מדריך ויפסאנה (צילום: jupiter images)
חושבים שכבוד השר גם עושה יוגה? (אילוסטרציה) | צילום: jupiter images
על אף שהמצב בהודו אינו מושלם בלשון המעטה, הממשלה אינה מקלה ראש בבריאות הגופנית והרוחנית של אזרחיה, וכראיה לכך מינה לאחרונה ראש הממשלה נרנדרה מודי שר חדש, שסביר שרבים היו רוצים לקבל את תפקידו. מדובר בשר היוגה. תיק היוגה, האיורוודה (הרפואה ההודית העתיקה) והטיפולים האלטרנטיביים הושם בידיו הנרגשות של שריפאד יאסו נאיק.

לעמוד הפייסבוק mako רוח עשיתם לייק?

מודי, שידוע באמונתו בחשיבותה של הרפואה העתיקה והאלטרנטיבית במדינה, מקדם את היוזמה הזו כבר זמן מה, וכאשר נאם לראשונה באו"ם בספטמבר האחרון אף עודד את הציבור להתחיל לעשות יוגה וקרא לבחירת יום יוגה בינלאומי. "זוהי דרכנו והיא לא מקבלת מספיק חשיבות", אומר נאיק, השר החדש. "עכשיו נביא את היוגה אל ההמונים. כשהבריטים כבשו את הודו הם דחקו הצידה את הרפואה שלנו וכפו את שלהם, לכן הרפואה הזו לא קודמה. עכשיו נשנה זאת".

משרד היוגה החדש הוא חלק מנסיון של הודו להפוך לחלק משמעותי מעולם התרופות הבינלאומי, ולהפוך לאחת מיצרניות התרופות האלטרנטיביות הגדולות, שוק שמגלגל כיום כמאה מיליארד דולר בשנה, כך על פי דיווח ההאפינגטון פוסט. רפואת האיורוודה, ושיטות עתיקות נוספות, כמו אונאני וסידהא, עדיין נמצאות בשימוש תכוף בכפרים קטנים בכל הודו, ומקבלות במקביל תשומת לב במערב. גם היוגה פופולרית במערב מאוד, ובמקביל צוברות שיטות כמו הומיאופתיה פופולריות אצל הצעירים בהודו.

עוד כתבות בערוץ הרוח:

"יש צורך במודעות גדולה יותר לשיטת האיורוודה", מכריז מודי, "אי אפשר לפתור הכל על ידי רפואה מערבית ואבותינו יצרו פתרונות שהפכו את הבריאות הטובה לדרך חיים. יוגה זו לא רק פעילות גופנית עבורינו, זה אומר להתחבר לעולם ולטבע, יוגה מביאה שינוי לחיים ויוצרת התעוררות בתוכנו. היא יכולה לעזור ולהילחם בדברים רבים, בתוכנו ובחוץ". המשרד החדש אמור לקבל תקציב נוסף בשנה הבאה, מה שיכריע את משמעותו ורוחב פעולותיו.