אין תמונה
הממ... אני רוצה ילד, הממ...

כמה פעמים ספרתם עד עשר ושום דבר לא קרה? כמה פעמים נעצתם מבטים מתחננים במקלון הבדיקה הביתית, אבל הפס השני פשוט סירב להופיע? כשהחודשים מתארכים והבטן לא מתעגלת, זוגות רבים מחליטים לא להסתפק בטיפולי הפוריות הקונבנציונליים ופונים לדרכים אלטרנטיביות שעשויות, אולי, לסייע בהבאת ילדים לעולם.

נטורופתיה, דיקור סיני, פאנג-שוואי, רפלקסולוגיה וצמחי מרפא הם הטיפולים המשלימים הפופולריים ביותר בקרב מטופלי פוריות. "מטפל הוליסטי טוב יודע לטפל לא רק בגוף אלא גם בנפש", מבהירה גלית, שחובקת תינוקת לאחר שנות טיפולים ארוכות. "הוא לא שולל את הרפואה המערבית אלא רק משלים אותה".

אף אחת מהשיטות לא הוכחה מבחינה מדעית, אבל מי שהתנסה בהן והתברך בפרי בטן, ממליץ לנסות בבחינת: אם לא יועיל, בטח לא יזיק. הנה כמה סיפורי הצלחה.

מחטים שמחוללות קסמים

גלית, 31, ילדה בשנה החולפת את בתה הבכורה, לאחר שנים של הפריות חוץ-גופיות. שנה וחצי לפני שהרתה, הוסיפה לתפריט דיקור סיני אצל גליה ראובני מקליניקת "לטבע נולדה".
"זו הייתה השעה הטובה ביותר שלי במשך השבוע", היא מודה. "בדיקור קיבלתי תמיכה רבה וגיליתי שמטפל הוליסטי טוב יודע לטפל לא רק בגוף אלא גם בנפש".

מה קיבלת בדיקור?
"כל מפגש עם גליה התחיל בשיחה אישית ורק לאחר מכן הגיע הדיקור עצמו, שגם במהלכו אפשר לדבר", מספרת גלית. "הייתי בעבר אצל מדקרים שאצלם רק מגיעים ומיד מדקרים, אבל הגישה הזאת לא התאימה לי ועזבתי. אצל גליה עשיתי ניקוי רעלים בעזרת צמחים סיניים ותזונה נכונה ואחרי שלושה חודשים כבר היתה לי כמות גדולה יותר של ביציות ובאיכות טובה יותר מהרגיל".

עם זאת, ולמרות שחוותה כישלונות רבים בטיפולי הפוריות, היא מעולם לא שקלה לוותר על הרפואה המערבית. "חשוב לי לדייק כאן", מדגישה גלית. "מעולם לא טענתי שבזכות הדיקור הריתי. אני מאד מאמינה ברפואה המערבית וממליצה למטופלות פוריות להוסיף דיקור כרפואה משלימה ולא כאלטרנטיבה. זה נכון שרוב המדקרים היו מעדיפים שהמטופלות שלהם לא יכניסו הורמונים לגוף אבל הם גם יודעים שרוב המטופלות לא יסכימו לכך. מטפל הוליסטי טוב, לדעתי, לא יצא נגד הרפואה המערבית אלא רק ישלים אותה".

מקדש האהבה של הפאנג שואי

אין תמונה
אכן, פרי האהבה

שנה וחצי של ניסיונות כושלים להרות ורקורד משפחתי מסובך בכל הקשור בהריונות הביאו את אדיראן ורנה, זוג ערבי-נוצרי משפרעם, לפנות לטיפול אלטרנטיבי. "אנחנו ממשפחה מאוד שמרנית אבל בכל זאת ניסינו להיכנס להריון עוד לפני החתונה, כי תיארנו לעצמנו שתהיה בעיה", מספרת רנה. "אחרי שנה של ניסיונות טבעיים פנינו לרופא, שהפנה אותנו לטיפולי פוריות ועודד אותנו שהבעיה שלי קלה יחסית".

