חלומות (צילום: jupiter images)
האם החלום גרם לך לסערת נפש? | צילום: jupiter images

מאז ומתמיד העסיק נושא החלומות את בני האדם. כמעט כולנו חולמים, כמעט לכולנו היו סיוטים מבעיתים שגרמו לנו לחשוש מהעתיד הקרוב, וכולנו יודעים שיש משמעויות שונות לחלומות שונים. כמובן שגם לחז"ל יש פירושים והסברים שונים לנושא החלומות, אולם לעתים נראה שהם סותרים זה את זה. מצד אחד אומרים "חלומות שווא ידברו", אולם מצד שני רואים כיצד יוסף פתר נכונה את חלומותיו ואת חלומות פרעה. ואם זה לא מספיק, במסכת ברכות מוקדש פרק שלם לדברים שאדם רואה בחלום ולמה שהם מסמלים. אז מה כל זה אומר - חלומות שווא ידברו או לא?

איך תדע אם החלום הוא נבואי?

"יש שלושה סוגי חלומות", מסביר הרב יצחק גבאי את העקרונות הבסיסיים בנושא. "חלום אחד נקרא 'מהרהורי לבו'. זה החלום הפשוט, שכמו שהפסיכולוגים אומרים - המשאלות של האדם באות במהלכו לידי ביטוי. אם אדם חשב ביום מסוים על דברים מסוימים, הוא יכול לחלום עליהם באופן טבעי. לכן צריכים להבין שזה טבעי ואין לכך משמעות. כך לדוגמה, אם אדם משתתף בהכנסת ספר תורה, ובלילה חולם על ספר תורה שנשרף, הוא יכול להיכנס ללחץ, שהרי חלום רע כזה מבשר על דברים לא טובים. אבל סביר להניח שזה מהרהורי לבו בעקבות אירועי היום או התקופה האחרונות, לכן ממילא אין מה להילחץ. על זה אמרו חז"ל 'חלומות שווא ידברו'.
"הסוג השני הוא 'חלום על ידי שד'. השדים הם אלו שמכניסים לאדם מחשבות ומהתלים באדם. החיד"א כותב למשל שאם תינוק צוחק באמצע השינה, זה סימן שהשדים עושים זאת. כדי למנוע זאת צריכים לגעת באף של התינוק. אבל לזה לא ניכנס, מדובר בנושא בפני עצמו. הסוג השלישי הוא החלום הנבואי. זו כמובן לא דרגה של נבואה. החלום נקרא נבואי כי יש כאן מסר מהקב"ה לאותו אדם".

איך אדם יכול לדעת אם החלום שייך לקטגוריה הראשונה או השלישית?
"גם אם הוא חלם על נחש, למשל, יכול להיות שהוא שמע ברדיו איזו ידיעה שקשורה לנחשים, אפילו מבלי לשים לב, ובאופן טבעי חלם על נחש. לכן אולי זה מהרהורי לבו. אז יש שלושה כללים שעוזרים לדעת האם חלום שייך למחלקת החלומות האמיתיים. הכלל הראשון הוא שהחלום לא מופיע רק פעם אחת אלא פעמיים. זה לא חייב להופיע באותה מתכונת בדיוק אלא עם משמעות דומה - כמו שפרעה חלם פעם על שיבולים ופעם על פרות, אבל המסר היה דומה. הכלל השני הוא שהחלום גורם לאדם סערת נפש. הכלל השלישי הוא שמדובר בחלומות שמופיעים לפני שקמים בבוקר, ולא סתם באמצע הלילה. אבל גם כשלושת הכללים האלה מתמלאים, עדיין צריך לבחון אם זה קרה מהרהורי לבו. רק אז אפשר להבין שיש כאן משהו אמיתי".

צדקה תציל מחלומות רעים

מה עושה אדם שחלם משהו שגורם לו לחששות ופחדים?
"יש תפילה שבה האדם אומר לקב"ה על החלומות 'אם טובים הם - אמצם. ואם לאו - רחק אותם'. אומרים את זה בברכת הכהנים בבית הכנסת, לפי ההוראות שכתובות כמעט בכל סידור. דבר נוסף, במסכת ברכות כתוב שרוב החלומות הולכים אחר הפה. מה זה אומר? שאיך שיפתרו לך - ככה זה יתגשם. אם זה עד כדי כך מטריד אותך, צריך לספר לאדם שאוהב אותך, והוא יפתור את זה לטובה".

לאנשים יש כזו אפשרות להשפיע על מציאות, גם אם הם בסך הכל פותרים חלום של מישהו אחר?

"יש חלומות נבואיים שבאים לסמן לאדם שכך וכך יהיה. אבל רבים מהחלומות שמסעירים את האדם - הקב"ה נותן לאדם את היכולת לשנות, כמו שאומרים שתפילה וברכה יכולים להועיל. יש גם תענית חלום. אם החלום עדיין מסעיר את האדם, הוא יכול לצום בתענית חלום. בכל מקרה שייתן גם צדקה, כי כידוע, תשובה, תפילה וצדקה מעבירים את רוע הגזירה". 

חלום שווה מוות חלקי 3,600

הזוכים ב74 מיליון שקלים בלוטו (צילום: חדשות 2)
חלמת שזכית בלוטו? זה לא סימן טוב | צילום: חדשות 2

"אומרים שהחלום הוא אחד חלקי שישים מהנבואה", מוסיף הרב פנחס בדוש. "בנוסף לכך, השינה היא אחד חלקי שישים מהמוות. כשאדם ישן, חלק מסוים מהנשמה יוצא, עולה למעלה ונותן מעין דו"ח יומי. אז באותו זמן הנשמה לפעמים מקבלת גם מסרים מסוימים דרך החלומות. בנוסף, כתוב במקורות שאם נגזרה על האדם גזירה רעה חס ושלום, אבל בשמיים החליטו להמתיק לו את הגזירה - מביאים לו את הגזירה בחלום. אם למשל נגזר עליו למות, בשמיים נותנים לו לחוות חלום שבו הוא מת. זה עובד גם להיפך - אם נגזר על אדם להרוויח סכום גדול, אבל בשלב מסוים כבר לא מגיע לו, בלילה הוא יחלום שקורה לו משהו טוב וייהנה מכך, וזה בעצם מה שהוא מקבל".

>> לתשובת השבוע שעבר: למה החרדים לא עומדים בצפירה?
לכל תשובות השבוע הקודמות

העדכונים הכי חמים ישירות לנייד:
שלחו את המילה "מבזק" למספר 5000 ותתחילו להתעדכן