השבוע חוזר למסך "אל תפיל את המיליון", משחק הטלוויזיה המותח (יום שישי, 21:40 בערוץ 2). נכון, בשביל לזכות בשעשועון ידע צריך, ובכן, ידע - אבל ברור שזה לא מספיק. איך מאמנים את המוח, איך שומרים על קור רוח ואיך מביאים את הגוף לשיא הריכוז בשעת האמת? קבלו עצות משני מומחים לרפואה משלימה ומאחד שהיה שם וחזר הביתה עם כסף.

אין תמונה
ארז מחכה לכם, אל תאכזבו אותו

1. לבוא עם הגישה הנכונה. בואו ליהנות, זה רק משחק. אל תריבו עם בני הזוג שלכם לפני, אחרי או במהלך המשחק. אל תהיו רשלנים - תחשבו טוב, ואל תזלזלו. מדובר בהרבה כסף והזדמנות שלא תחזור.

2. להתכונן. כדאי להעשיר את הידע שלכם בעזרת מקורות המידע הרלבנטיים. כדאי לסמוך יותר על אנציקלופדיית בריטניקה מאשר על ויקיפדיה.

3. לקבל עיסוי. בימים שלפני הצילומים, לכו לקבל עיסוי הממוקד בהרגעה ובשחרור מתחים. ההרפיה של הגוף תעזור לכם להגיע מחודדים ומרוכזים יותר לצילומים.

4. לנשום נכון. הנשימה המומלצת במצבים מסוג זה היא נשימה סרעפתית ומדיטטיבית – דרך הבטן. לנשוף אוויר לאט, למלא את הריאות עד הסוף ולרוקן לחלוטין את הריאות מאוויר. לשאוף ולנשוף דרך האף, ולהאט את הנשימה על מנת שלא תהיה נשימת-יתר. לנשום עמוק אל הבטן ולספור תוך כדי שאיפה–נשיפה. אמרו לעצמכם תוך כדי שאיפה: "הגוף שלי מתמלא שלווה" ותוך כדי נשיפה "הגוף שלי משחרר את המתח בנשיפה". עשו זאת בימים שלפני הצילומים וגם בבוקר הצילומים עצמם – ובהפסקות.

אין תמונה
להתראות עוגיות, שלום אורז מלא
5. לשחרר את הרגשות הסוערים בבית. לפני היציאה לצילומים, כדאי לטפטף 5-10 טיפות שמן אתרי של תפוז מר בצלוחית העליונה של מבער, להוסיף מים חמים ולהדליק נר בתחתית המבער לחימום והדפת התערובת. לתת לריח להתפזר בחלל החדר ולנשום אותו פנימה. שמן התפוז מר ידוע בסגולותיו המרגיעות, מוריד עצבנות, היסטריה וחרדה ומרגיע רגשות סוערים.

6. לאכול נכון. בימים טרם הצילומים ובבוקר הצילומים עצמם, הימענו משתייה ממותקת ומאכלים עתירי סוכר ופחמימות פשוטות, כגון עוגות, עוגיות, לחם לבן וכדומה. כל אלה יקפיצו את רמת הסוכר מעלה ומטה ובסופו של דבר יעייפו אתכם מאוד ויחלישו את הגוף ואת הראש.
במקום זאת מומלץ לאכול ירקות חיים, שיספקו לגוף רכיבים חשובים בצד חיוניות; פחמימות מורכבות – קמח מלא, אורז מלא וכדומה – שיספקו לגוף אנרגיה שתתפרק באיטיות ולאורך זמן; חלבונים כגון ביצים או דגים, שיספקו לגוף רכיבים חשובים. אם רמת החרדה שלכם גבוהה, אכלו ירקות מבושלים או מרק, שיספקו תחושה של בטחון וחמימות. שתו מים, שיעזרו לנקות את הגוף מרגשות דחוסים. בכל מקרה, אכלו במידה סבירה – קיבה מפוצצת תחליש אתכם.

7. לשחרר את הרגשות הסוערים. לפני הצילומים ניתן לטפטף על דש הבגד כמה טיפות שמן אתרי ברגמוט, אשר בכל תזוזה ישתחרר וייספג אל תוך הגוף דרך הנשימה. שמן הברגמוט מרגיע את מערכת העצבים, מעודד רגשית ומסייע בהפרעות ריכוז והתרגשות.

8. להרפות את הגוף. הגוף מגיב למחשבות של חרדה ופחד על ידי צבירת מתח בשרירים. ניתן לשחרר את המתח בכל ארבע קבוצות השרירים בגוף על פי סדר: זרועות, ראש, מרכז הגוף ורגליים, על ידי פעולה מכוונת של הרגעת השרירים. אפשר גם לעשות זאת בצורה מקוצרת על ידי כיווץ הישבן ושחרורו.

9. להרפות את המחשבות. להגיע למצב של הרפיה על ידי בחירת תמונה דמיונית שלווה, אותה ניתן לדמיין בכל פעם שמרגישים לחוצים. לשם כך, יש לבחור מקום או פעילות שמושכים אתכם – יער, בקתה, שדה מלא פרחים, על שפת נחל, סירה, הבית בו גדלתם, גג המשקיף לים. שימו לב לכל הפריטים שמסביבכם: צבעים וצורות, צלילים, ריחות, מה אתם עושים ומה התחושות הגופניות שלכם. היכנסו למצב הזה כמה דקות לפני הצילומים, וברגעי לחץ נסו לדמיין לרגע את המקום או הסיטואציה, ולאפשר לה להרגיע אתכם מחדש.

10. לחדד את החשיבה. עצמו עיניים ולחצו באמצעות האגודל על העין השלישית, הנמצאת במרכז המצח. לחצו, ספרו עד שלוש ואז הרפו. זהו תרגיל הלקוח מהיוגה, העוזר לחדד את החשיבה.

תודה לד"ר טל כהן, מומחה לרפואה טבעית; שולי סררו, מרצה ומטפלת ברפואה טבעית, מנהלת "פצ'ולי להחזיר את הטבע לחיים"; ואיתמר חושן, אחד הזוכים בתוכנית בעונה הקודמת

רוצים לשחק מהבית ואולי לזכות בחצי מיליון שקלים? הירשמו באתר

>> סובלים מריח פה רע? הנה פתרונות
>> סיגריות, שופינג ואפילו פייסבוק - איך להיגמל מהתמכרויות?