אבל רנה לא הסתפקה בכך. חברה הפנתה אותה לפורום "טיפולי פוריות" באתר "יולדת", ושם היא קראה לראשונה את סיפורה של גולשת שהצליחה להיכנס להריון בעזרת הפנג-שוואי. רנה כתבה לגולשת ואף פגשה אותה. בהמלצתה, פנתה רנה לאגודה הישראלית לפנג-שוואי ומשם לקורס פנג-שוואי. "כמו הקלישאה שאפשר לחלק את החיים לשתיים - לפני ואחרי, ככה אנחנו יכולים לחלק את חיינו, לפני הפנג-שוואי ואחריו", אומר היום אדריאן.

אחרי חודשיים נסעו הזוג לסין, לסדנה בת שבוע של פרופסור צ'אנג ג'יאן ז'ן. "שמענו עליו כל כך הרבה סיפורים בארץ, שהיינו חייבים לנסוע אליו", משחזר אדריאן. "לפי הפנג שואי חדר השינה נקרא 'מקדש האהבה', בזכות הכח שלו להשפיע על חיי הזוגיות ויכולת הפוריות שלנו. צבע הקירות, מיקום הדלתות והחלונות, תאורה, החומר ממינו עשויה המיטה, הימצאות מראה, ועוד המון אמצעים קטנים משפיעים בצורה בלתי רגילה, מסתבר".

וזה השפיע?
"חמישה חודשים אחרי שהתחלנו לחיות לפי תורת הפנג-שוואי, רנה נכנסה להריון והיום יש לנו את מאי הקטנה".

אתה ממליץ לזוגות חשוכי ילדים פשוט ללכת על עיצוב בית במקום טיפולי פוריות?
"נסחפנו לפנג-שואי כי זה מאוד סקרן אותנו, וההתלהבות משכה אותנו יותר מהתקווה להביא ילדים בדרך זו. בכל מקרה, לא הייתי ממליץ לאף זוג לוותר על טיפולי פוריות".

צמחי מרפא והחסיד מצפת

טיפולי פוריות
"החלטנו שמה כבר יש לנו להפסיד?"

איל פוליטי, 40, הוא שם ידוע בקרב מטופלי פוריות. פוליטי הוא חסיד ברסלב שמתגורר בצפת ועוסק ברפואה סינית מזה למעלה מחמש עשרה שנה. תחום מומחיותו הוא פריון ובמשך השנים פיתח שיטה ייחודית לטיפול בבעיית הפלות חוזרות בעזרת צמחי מרפא. אודי ורעות, שניהם באמצע שנות השלושים לחייהם, הגיעו אליו לאחר ארבע שנים ארוכות ומייסרות בהן ניסו להיכנס להריון. בעקבות בעיית הזרע של אודי, עברה רעות שבע הפריות מבחנה שלא צלחו ולבסוף הגיעו אל איל פוליטי כשהם על סף ייאוש.

פוליטי בחן את התיק הרפואי עב הכרס של אודי ורעות ופסק: "אתם לא צריכים טיפולים". במקום זאת, הוא המליץ להם לשתות אבקת צמחים סיניים שרקח במיוחד עבורם. "היינו כבר בדרך להרים ידיים, אז החלטנו שמה כבר יש לנו להפסיד", מספרת רעות. "האבקה שאיל רקח לבעלי נועדה לשפר את איכות הזרע שלו והאבקה שלי נועדה לחמם את הרחם ולשפר את הסיכוי לקליטת הריון".

אודי ורעות החלו לשתות את אבקות הצמחים מדי יום וכעבור ארבעה חודשים נדהמו לגלות שרעות בהריון ספונטני. היום הם חובקים בת בכורה וממליצים לכל מי שאפשר על המטפל האלטרנטיבי מצפת. פוליטי מדגיש שברוב המקרים הוא אינו שולל טיפולי פוריות קונבנציונליים. כמה ממחלקות ההפריה החוץ גופית בארץ אף ממליצות למטופלותיהן להיעזר בו במקביל לטיפולים. "הטיפול הצמחי לא סותר את הטיפול ההורמונלי", מסביר פוליטי. "הוא רק מנסה להתגבר על תנאים אובייקטיביים הקשורים לזרע ולרחם של בני הזוג הספציפיים".

