זוג שיכור בבר (צילום: עודד קרני)
קמתם הפוכים? יהיה בסדר | צילום: עודד קרני

אחת מתוצאות הלוואי של כל מסיבות הפורים ומצוות ה"מוכרחים להיות שמח" היא הנגאובר עצבני בבוקר שאחרי. חמרמורת כזו שאחריה אתם באמת מרגישים ממורמרים ומבטיחים לעצמכם לא לשתות יותר לעולמים. ההמלצות הידועות למניעת ההנגאובר הן להיצמד לסוג משקה אחד כל הערב ולשתות הרבה מים לפני השינה, אבל אם גם אתם הלכתם קצת יותר מדי רחוק בכל העדלאידע השנה והתעוררתם הפוכים, זה מה שיש לרפואה האלטרנטיבית להציע לכם.

אורי אלישר מורה ומטפל מומחה ברפואה סינית ושיאצו ממליץ: דבש ולימון

דבש- קלואז אפ כלי עם דבש (צילום: אור גץ)
דבש. לא רק טעים גם מטפל באלכוהול | צילום: אור גץ

הרפואה הסינית קושרת את ההנגאובר עם דיסהרמוניה אנרגטית של הכבד. הכבד אחראי בין היתר על פירוק הרעלים בגוף וצריכת יתר של אלכוהול בהחלט מעמיסה עליו, מה שיוצר את הסימפטומים המוכרים של התייבשות, צמא, כאב ראש, בחילה, רגישות לאור וכו'. לימון ודבש, שני מרכיבים פשוטים וזמינים, מסוגלים להציע הקלה משמעותית למצב זה.

 

מעבר להמלצה להרבות בשתיית מים, כדאי להכין ספל של מים פושרים, לסחוט לתוכו חצי לימון ולערבב עם חצי כפית עד כפית של דבש. לדבש יש תכונות סותרות רעלים והוא משמש לטיפול גם באלכוהוליזם. הלימון החמוץ מסייע לעורר ולטהר את הכבד מהרעילות שבו. אפשר לשתות כמה כוסות שרוצים.

 

ד"ר ערן מגון, רופא, מטפל ומורה, חלוץ שיטת האיורודה בישראל ממליץ: מחליטת ג'ינג'ר 

תבלין ג'ינג'ר (צילום: SXC)
ג'ינג'ר. מזרז את חילוף החומרים | צילום: SXC

קודם כל, הנגאובר הוא מצב שעדיף לא להגיע אליו. איורוודה היא בעד שמחה, אך לא בעד הרעלת הגוף. כמו כל דבר, יש לדעת גם לשתות במידה. כשאדם סובל ומקיא, הוא מסתכן, פוגע בעצמו והשמחה הלכה. אם לשתות, אני ממליץ על שתיית יין אירוודי המיוצר מחומרים טבעיים ועובר תסיסה טבעית- ללא חומרים משמרים מזיקים, שהם אחראים פעמים רבות לכאבי ראש המלווים את ההנגאובר.


במידה ובכל זאת התעוררתם עם חמרמורת, מה שיכול לעזור לכאבי הראש ולהתעוררות היא חליטה של זנגביל (ג'ינג'ר). יש להוסיף רבע כפית זנגביל טחון לכוס מים, אפשר להוסיף דבש במידה והמים לא רותחים. שתיית כוס כזו כל חצי שעה תעזור לנקות רעלים מהגוף, להעלים את כאב הראש, תעלה מעט את חילוף החומרים בגוף ותתרום לתחושת ערנות, בדומה לקפה, רק ללא הקפאין. לטיפול בהנגאובר אפשר לשתות גם קפה שחור עם זנגביל ודבש, שטעמו מזכיר את החוויאג' התימני.

דורון אור שוהם, מטפל ברפואה סינית ממליץ: פרוסת לחם וכוס קפה עם חלב 

קפה (צילום: jupiter images)
כוס קפה. פשוט ויעיל | צילום: jupiter images

הייתי ממליץ למי שהתעורר עם הנגאובר קודם כל לאכול פרוסת לחם ריקה עם כוס מים, כדי לספוח רעלים ונוזלים. בשלב שני הייתי מציע לשתות חצי כוס חלב, שעוזר גם הוא לספוח רעלים, למרות ההתנגדות של הרפואה הסינית לחלב. אפשר גם לנסות כוס קפה כדי להתעורר.

בקליניקה כבר הייתי יכול להתאים למטופל טיפול ספציפי המתאים רק לו. הטיפול הכללי יכלול בדרך כלל דיקור חד פעמי, שיתרכז בכבד, ויוצר תהליך מטבולי של הגוף, העוזר לסילוק רעלים, וחידוש האנרגיה.
טיפול נוסף הוא בפורמולות צמחים סיניות, המיוחדות לעזרה במצבי הנגאובר, בעיקר הפורמולה- Kang ning wan. אפשר גם לנסות לפתור את הבעיה בעזרת טיפול בכוסות רוח, שיעזרו לתהליך ניקוי הגוף דרך נקבוביות העור.

עדיין לא עזר? נסו לטפל ספציפית בכאב הראש

אבל השאלה האמיתית היא למה בכלל שתיתם מלכתחילה