פאני ברעם
"לא רציתי לצאת מהבית, לא רציתי שיראו אותי במצב שלי". פאני ברעם

אחת משיטות הריפוי הנפוצות בעולם בכלל ובישראל בפרט היא רייקי. זוהי שיטת טיפול המבוססת על העברת אנרגיית ריפוי דרך כפות הידיים, השונה מהילינג בעיקר בכך שהטיפול ברייקי כולל הנחת כפות הידיים על מקומות שונים בגופו של המטופל. השיטה הפכה נפוצה, בין השאר, בזכות העובדה כי מי שרוצה ללמוד לטפל בשיטה זו נדרש להשתתף במספר מצומצם של מפגשים קצרים, שעלותם אינה גבוהה במיוחד.

מטפלים ומטופלים רבים ברייקי יכולים להעיד על כך שבשיטה זו השתפרה איכות חייהם, שהטיפולים עזרו להם להתמודד עם מצבים שונים. אבל נדמה שמעטים יכולים לספר כי טיפולי רייקי עזרו לשיקום המוח אחרי ניתוח מסובך, כפי שיכולה להעיד פאני ברעם.

"האוכל נזל לי מהפה"

לפני 17 שנים, כשהיא בת 46, פנתה ברעם לרופא לאחר שסבלה תקופה מכאבי ראש מאוד חזקים, הפרעות בשמיעה ובעיות נוספות. כדורים נגד כאבים לא ממש הצליחו לעזור לה, ועוצמת התופעות היתה בלתי נסבלת. אחרי מספר בדיקות, התגלתה הסיבה – גידול שהתמקם על המוח הקטן, בתוך תעלת אוזן שמאל ועל מיתרי הקול. הגידול אמנם לא היה ממאיר, אבל המיקום שלו היה כה מסוכן, שהרופאים נתנו לברעם 3-4 שבועות לחיות. בניסיון אחרון להציל את חייה, ברעם, פריזאית במוצאה, מצאה בפריז רופא מנתח המתמחה בגידולים מסוג זה. היא קבעה תור לניתוח, ולצורך כך שהתה מספר חודשים אצל קרובי משפחה בעיר, עד שתתאושש.

רק כאשר התעוררה מהניתוח, ברעם הבינה באיזו מציאות היא נמצאת. "אחרי הניתוח כל צד שמאל שלי נחלש עד כדי שיתוק. לא יכולתי לתפקד, הכל נפל לי, היה לי טשטוש בעיניים, איבדתי שיווי משקל, האוכל נזל לי מהפה, הפנים שלי התעוותו. הם הצילו את החיים שלי אבל פגעו בהרבה עצבים במוח, והייתי צריכה למצוא לעצמי דרך לשקם את עצמי".

לאחר מספר חודשים ברעם חזרה ארצה והחלה בתהליך שיקומי, שהיה ארוך ואיטי במיוחד, והשפיע עליה רגשית. "נכנסתי לדיכאון מאד עמוק, לא רציתי לצאת מהבית, לא רציתי שיראו אותי במצב שלי. לא ראיתי איך אני חוזרת לעצמי והחיים חוזרים אליי. הפכתי להיות תלותית מאוד באנשים ולא אהבתי את זה, זה לא התאים לאישה שהייתי". טרום הגידול עסקה ברעם בתחום האופנה, החזיקה בוטיק לאופנה אותה ייבאה מפריז ועבדה כמעצבת אופנה לחברות בארץ ובעולם. "כשאדם עוסק באופנה, האסתטיקה והיופי הכרחיים כי אתה מוכר חלום, פנטזיה, ואתה צריך להיראות בהתאם. המצב שלי לא קידם את הקריירה, בוא נגיד ככה".

"כשאין לך מה להפסיד, אתה מנסה הכל"

נואשת ממצבה ומהקצב האיטי בו חל השיפור, הסכימה ברעם לקבל טיפולי רייקי. "חברה טובה שלי עברה טיפולי רייקי והמליצה לי עליהם. פעם הייתי צוחקת מזה, הייתי אדם רציונאלי, מה שלא רואים לא היה קיים עבורי, אבל כשאין לך מה להפסיד אתה מנסה הכל.