נטורופתיה ושאר ירקות (אורגניים)

ליאור וענת, תושבי הקריות, התחתנו בסוף שנת 2002 ומיד תכננו להביא יורשים לעולם. כמו זוגות צעירים אחרים, הם לא תיארו לעצמם שהמלאכה לא תמיד פשוטה או קצרה. הם פנו למיסטיקנים שהבטיחו להם תאריכי יעד לכניסה להריון, אך הנס המיוחל לא התרחש. לאחר מכן חיפשו ישועה אצל רב מקובל, אך הוא רק צייד אותם בקמעות לפוריות. כשאחיו של ליאור נסע להיוועץ ברב דוד אבוחצירא מנהריה, אמר לו הרב: "שילך לרופא והכל יסתדר".

בבדיקה רפואית התברר כי לליאור יש בעיית זרע והרופאים גילו פסימיות לגבי סיכויי הצלחת הטיפולים. כמוצא אחרון, פנה ליאור לד"ר אברהם-מאיר גדניה, נטורופת, תזונאי והומיאופת מנתניה. גדניה הסביר לליאור שהבעיה נובעת מתזונה לקויה וטען שאם יתמיד בתזונה בריאה, יתכן שענת תהרה ללא הורמונים.

פוריות-אישה בלונדינית בהריון,שוכבת על הצד (צילום: al wekelo, Istock)
קונבנציונלי זה כל כך... קונבציונלי | צילום: al wekelo, Istock

במשך שנה וחצי הקפיד ליאור לאכול לחמים וירקות אורגניים, זרעי פשתן, תה ירוק ומוצרים בריאים אחרים. הניסוי הוכתר בהצלחה ובעוד כשבועיים חופית שלהם תחגוג שנתיים להיווסדה. עד יום ההולדת הבא שלה, מבטיחים ההורים, כבר יהיו לחופית אח או אחות.

ליאור, אתה ממשיך לאכול בריא?
"לא רק שהתמדתי בנטורופתיה, אלא גם הסברתי לחופית שאם היא ואבא יאכלו רק דברים בריאים, יצטרפו למשפחה עוד אחים קטנים. היום, אם אני לא טועה, לכל זוג רביעי יש בעיית פוריות, והנתון הזה רק עולה. אין ספק שאחת הבעיות העיקריות היא התזונה שאנחנו מכניסים לגוף. כשאתה מכניס זבל, איך אפשר להוציא ילד?"

קצת מהכל בשיטה ההוליסטית

בבית חולים "כרמל" בחיפה מסכימים כנראה עם גישתה של גלית, מאחר ובשנה האחרונה נפתחה שם סדנה חדשה לטיפולי פוריות בגישה הוליסטית, המשלבת בין גוף ונפש ומיועדת להורדת רמת המתח במהלך הטיפולים. בין השיטות משולבות: יוגה לנשים, טאיצ'י, PMR, פאנג שואי ועוד.

מיקה ברונשטיין, אחות אחראית בבית חולים כרמל מסבירה: "אנו מטפלים בשיטות הקונבנציונליות, אך גם נותנים למטופלות שלנו מידע על גישות טבעיות-אלטרנטיביות שיכולות לעזור ומסבירים שהן יכולות לעזור להתמודדות עם לחצים ומתח נפשי".

מה מידת ההשפעה האמיתית של השיטות ההוליסטיות?
"אף אחד מהשיטות האלו, כולל הרפואה הסינית, לא יכולה להביא את הבשורה, אך הן גורמות להרפיית הנפש, שמתערערת עם הטיפול המורכב וההורמונלי. המטופלות הופכות להיות יותר נינוחות ורגועות. יש הרבה גורמים שמשפיעים על הפוריות, כמו משקל, תזונה, עישון וכו' ולכן אנו דואגים לטפל בכל".

מחקר חדש מגלה: דקלום של מנטרות חיוביות מוריד את רמת הביטחון העצמי

העצה הטובה: אם תשתמשו במילים פחות מלחיצות, תרגישו יותר רגועים