משיכה  (צילום: jupiter images)
הגולשים יימתחו להקשב | צילום: jupiter images

בואו נחשוב דקה על עמוד השדרה שלנו. כן, הדבר הארוך הזה שנמצא לנו בגב ומונע מאיתנו להתפרק. רובנו לא מקדישים לו תשומת לב אלא אם כן הוא מתחיל לעשות צרות, והאמת היא שעמוד השדרה זכאי ליחס טוב יותר. זקיפותו תורמת ברמה המיידית לערנות וחיוניות. היא משדרת עוצמה נינוחה המשפיעה על הסובבים, ובטווח הארוך מפחיתה מכאובים ואי נוחות, תומכת בתפקוד מערכת העצבים ומסייעת בהזנת האיברים הפנימיים. במילים אחרות, כולנו חייבים לשמור על גב זקוף כשאנו עומדים, יושבים ומתנועעים. הבעיה היא שלרובנו זה קשה, משלוש סיבות עיקריות: 

א. גוף זקוף דורש מערכת שרירים גמישה ואיתנה למדי. אם תנסו לשמור על זקיפות קומה ותמצאו שהדבר קשה לכם פיזית, יתכן שהשרירים שלכם פשוט אינם פעילים מספיק.
ב. בכלל לא בטוח שכולם מבינים מה זה בדיוק "גב זקוף". לא מדובר בתנוחה הלא טבעית של חייל במסדר, אלא לפריסה מלאה של חוליות הגב. זקיפות טבעית כזו היא עצמתית ומלאת חן, לא כזאת שמשדרת נוקשות מלאכותית.
ג. הסיבה העיקרית לכך שאיננו זוקפים את גבנו היא שאנחנו פשוט שוכחים. מפקירים אותו במשך שעות בתנוחות לא טבעיות של ישיבה סרוחה, הרכנת ראש ממושכת מעל שולחן כתיבה או רביצה מול הטלוויזיה, ובכלל לא חושבים על לתפעל אותו.

אז איך בדיוק זוקפים את הגב?
1. תתחילו מלזקוף את הצוואר: דמיינו כאילו חוט שקשור לקודקוד שלכם מותח אתכם למעלה.
2. בזמן כשאתם מתארכים לכם, נסו לחוש את חוליות הצוואר מתרחקות זו מזו בעדינות ואת המתח משתחרר. 3. עכשיו הניחו לחוליות הגב העליון להתמתח באופן טבעי ובעדינות, ונסו ממש להרגיש אותן מתרחקות זו מזו, אבל לא בצורה מוגזמת או מלאכותית.
4. בשלב הבא גלגלו מעט את האגן לפנים כך שגם החוליות התחתונות ייקחו חלק בתנועה, וכעת דמיינו שהאגן נמשך לכיוון הרצפה ומותח את עמוד השדרה מלמטה.עכשיו אתם גבוהים יותר. נחמד, לא? 
לא סתם יש יחס ישר בין זקיפות קומה לבין בריאות וחיוניות, ולא סתם גוערים בדוגמניות לזקוף גב כשהן מציגות לראווה בגדים. הכל נראה טוב יותר כשאתה ישר. ובעיקר מרגיש טוב יותר.

אורי אלישר הוא מטפל ומורה לרפואה סינית ושיאצו, המנהל המקצועי שלמרכז נועה לרפואה משלימה