עקרת בית מרימה סל כביסה (צילום: אור גץ, iStock)
מסדרים את החדר הנפשי | צילום: אור גץ, iStock

העיפו מבט זריז בשולחן העבודה שלכם, או בתיק שלכם. הציצו במקרר, מתחת למיטה, במגירות. הכל נקי שם, מסודר, מאורגן? תגידו את האמת - סביר להניח שלא. אולי אתם מחביאים אותו בפינות נידחות כמו הארון, המרפסת, החצר, אבל הבלגן בטח שם, אורב לכם מעבר לפינה וזומם להשתלט על כל חלל פנוי. 

אתם בטח לא צריכים להשקיע יותר מדי בחיפושים אחריו, כי אתם בטח יכולים למצוא אותו עליכם בצורת שיער מוזנח, עור פנים לא מטופל ושיניים שאינן נקיות באמת, או אפילו בתוככם - השווארמה הזאת, אתם יודעים, זה לא בדיוק מה שהמערכת שלכם צריכה עכשיו.

בלגן חיצוני אינו אלא השתקפות של בלגן פנימי. ככל שהחשיבה, ההתנהלות וסדר היום שלכם מאורגנים יותר, כך סביר להניח שאתם פחות מרושלים. הבשורה הטובה היא שניתן לשנות את הכאוס הפנימי ואת תחושות הבלבול, שאיפות סותרות, סחרחורת רגשית, חוסר כיוון בחיים וכו', על ידי סידור פיזי של הבלגן החיצוני. וכך כדאי לעשות זאת:

1. קודם כל - קחו את הזמן. הנטייה לסדר את הבית במהירות כאילו מדובר במבצע צבאי לא משרתת את המטרה, שהיא השלטת סדר פנימי באמצעות יצירת סדר חיצוני. הרפו את הגוף, נשמו, וסדרו את הבית לאט ובעדינות. חשוב שתהיו מרוכזים במה שאתם עושים. אל תשמיעו מוזיקה רועשת ואל תציצו בטלוויזיה. סדרו את הבית שלכם מתוך כוונה.

2. דמו את האבק לשכבת הערפל הנחה סביב מחשבותיכם והופכת אתכם ללא מרוכזים. כשאתם מנקים את האבק דמיינו שאתם ממרקים גם את מחשבות שלכם. כשאתם מטאטאים, מסדרים, שוטפים וכו' – עשו זאת כשאתם מדמיינים איך הדבר נעשה גם בתוככם. 

כל לכלוך שאתם זורקים לפח, כל שקית שתיקחו אל חדר האשפה יכולים לסמל ערמות של מחשבות תקועות, רעיונות מיושנים, פרדיגמות חלודות ושאר משקעים מנטליים שמקשים על החשיבה המבריקה והמאורגנת שלכם. כשהכל יבריק בחוץ מניקיון וסדר, נסו להרגיש כיצד השפיע הדבר גם עליכם ברמה המנטלית.

3. רק תרגול קבוע יעשה את ההבדל. נסו לאמץ לעצמכם את המנהג הזה בכל פעם שאתם מסדרים משהו, אפילו אם זה רק הכיס המתפקע של המכנס.

אורי אלישר הוא מטפל ומורה לרפואה סינית ושיאצו, המנהל המקצועי שלמרכז נועה לרפואה משלימה


רוצים להמשיך ולהרגיש טוב? תתחילו לחלק מחמאות לכולם

והרבי אמר: כששואלים אתכם 'מה נשמע' תמיד תגידו שטוב, וממש לא משנה אם רע