מילא הגשם, החורף תופס אותנו הכי קשה דווקא בבוקר – איך אפשר לצאת מהמיטה עם הקור הזה והיום המעונן שמחכה לנו בחוץ? אין ספק, השגרה עומדת בניגוד חמור לצרכים של הגוף שלנו. מכיוון שאנחנו והגוף שלנו מעדיפים להישאר במיטה לעוד כמה שעות, אנו נדרשים למצוא דרכים להעיר את עצמנו, ומוטב מוקדם מאשר מאוחר. בדיוק בשביל זה, אספנו עצות ממומחים מתחומים שונים. אנחנו בטוחים שכל אחד יוכל למצוא פה מה מדבר אליו. בוקר טוב!

אישה מחייכת במיטה (צילום: John Sommer, Istock)
איך אני אצ'פר את עצמי היום? | צילום: John Sommer, Istock

פסיכולוגיה

ד"ר סוזי קגן, יועצת פסיכולוגית בכירה, בעלת קליניקה לטיפול משפחתי וזוגי, מייסדת ויו"ר העמותה לטיפול וקידום המשחק בישראל (עלו"ה)

* יש קשר ישיר בין מצב רגשי-נפשי-פסיכולוגי לבין יכולתו של אדם להתעורר בבוקר לעבודה. כשטוב לנו, הקימה בבוקר קלה. מאידך, במקרי משבר אישיים או במקרים בהם מצוי האדם בקונפליקטים או חוסר שביעות ממקום עבודתו, נצפה לקושי בהתעוררות בבוקר. במקרים אלו, ההמלצה היא לטפל במקור הבעיה מוקדם ככל שניתן דרך התייעצות עם אנשים קרובים, התייעצות מקצועית ואפילו לקיחת החלטות שיובילו לשיפור מצבו.

* לפני שאתם מתעוררים באופן מלא, הישארו שתי דקות עם עיניים עצומות וחייכו חיוך, חיוך שיביע הכרת תודה, להתחלה חדשה של יום טוב יותר.

* לאחר שפקחתם את עיניכם, קומו בהדרגה עם הנעת איברי הגוף השונים. הזרמת הדם חיונית ומסייעת להתעוררות ובריאות.

* התבוננו במראה ואמרו לעצמכם משפט אחד לפחות שהוא חיובי. גם אם היום נראה עמוס וטרוד, עודדו את עצמכם שאתם מסוגלים וחזקים ושיהיה טוב.

פסיכולוגיה

יעל כוכבא, פסיכולוגית מומחית ובעלת נקודת מפנה - מכון לטיפול משפחתי וזוגי

* בלילה, שנייה וחצי לפני שהעיניים נעצמות, אמרו לעצמכם בלב "מחר אני מתעורר ב-6:30, ומיד קם מהמיטה". באמצעות הפקודה לפני השינה, הראש יכין את עצמו מנטלית להתעוררות, והמודעות הנפשית לקימה מהמיטה תתכוונן על פי מה שהוגדר מראש.

* ברגע ההתעוררות נסו לחשוב על משהו שאתם רוצים – בין אם מדובר במטרת על ובין אם מדובר במשהו קטן, אפילו עבור אחרים. ברגע ההתעוררות הזכירו לעצמכם כי שינה לא תקדם אתכם לעבר השגת אותה מטרה, וזה ידרבן אתכם להתעורר.

* עברו על רשימת הרצונות שלכם להיום – אנחנו קמים לעבודה כי אנחנו רוצים משכורת, אנחנו עושים פעילות גופנית כי אנחנו רוצים להיראות טוב או להיות בריאים. באמצעות דרך המחשבה הזאת אנחנו גם מתחילים את היום בגישה חיובית.

* תכננו איך לצ'פר את עצמכם במידה ותצליחו להתעורר מוקדם, בין אם זה תנומת צהריים קלה ובין אם ארוחת צהריים עם חבר.

* שתפו אנשים נוספים בשגרת הבוקר שלכם – אם יש אנשים נוספים בבית שזקוקים לשגרת בוקר וסומכים עליכם שתשכימו אותם, זה יכול לסייע להתעוררות שכן לא תרצו לאכזב אותם.

* בנו לוח זמנים שלא תוכלו לסטות ממנו – באמצעות הגדרה של שגרת בוקר קבועה, כל אחד יודע מהי מסגרת לוח הזמנים שלו, במה הוא יוכל לעמוד ומה יגרום לו לאחר. אם אתם יודעים שלצאת מנתניה לכיוון כביש החוף בשעה 8:15 שונה משמעותית מלהגיע אליו ב-8:00, תעמדו בלוח הזמנים.

* זהו את מקור העייפות ואי ההתעוררות – האם מדובר בקושי בעבודה? קושי בחיים האישיים? דכדוך או דיכאון שגורם לנו לרצות להישאר במיטה ולהימנע מלהתמודד עם הקושי האמיתי?

