לסוגיית גיל העולם כבר התייחסנו לא מזמן, אבל שאלה אחת ממשיכה להטריד אותנו: מה לגבי אותם יצורי ענק שלדברי מדענים רבים חיו כאן עד לפני 65 מיליון שנה – הדינוזאורים? לגבי גילם המבוגר, כבר הבנו שזה לא ממש אפשרי לפי היהדות, מהסיבה הפשוטה שהעולם צעיר בהרבה: בן 5,770 שנה בלבד. אז האם הדינוזאורים לא היו ולא נבראו?

פסל דינוזאור בהר בנטל (צילום: איל שפירא)
אומרים שהיה פה שמח לפני שנולדנו. פסל של דינוזאור בהר בנטל | צילום: איל שפירא

"למה לא?" מחזיר הרב יצחק פנגר בשאלה, כמו כל יהודי טוב. "היהדות לא שוללת את קיומם בעבר של, בוא נאמר, יצורים גדולים מאוד שחיו כאן לפני המבול ונכחדו. אלא שאולי לא נסכים עם התיארוך של תקופת הדינוזאורים. המדע אומר שהדינוזאורים חיו כאן לפני בריאת האדם, ועם זה היהדות אכן לא תסכים. אבל היהדות לא סותרת את עצם קיומם. יותר מזה, חז"ל אומרים שבעבר היה בעל חיים שנקרא ראם. נוח אפילו התקשה להכניס אותו לתיבה מרוב שהוא היה גדול".

הרב זמיר כהן, ראש ארגון הידברות, אינו שולל אף הוא את קיום הדינוזאורים, ואף מספר כי במקומות שונים בעולם נמצאו עדויות לכך שבני אדם ראו דינוזאורים. "למשל, בציורי מערות בזמביה נראים בעלי חיים שונים, וביניהם ברונטוזאור שמשרבב את צווארו הארוך לאגם מים", מספר הרב. "גם התורה מציינת שבעבר חיו יצורי ענק שרובם נכחדו במבול. באותו אירוע קטסטרופלי, שמופיע בסיפורי רוב התרבויות בעולם, לא רק מים הציפו את העולם אלא גם 'נבקעו מעיינות תהום רבה'. כלומר, היו התפרצויות געשיות מבטן האדמה. ידוע שפחמן 14 מושפע מגופרית, ולכן התיארוך של המאובנים אינו אמין".

אז איך אפשר לבדוק איזו עמדה עדיפה יותר בקשר לתיארוך המאובנים - עמדת היהדות או עמדת המדע?
"עמדת היהדות משיבה על שאלות שתשובתן אינה ברורה כל כך למדענים, כמו למשל מה גרם להיכחדות הדינוזאורים, וכיצד שרדו יצורים מסוימים את האסון העולמי. בתלמוד כתוב שבמבול הוציא הקדוש ברוך הוא שני כוכבים מצביר הכוכבים כימה, והביא מבול לעולם. כלומר שינויים ביחסי הכבידה של הכוכבים או התנגשותם של כוכבים אלו בכדור הארץ גרמו לשיטפון מי המבול ולהתפרצויות הגעשיות, עד להיכחדות הדינוזאורים. נח שרד בתיבה עם בעלי החיים שהיו איתו רק באמצעות השמירה האלוהית עליו, כמובא במדרשי חז"ל.

"אבל גם אם נאמר שתיארוך החוקרים נכון, אין בזה סתירה לתורה. משום שבזוהר ובמדרש כתוב שברא הקדוש ברוך הוא עולמות והחריבם. חורבן אינו חייב להתפרש כהיעלמות הכוכב, אלא כחורבן המתחולל על פני הכוכב, כפי שפירשו רבים מגדולי התורה לפני דורות רבים. כלומר, אנו סופרים בספירה היהודית את שנות החיים הנוכחיים בעולם, מאז הופעת אדם הראשון. אבל בהחלט יתכן שיימצאו שרידים מיצורים שחיו בעולמנו לפני מאות מיליוני שנים".

זה לא תנין, זה טירנוזאורוס רקס

דמעות תנין (צילום: אור גץ, SXC1)
עוד כמה מטרים והיית דינוזאור | צילום: אור גץ, SXC1

גם הרב פנחס בדוש מחזיק בגישה שאינה שוללת את קיום הדינוזאורים, אבל אומר שבכל מקרה גם אם יצורי הענק האלה אכן חיו כאן על כדור הארץ וגם אם לא - זה לא סותר שום דבר שכתוב בתורה. "השאלה היא בסך הכל איך אתה קורא לדינוזאורים", הוא מנמק. "בתורה כתוב שבזמנו נבראו 'התנינים הגדולים'. מה זה תנינים גדולים? כדי להבין את זה צריכים לזכור שהמימדים של האדם עצמו ב-1,000 השנים הראשונות של הבריאה היו אחרות מאלה המוכרות לנו היום. מסופר בתורה שהיו נפילים ובני ענק בגובה שהיום בכלל אי אפשר לתפוס אותו. אם האנשים היו גבוהים וענקיים, בוודאי שגם החיות היו גדולות ושונות מאלה המוכרות לנו היום. אז כשמוצאים שרידים של כל מיני עצמות, ניתן להפעיל את הדמיון ולחשוב האם אותה חיה הייתה ככה או ככה. אבל בתורה עצמה כתוב שהיו תנינים גדולים. תקרא לזה תנין ענק, תקרא לזה דינוזאור, אבל מכאן ועד לבוא ולומר שהם נוצרו לפני מיליארדי שנים, זה כבר עניין אחר לגמרי שתלוי בכלל בגיל העולם".

>> לתשובת השבוע שעבר: מה הקטע של גוי שבת?
לכל תשובות השבוע