לבנונית (צילום: istockphoto)
רק שבע מצוות, לא נורא | צילום: istockphoto

כולם יודעים שליהודים יש מערכת חוקים מלאה בת תרי"ג מצוות, ומי שיקיים כמה שיותר מצוות יזכה למקום טוב יותר בעולם הבא. אבל מה עם הגויים? הרי הם לא קיבלו את התורה, האם הם מצווים במשהו? והאם לגוי ששומר את אותן מצוות יש חלק לעולם הבא?

"הגויים חייבים במצוות מאוד בסיסיות, בעיקר הומניות - התנהלות תקינה של מערכת חיים נורמטיבית ברמה בסיסית", מסביר הרב אלי עמר. "אלוקים אומר להם דבר פשוט: 'אם תתנהגו כמו בני אדם, יהיה לכם עולם הבא'".

איך בעצם מגדירים התנהגות כזו?
"מערכת המצוות של הגויים נקראת בשם 'שבע מצוות בני נח': איסורי עבודה זרה, גילוי עריות ושפיכות דמים. בנוסף עליהם להקפיד על 'אבר מן החי' - כלומר לא לאכול חלק מבעל חיים בעודו בחיים - ובנוסף גם על אמונה בקב"ה, הימנעות מגזל והקמת מערכת חוק ומשפט. ברגע שגוי מקיים את שבע מצוות בני נח הוא לא צריך להתגייר, ועדיין יקבל חלק בעולם הבא. כמובן ששכרו לא יהיה כמו של יהודי ששמר 613 מצוות".

מהו בעצם העולם הבא שלו?
"על המושג 'העולם הבא' אומרת הגמרא 'עין לא ראתה אלוקים זולתך'. כלומר, אין לנו יכולת להבין מה זה בדיוק, כי אין שם את מערכת המושגים שלנו. אנחנו רק יודעים שההנאות שם מבוססות על בסיס רוחני. יש שלושה רבדים של הנאות: פיזית - אוכל, שתייה וכו', הנאה נפשית - תחושה של כבוד, שמחה וכו', ויש הנאות רוחניות, שהן הרבה מעבר. לדוגמה, יש אנשים שהולכים למקומות קשים מתוך אידיאולוגיה. לאדם כזה קשה פיזית ונפשית, אבל תמורת האידיאל הרוחני שלו הוא מוכן להקדיש גם את ההנאה הפיזית וגם את הנפשית. אז בעולם הזה אנחנו מדברים בעיקר על הנאות פיזיות, ואילו בעולם הבא מדובר בהנאות רוחניות, גבוהות הרבה יותר.
"לגויים תהיה בעולם הבא הנאה רוחנית פשוטה, לעומת היהודים. אבל זה שהם זוכים להיות חלק מהעולם הבא, זה עדיין משהו גדול. זה כמו מקום עבודה יוקרתי, שבו אתה יכול להיות מנכ"ל או עובד פשוט, אבל בכל מקרה אתה נמצא במקום טוב. יש כאלה שלא יזכו גם לכך".

איזו השפעה הייתה להיטלר?

הרב בדוש מרחיב ומספר שבמסכת עבודה זרה דף ג' אומרים חז"ל שבשלב מסוים הקב"ה ויתר לגויים על שבע מצוות בני נח, כשראה שהם לא מקיימים אותן. "אבל מה הכוונה ויתר?", שואל הרב בדוש ומבאר, "הכוונה שהוא ניתק את הפעולות שלהם מהשפעה על העולמות העליונים. הרי כל מצווה שאדם עושה למטה - יש לה השפעה למעלה בעולמות העליונים. אבל לגויים יש השפעה רק למטה ולא בעולמות העליונים. כלומר, הוא ניתק את החיבור שיש בין מצוות לעולם הזה לבין העולמות העליונים, כדי שהעבירות שלהם לא יעשו נזקים יותר ממה שהן עושות כבר בעולם הזה".

זה אומר שהיטלר, לדוגמה, לא השפיע בעולמות העליונים?
"לא. כל ההשפעה שלו הייתה פה. ברור שלא הייתה לו השפעה בעולמות העליונים, כי כאן בעולם הזה אתה יכול לפגוע לאדם בגוף, ולא בנשמה. וזה מה שהוא עשה, פגע רק בגוף".

ולמרות זאת, הם כן זכאים להגיע לעולם הבא?
"גם לגויים יש בחירה, וברגע שגוי לא מזיק לעולם - לא רוצח, לא גונב, לא מתאכזר לבעלי חיים וכו' - הוא ממלא את הייעוד שלו, ולכן גם זוכה לעולם הבא, בדרגה שלו".

>> לתשובת השבוע שעבר: איך יתכן שיש פושעים דתיים?
>> לכל תשובות השבוע הקודמות