיב לצבע, בין אם הוא מודע לזה ובין אם לא", מסבירה אורלי שפיר, ציירת ופסלת שעובדת גם כמאבחנת ומרפאת בצבע. "אדום, למשל, הוא צבע נהדר - הרבה צעצועים של ילדים הם באדום. אבל מצד שני, זה צבע של אמוציות חזקות, הוא גורם לנו לאי שקט וכעס, וכשאנחנו כועסים הפנים שלנו נעשות אדומות. באחד מבתי הסוהר, צבעו באדום במסגרת ניסוי את המסדרון מהכניסה לתאים. בהתחלה הייתה לזה השפעה חיובית, אבל לאורך זמן הסוהרים ראו שאי השקט של האסירים הולך וגובר. בניסוי אחר, ביקשו מנבדקים להרהר בצבעים שונים. אצל אנשים שחשבו על אדום, נרשמה עוררות של מערכת העצבים, לחץ הדם עלה וכך גם קצב הנשימה ופעילות הלב".

לדברי שפיר, הצבע משפיע על האדם ברמות שונות - הפסיכולוגית, הפיזיולוגית והרוחנית, ובשל כך משחר ההיסטוריה השתמשו בני אדם בצבע למטרות ריפוי. אחת משיטות האבחון איתן עובדת שפיר היא שיטת ה"אורה סומא", האאורה של הגוף. מדובר בשיטה שהומצאה לפני כמאה שנה על ידי רוקחת יהודיה, בת לאב חובב קבלה, שעסקה כל חייה בפיתוח גוונים של צבעים ובבחינת הקשר שבין צבע לאנרגיה.
"במסגרת תהליך האבחון, מציבים בפני המטופל סידרה של 101 בקבוקונים ב-101 צבעים שונים", מתארת שפיר. "המטופל מתבקש לבחור ולסדר ארבעה בקבוקונים. לאחר הבחירה מתקיימת שיחה שנועדה להבין מדוע נבחר הצבע המסוים. הבקבוק הראשון שבוחרים הוא לרוב זה שהכי אוהבים, והוא זה שמייצג את האאורה האמיתית שלנו, מהות הנשמה שלנו".

מילון הצבעים השלם
מריסה מילר (צילום: ויקטוריה'ס סיקרט)
בהחלט, אדום ממריץ את מערכת העצבים | צילום: ויקטוריה'ס סיקרט

שפיר מבקשת להבהיר שתהליך האבחון מורכב ומושתת בחלקו הגדול גם על שיחה, ובכל זאת, לצורך ההמחשה, ביקשנו ממנה ליצור עבורנו מילון צבעים. אז בואו ותבדקו - מה הצבע שלכם אומר עליכם?

אדום
הצבע בעל הספקטרום הגדול ביותר. צבע טעון ודו משמעי. הוא מסמל יצירתיות ויצריות. צבע מאד מיני, ועם זאת צבע שנוטע אותנו בקרקע. בגוונים הבוהקים שלו מסמל דם ומלחמה, ואילו כשהוא נוטה לארגמן - גבורה ומלכות.
אנשים שאוהבים אדום: בדרך כלל נוטים לדרמטיזציה, יעדיפו לעסוק במשחק או בפוליטיקה. תמיד יהיו במרכז החבורה. אנשים שאוהבים אדום-כתום מתאפיינים בחום ונדיבות.
תכונות מרפא: ממריץ את מערכת העצבים, מגרה ומעורר תיאבון, משפר ומעורר תהליכי מטבוליזם בגוף, מעודד יצירת כדוריות דם אדומות, מעודד תפקודי לב - אבל גם עלול לעורר אותם יותר מדי, אז כדאי להיזהר.

כחול
צבע מקודש - באמנות הדמויות הקדושות נצבעו בכחול. משדר רוגע ואצילות, מתקשר לשמיים ולאינסוף. עם זאת, זה צבע קר ששומר על דיסטנס.
אנשים שאוהבים כחול: בריאים בנפשם ובגופם, אוהבים לעסוק בספורט, נהנים להשיג דברים, גם אם זה דורש השקעת מאמץ מרובה. אוהבי תכלת מתאפיינים במחשבה בהירה, ערנות הנפש ופיקחות השכל, ויכולת הבנה רוחנית של העולם.
תכונות מרפא: מקרר, מרגיע, מרענן. פועל כמשכך כאבים, מועיל נגד נדודי שינה ומפזר מחשבות נכאים. מסייע לטיפול במחלות כבד, ראומטיזם, גירוד, תהליכים דלקתיים וכוויות.