רפואה סינית

תמונה של לימונים (צילום: jupiter images)
שתו מיץ מחצי לימון עם שמן זית על בטן ריקה | צילום: jupiter images
ניר סלמה, מרצה בתחום הרפואה הסינית במכללת רידמן לרפואה משלימה

* שתו כל בוקר מיץ מחצי לימון עם כמות שווה של שמן זית, על בטן ריקה, רבע שעה לפני שמתחילים לאכול. תוך שבוע זה יעזור לקום חלק יותר.

* אל תאכלו ארוחת ערב כבדה. ארוחה כזו מכבידה על הקיבה והדם, וכך הקיבה עובדת במקום לנוח ולהירגע וזה יוצר שינה לא ערבה. מומלץ לא לאכול אחרי שמונה-שמונה וחצי בערב.

* עדיף לישון מ-11 עד 5-6, ולא מ-12 עד 7-8 בבוקר. הגוף שלנו מתוכנן כך שכשהאור יורד אז גם הגוף מתחיל להירדם. אם הולכים לישון מוקדם יותר, ישנים יותר טוב וקמים יותר עירניים.

* אל תקומו 10 דקות לפני שאתם יוצאים מהבית. חשוב לתת לגוף ולמוח זמן להתעורר, גם אם אתם הולכים לישון מאוחר. חשוב לקחת 45 דקות עד שעה כדי להתארגן, לאכול משהו, להתפנות, וכל זאת בלי לחץ ועצבים. היום ייראה בהתאם.

* במערב רוב האנשים רגילים להתעורר עם קפה. הקפה נותן מכה של אדרנלין כדי להתחיל את היום, אבל גם מכניס את המערכות ללחץ. עדיף להרגיל חזרה את הגוף לקימה ללא קפאין. הקפה יחכה לאחר הצהריים בשביל הכיף.

הילינג

אישה אוכלת המבורגר (צילום: istockphoto)
המבורגר בלילה? רעיון רע מאוד | צילום: istockphoto
יהלי שר שלום, מדריך ומטפל, מתמחה בהילינג, דמיון מודרך והתפתחות אישית, מרצה בכיר במסלול לפסיכותרפיה אקזיסטנציאליסטית במכללת כרכור ללימודי רפואה הוליסטית

* נשמו נשימות עמוקות.

* עצמו עיניים ושלחו בדמיון שורשים לתוך האדמה, כדי להרגיש בטוחים בעולם שלנו.

* חשבו על מישהו שאתם אוהבים ותנו ללב להתרחב.

* דמיינו משהו טוב שתרצו שיקרה לכם היום, וצאו לעולם עם חיוך גדול.

ארומתרפיה

שמנים אתריים (צילום: עודד קרני)
כמה טיפות ואתם כמו חדשים | צילום: עודד קרני
שולי סררו, מורה לארומתרפיה במכללת רידמן לרפואה משלימה

* לפני שנכנסים לישון מומלץ להדיף 10 טיפות לבנדר במבער בתוספת מים חמים. שמן הלבנדר מרגיע את מערכת העצבים ומסייע בהפרעות שינה שונות.

* כדי להתחיל את היום על רגל ימין רעננים ומלאי אנרגיה, ניתן להוסיף למי האמבט 10 טיפות שמן אשכולית. למי שאין זמן לאמבטיה בבוקר, ניתן לטפטף את השמן על רצפת המקלחת ואדי המקלחת ידיפו אותו ויעשו את העבודה.

* כדי לרומם את מצב הרוח בבוקר לקראת יום קשה בעבודה, לטפטף טיפה של שמן יסמין על פרק כף היד.

* שמן ברגמוט ידוע בתכונותיו המקרקעות. אם התעוררתם ואתם מרגישים על ענן, הדיפו אותו במבער בחלל החדר ותרגישו מרוכזים וממוקדים יותר בעבודה.

* קמתם בבוקר עם כאב ראש רק מהמחשבה על העומס שמחכה לכם בעבודה? מרחו טיפה אחת משמן לבנדר וטיפה אחת משמן המנטה על הרקות, וכאב הראש יעבור.

פעילות גופנית

טל שחר, מאמן כושר ראשי במועדון ONE ON ONE

אימון ספורטיבי קצר בבוקר הוא דרך נפלאה להעניק לגוף אנרגיות, לסייע בהזרמת מחזור הדם ולהתחיל את היום עם מצב רוח חיובי יותר. מספר תרגילים קלים שלא דורשים יותר מידי מאמץ אבל יחוללו פלאים בבוקר:

- שכיבות סמיכה מלאות או חצי שכיבות סמיכה שעושים על הברכיים.

- כפיפות בטן מסייעות במיוחד לחזק ולהתניע את מרכז הגוף.

- פשיטות גב - שוכבים על הגב, סנטר לרצפה ומרימים את הגב כלפי מעלה - מחזקות את הגב, מזרימות אליו דם ומסייעות בייצוב שלו לאורך כל היום.

- ניתור פיסוק - קופצים במקום תוך פיסוק הידיים והרגליים לצדדים.

אימון מחזורי פשוט של 10 דקות, בו עובדים על כל תרגיל למשך דקה, ובין סט לסט עושים דקה הפסקה, יעזור לנו להתעורר טוב יותר לעבודה.

>> החלטות לשנה החדשה: איך עושים את זה?
>> לומדים להגיד לא