"ברגע שהתחלתי את הטיפולים, השיפור היה מדהים. תוך פחות מארבעה חודשים חזרתי לעצמי. התחלתי לתפקד, לצאת, לבשל, לתקשר עם הסביבה. הייתי יותר חזקה, השמיעה השתפרה, הפנים חזרו למצבם התקין". למעט אובדן השמיעה באוזן שמאל שנגרם כתוצאה מהניתוח, בעיה שאינה יכולה להיפתר, כל התופעות נעלמו כלא היו.

מוקסמת מהשיפור הדרמטי, ברעם פנתה ללמוד רייקי בעצמה. היא עברה הסמכה למאסטר ברייקי, שהיא הדרגה הכי גבוהה בתחום. היא החלה ללמד אנשים ולטפל בהם בשיטה, תוך שהיא משלבת שיטות נוספות אותן למדה במרוצת השנים, דוגמת EFT, NLP, פסיכותרפיה הוליסטית ועוד.

אישה עצובה (צילום: rollover, Istock)
"אם נתפוס את הכאבים בהתחלה שלהם, אפשר בעזרת רייקי לתת טיפול מונע" | צילום: rollover, Istock

הניסיון האישי שלה הופך אותה לעדה חיה ליכולת הריפוי האנושית. "חלק גדול משיקום של כל מחלה תלוי באדם עצמו. אם אתה חי חיים שלא מספקים אותך, זה יתבטא בהיבט הפיזי שלך; אם אתה אדם פסימי, ביקורתי או כועס הרבה, אז משהו בגוף שלך ייפגע. אנחנו גוף אחד, אנשים לא מודעים לזה שגם מחשבות שליליות משפיעות על הבריאות שלנו. הרופאים יכולים לתת תרופות, אבל שאר הדברים תלויים בך".

לרייקי היא נותנת תפקיד חשוב בתהליך אותו עברה. "רייקי זו פילוסופיית חיים, זה לא רק לשים ידיים על הגוף. השיטה מלמדת אותנו לתקשר יותר טוב, לקבל את עצמנו יותר באהבה, לחיות את החיים שלנו ללא כעס וללא דאגה. מאז אני בן אדם מאושר. אני לא רק נרפאתי פיזית. אני יודעת להעריך את מה שיש לי, ויתרתי על הכעס והדאגה, אני מכבדת את כולם. היום אין לי בעיה להגיד למישהו שאני אוהבת אותו, לא משנה מה יחשבו עלי.

"הרייקי נותן לך את הכחות לעזור לעצמך, הוא מאזן אותך. זו השיטה הכי מהירה ופשוטה שאני מכירה בשביל למלא בזמן מאוד קצר את האדם באנרגיות חדשות. השאלה היא מה אתה עושה איתן. אם אתה חוזר להרגלים לא טובים, שהביאו אותך למצב הנפשי שהגעת אליו, אז המצב חוזר למה שהוא היה. צריך לטפל בדברים שהביאו אותך לבעיה.

"יש אנשי היי-טק שבאים אלי לטיפול אחת שבוע, להרגיע את המתח, אבל הם לא משנים את הגישה שלהם לחיים. יש אנשים שמבינים שהמקצוע שהם עובדים בו גורם למתח, והם מחליטים להשלים עם זה ולהיות מאושרים עם זה, או להחליף מקצוע ואז אולי למצוא את האושר.

"אם נתפוס את הכאבים בהתחלה שלהם, אפשר בעזרת רייקי לתת טיפול מונע. היום אני יודעת שאדם יכול לרפא את עצמו גם אם הרופאים לא יודעים. יכולת הריפוי הטבעית נמצאת בכל אחד מאתנו, אם נדע לעורר אותה. אדם יכול לרפא את עצמו".

>> תטא הילינג: להגיע לרקיע השביעי
>> "העלמתי את הגידול בבטן בעצמי"