קלוז אפ של עלה של ג'ינג'ר זנגביל (צילום: jupiter images)
ג'ינג'ר, זנגוויל, מה זה משנה - העיקר שהוא מרגיע דלקות | צילום: jupiter images

 איכשהו, נדמה שמשהו תמיד כואב לנו. וכבר שמענו אי אילו בדיחות פולניות שאם מעל גיל 40 כלום לא כואב, סימן שאנחנו מתים. פעם זו היד ופעם הכתף, פעם הברך ופעם הקרסול, והמפרקים – כמו חלפים של רכב ישן – מאותתים לנו שמשהו חורק, סדוק ועייף.
בין אם אתם יושבים שעות ומניעים מקלדת ועכבר, או שהפעילות הגופנית החביבה עליכם היא סקווש, למפרקים שלכם יש דרך להתריע שהגזמתם בצורת כאב דלקתי. אז כמובן שצריך לבדוק מה באמת מקור הכאב – מאין ולמה הוא נובע – ואף להיבדק על ידי רופא, אבל אם אתם חווים כאב קל וזקוקים להקלה מיידית, למומחים שלנו יש כמה הצעות טבעיות מועילות ופשוטות שאפשר ליישם בכל בית.

אירוורדה – רפואה הודית

ד"ר ערן מגון מציע: לכו על עיסוי בשמן קיק

ראשית עליכם לבדוק לפני כל טיפול אם המפרק הכואב אינו אדום, משמע אינו מודלק. אם אין דלקת במפרק כדאי לנסות עיסוי של חמש דקות עם שמן קיק, שאותו ניתן להשיג בבתי המרקחת ללא מרשם רופא. מדובר בשמן סמיך נטול ריח (שלא תתבלבלו בינו לבין שמן דגים). שמן הקיק מחלחל ונספג לאיטו, לכן חייבים להקפיד על חמש דקות מלאות לפחות.

יש לכם יותר זמן ואתם רוצים להשקיע יותר? הכינו משחה מזנגוויל (ג'ינג'ר) טחון בתוספת מעט מים. את המשחה תמרחו על גזה ותניחו על המפרק. המתינו עד להתייבשות המשחה על המקום ואז הסירו את החבישה. גם הזנגוויל וגם שמן הקיק הם תבלינים המזרימים את הדם, מונעי דלקות ומפחיתים כאב.

Re-Tuning – טיפולי מגע

אביטל פלד ממליצה: שמרו על פעילות גופנית ונשימתית קבועה

המפרקים הם צמתים בגוף, וכשיש חוסר בתנועה נוצרים פקקים, בדיוק כמו פקקי תנועה בצמתי תנועה. כדי לשחרר את הפקק חייבים להניע את המפרקים, להזיז אותם. אבל אם אתם צריכים עזרה ראשונה מיידית, נסו להניח על המקומות הכואבים חימר ירוק ופרוסות תפוח אדמה חי.

חימר ירוק אפשר לרכוש בחנויות טבע או בבתי מרקחת. החומר מגיע כאבקה אותה יש לערבב עם מים, להניח על המקום הכואב ולתת לחומר להתייבש. גם פרוסות של תפוח אדמה חי יקלו על תחושת הכאבים במפרקים. הם סופחים נוזלים ומרגיעים כאבים.

רפואה סינית

דורון שוהם ממליץ: תאכלו דובדבנים טריים או יבשים

הכינו חליטה משורש ג'ינג'ר מיובש או טרי, המתינו 10 דקות שהיא תתקרר מעט. טבלו בחליטה מגבת קטנה ועטפו את המפרקים הכואבים. ניתן לעסות את המקום בעזרת דבש ולאחר מכן לעטוף עם מגבת חמה (שחוממה קודם לכן) ולכסות עם בגד, עדיף מצמר.

עוד מציעה לכם הרפואה הסינית לאכול קערת מרק עם דובדבנים טריים, יבשים או מקופסת שימורים. מתברר שזה מאוד מקל על כאבי פרקים הנובעים מחומציות יתר (גאוט). אם אתם סובלים מהבעיה באופן קבוע, השתדלו לטפל כ-3 פעמים בשבוע.

יש לכם טיפים משלכם? שתפו אותנו

למשולש הקודם: כך תעברו את ארוחות החג בשלום
>> לכל המשולשים במדור