צהוב
משדר חום ואור. צבע נדיב שמקרין אופטימיות. צבע של תקווה וחשיבה חיובית.
אנשים שאוהבים צהוב: יוצרים יש מאין, מלאי תקווה. חותרים באופן תמידי לעתיד טוב. יכולים להיות אמנים - מוזיקאים, סופרים, נגנים או סתם אנשים שנהנים ממלאכת יד.
תכונות מרפא: בגלל שמדובר בצבע חיובי, הוא מרגיע את מערכת העצבים. דוחף קדימה לעבר החדש והמתחדש, נותן תחושה של השתחררות מנטל, עוזר להיפטר ממצבים מטרידים וגורם לעליזות.

ירוק
צבע שמביע טריות, ראשוניות ומרחב, אינטלקטואליות, תקווה ונעורים. צבעו של האלמוות, של הטבע עצמו. ירוק בהיר מסמל הצלחה והרמוניה, וירוק בקבוק מסמל כושר הסתגלות וקישור לתחומים עיוניים כמו פילוסופיה.
אנשים שאוהבים ירוק: אנשים פילוסופיים, אוהבים להיות לבד ולא זקוקים לקשרים רבים - מספר מצומצם של חברים מספיק להם כדי להיות מאושרים.
תכונות מרפא: הירוק נחשב לצבע של צ'אקרת הלב הפנימי. הוא מרגיע כאבים, ממריץ גיבוש וצמיחה של תאים (ובדיוק בגלל זה לא מומלץ להקיף חולי סרטן בירוק). משפיע על כאבי ראש, עיניים, הצטננויות חריפות ומחלות בדרכי הנשימה.

סגול
שילוב של כחול ואדום. מהאדום הוא לוקח את הלהיטות ומהכחול את הקרירות. מנסה לאחד את הכיבוש של האדום ואת כניעות של הכחול. צבע אלגנטי ומתוחכם.
אנשים שאוהבים סגול: לפעמים כשאנשים בוחרים בסגול זה יכול להעיד על חוסר בגרות, לפעמים על ההפך מזה. צריך לבדוק את הנסיבות. בחירה בצבע הזה מתקשרת למגיה שחורה וכישוף.
תכונות מרפא: באופן עקרוני סגול הוא צבע מרפא. מגביר כושר עבודה. כמו הכחול, מסדיר תהליכי שינה. טוב להפרעות נפשיות, לזעזוע מח, לשיגרון ולמחלות בדרכי השתן.

כתום
שילוב גוונים של שני צבעים חמים - צהוב ואדום, לכן מדובר בצבע מאד מוחצן. מצד אחד הוא מסמל אש וסכנה, ומהצד השני בריאות ונעורים. הכתום מזכיר את הזהב, ולכן הוא גם סמל לעושר. במזרח הרחוק הכתום הוא צבע מקודש - נזירים לובשים כתום.
אנשים שאוהבים כתום: אנשים יצריים, אנרגטיים, שמחים, אדיבים, אצילים וגאים. זהו צבע של הצלחה.
תכונות מרפאות: הכתום משפיע על שיקום רקמות של עצבים ושרירים, מעודד מיניות, מרפא מחלות הקשורות בדרכי השתן והמין, מאד עוזר למחלות שנגרמות מקור ולחות, מסייע בטיפול באנמיה.

ורוד
שילוב של אדום ולבן. צבע של אהבה ואינטואיציה. צבע של הלב החיצוני. אופטימי, ילדותי, ארוטי ומשדר נשיות.
אנשים שאוהבים ורוד: בדרך כלל מדובר באנשים שאוהבים כל מה שקשור לעולם הגשמי, כמו אוכל ומוזיקה. הם נהנים לאסוף חפצים בעלי ערך כספי או סנטימנטלי.
תכונות מרפא: מרגיע, משפר ומחזק את המערכת החיסונית, משפיע בצורה חיובית על תהליכי חילוף חומרים בגוף ומאפשר לאדם לאהוב את עצמו.

שחור הוא יפה?

ההמלצה הכללית של שפיר היא להכניס קצת צבע לחיים, אבל לא כל צבע, אלא את הצבע שלכם. אפשר לעשות זאת דרך פריטי לבוש, רהיטים בבית ואפילו על ידי אכילת ירקות בצבע המתאים. ולכל מי שחושב ששחור זה מרזה, היא אומרת: "בעזרת הצבע השחור לא מטפלים, כי הוא צבע שבולע הכל ושולל כל צבע אחר. הוא מסמל את הגבול המוחלט שמאחוריו החיים חדלים מלהתקיים. לכן, ללבוש שחור בלבד זה לא טוב, כי מתוך רצון להסתיר את הקפלים מסתירים גם דברים אחרים. לבוש שחור מוריד את האדם מבחינה רוחנית נפשית ומנטאלית, ואם כך בחרתם, אני ממליצה לשים סיכה או חגורה צבעונית".

>> ניפגש בשעת הקוף - איך נארגן את סדר היום לפי הרפואה הסינית?
מה הצבע של דנה אינטרנשיונל?

כל העדכונים הכי חמים מהארץ ומהעולם ישירות לנייד
שלחו את המילה מבזק למספר 5000 ותתחילו להתעדכן