מסטיק  (צילום: istockphoto)
דברים שמסטיק יודע לעשות | צילום: istockphoto

כל מי שהיה פעם טינאייג'ר מפוהק, יודע שאין תחליף למסטיק: אפשר ללעוס אותו מאחורי הגב של המורה, לנפח בלונים, לפוצץ אותם (בשקט) על כל הפרצוף, ולבסוף, כמיטב המסורת, לנעוץ את העיסה הדביקה מתחת לשולחן. עכשיו מגיע מסטיק שלא מזכיר בכלום את בזוקה, אבל יש לו סיכוי טוב להיכנס לתוכנית הלימודים.

הת'ינק-גאם הוא מסטיק שמכיל צמחי מרפא וקפאין ומתיימר להרגיע את הלועס, להטעין אותו באנרגיה ולשפר את כושר הריכוז והזיכרון שלו. כצפוי, הוא מיועד בעיקר לסטודנטים לחוצים, אבל גם לאנשים שעובדים שעות ארוכות ורוצים להישאר מפוקסים, רגועים ויעילים. מי שעומד מאחורי הרעיון הוא מאט דיווידסון, יהודי צעיר ודוקטורנט לביו-כימיה מאוניברסיטת סטנפורד. לפני כמה שנים התוודע דיווידסון לצמחי המרפא וגילה את השפעתם הטובה על הנפש, המוח והזיכרון. הוא איתר את הצמחים הנכונים, רקח אותם יחד, הוסיף להם קפאין ותחליפי סוכר, ומה יצא? נכון, ת'ינק גאם.

כמו כל יהודי טוב, דיווידסון השכיל להפוך את ההמצאה שלו לעסק כלכלי. בינתיים הוא מנהל את העסק באופן וירטואלי בלבד, באתר שהקים לכבוד המוצר, שם הוא מוכר חבילה של 100 מסטיקים בסכום לא סמלי של 32$ (פלוס תוספת של 18$ למשלוחים מחוץ לארה"ב). באתר ניתן למצוא פרופיל מפורט של המסטיק, רכיביו ויתרונותיו, סיפור ההשראה של הממציא וטוקבקים נלהבים של אנשים שכבר ניסו. אבל האם המסטיקים באמת עובדים?

דבר המומחים: גימיק שיווקי מפוקפק

הצמחים המרכיבים את המסטיק הם: מנטה (מעניק אנרגיה ומצב רוח טוב ומשפר את הזיכרון והחשיבה), רוזמרין (מפיג מתחים וכאבי ראש ומשפר מצברוח, ריכוז וחשיבה), וינקה (מזרים דם למוח ומשפר זיכרון לטווח קצר), בקופה (מאיץ קליטה ועיבוד של נתונים, משפר יכולת מילולית וזיכרון), ג'ינקגו בילובה (מפיג מתחים ומחדד את המוח) וגוארנה (מעורר וממריץ, משפר יכולת ריכוז).

ד"ר דינה ראלט, מרצה למדעי החיים: "המחקרים באתר על נפלאות צמחי המרפא אכן נכונים, אבל הבעיה היא שאין מידע על שימוש בו זמני בכל הצמחים יחד. בהתנהלות הפילוסופית שלי אני לא חושבת שצריך להגזים ולהשתמש בכל הצמחים בו זמנית, ובכל מקרה לא הייתי מנסה את המסטיק הזה לפני שהרבה אנשים ישתמשו בו הרבה זמן".

שרית חבר חן, נטורופתית, הרבליסטית ומרצה לתזונה סבורה שההמצאה החדשה היא לא יותר מגימיק שיווקי: "אמנם המסטיק מכיל צמחים שמועילים לשיפור הזיכרון, זרימת הדם למוח וכדומה, אבל האפקטיביות שלהם מושגת רק אם צורכים אותם בכמויות גדולות, באופן קבוע ולאורך זמן. ברור שבמסטיק קטן התנאים האלה לא מתקיימים ולכן אין לו השפעה אמיתית על המוח והנפש".
המסטיק הזה בריא בכלל?
"בהחלט לא. המרכיבים העיקריים של המסטיק הם קפאין וממתיקים מלאכותיים כמו סורביטול ומלטיטול ואילו הצמחים נדחקים לסוף הרשימה. כל מסטיק מכיל 20 מ"ג של קפאין! שזה כמעט שווה ערך לכוס קוקה קולה (26 מ"ג) וממתיקים מלאכותיים בכמות כל כך גדולה עלולים לגרום לתופעות לוואי כמו כאבי בטן, גזים ועוד. לדעתי אין הבדל משמעותי בין המסטיק הזה למסטיקים אחרים מלבד כמות הקפאין הגדולה שיש בו".