אוכל ומזלות-צ'יזבורגר (צילום: אור גץ, SXC1)
כמו מנטוס וקוקה קולה | צילום: אור גץ, SXC1

הרבה אנשים תוהים מה מהות האיסור על ערבוב בשר וחלב. גם מסורתיים רבים מקפידים על ההלכה הזו ברמות שונות, אבל למרות זאת הטעם שלה לא ברור. למה בכלל צריך להפריד ביניהם? מה פשר ההמתנה הארוכה בין מאכלי בשר לחלב? האם יש לכך שורש רוחני ברור, או שמדובר בחוק שרירותי שאין לדעת את פשרו?

"יש איסור לא רק לאכול בשר וחלב, אלא גם לבשל אותם ביחד", אומר הרב פנחס בדוש. "יש דברים שנמצאים ביסודות הבריאה, ומי שברא את העולם יודע שערבוב של שני דברים מסוימים ביחד יוצר פגיעה רוחנית שמשפיעה הרבה מעבר. אפשר לתת דוגמה מהמציאות המוכרת לנו: שים מנטוס בתוך בקבוק קוקה קולה, ותראה מה יקרה".

בתורה מדובר בכלל על גדי בחלב אמו. איך הגענו לחלב פרה, לעוף ולדגים?
"מדובר בדוגמה שממחישה שכל שילוב בין בשר וחלב אסור. הגמרא אומרת שזה לאו דווקא גדי ממש, אלא כל בהמה. באכילת עוף ודגים ביחד עם חלב יש משום הסכנה, חז"ל אמרו שזה גורם לצרעת. ידוע ש'חמירא סכנתא מאיסורא', כלומר לפעמים הסכנה חמורה יותר מהאיסור עצמו".

הצרעת חלפה לה מהעולם.
"יכול להיות שיש לזה צורות אחרות. אבל בכל מקרה, ידוע שגם אם טעם איסור חז"ל כבר אינו תקף, האיסור עצמו נשאר. מעבר לכך מדובר בגדר שהציבו חז"ל, כי ברגע שהאדם יאכל עוף עם בשר, הוא ימשיך גם לבשר וחלב".

כמה זמן צריכים לחכות בין בשר לחלב? יש ששומרים רק שלוש שעות, ויש כאלה שמקפידים על שש שעות מלאות.
"בעוף וחלב יש שמקלים ומתירים גם לאחר חלק משש שעות, כלומר גם אחרי חמש שעות ודקה, ויש קהילות ששומרות רק שלוש שעות. אבל שש שעות הוא פרק הזמן שהעריכו חז"ל שהבשר נשאר בין השיניים ונפסל מאכילה לאחר מכן, או לחלופין מתעכל".

מלחמה בגוף האדם

הרב יצחק בצרי מרחיב על החיבור הרוחני בין כוחות שונים. "יש דין של הלכות כלאיים - ערבוב מינים שונים של עצים ושתילים", הוא אומר, "ויש גם איסור לחרוש בשור וחמור יחדיו. מדובר באיסור על עירוב כוחות שונים בטבע, שמחלישים זה את זה. לפי הקבלה שילוב כזה גורם נזק - אף כוח אינו יכול להתפתח כראוי".

מה המשמעות של האיסור בקבלה?
"חלב מקושר למידת הרחמים, ובשר - למידת הדין", הוא מסביר. "הערבוב ביניהם גורם לדינים בעולם. הדין מנצח במקרים כאלה, מאחר שהוא לא ממותק, כלומר מהול בחסד".

ומה ההשפעה בפועל?
"כל דבר שאנחנו רואים בעולם הזה, יש לו שורשים בעולמות עליונים. הפעולות של האדם למטה פועלות גם למעלה. ברגע שיהודי בעל נשמה אלוקית עושה דברים כאלה, הוא מערבב כוחות שונים בעולמות העליונים, וזה גורם להגברת הדינים. הדבר גורם לנזק בעולם.
"מעבר לכך, יש גם הקשר בריאותי: בספר החינוך מופיע שזה מזיק לגוף האדם. גם חוקרים בדורות האחרונים גילו שחלב מתעכל במהירות, ובשר באופן הרבה יותר איטי. כששניהם מתעכלים במקביל יש מין מלחמה בגוף האדם, שיכולה לגרום נזק בריאותי".

ואם גוי אוכל בשר וחלב, הוא גם גורם לדינים?
"ערבוב כוחות רוחניים בשמיים יכול להיגרם רק על ידי אדם שקיבל את התורה ויש לו חיבור לתורה. לגויים אין את הכוח הזה, ולכן הם יכולים לפעול רק במסגרת שבע מצוות בני נח".

>> לתשובת השבוע שעבר: האם יש רק אל אחד?
>> לכל תשובות השבוע הקודמות