עמדת היהדות לגידול חיות מחמד לא ברורה. מצד אחד התורה מתייחסת ברצינות לנושא צער בעלי חיים, ומסבירה במדוקדק כיצד אדם צריך להתייחס אל חיות הבית שלו. מצד שני רוב הציבור הדתי בארץ לא מחזיק חיות מחמד, לעתים מתוך האמונה הרווחת שהן טמאות. איך אפשר ליישב את הסתירה? האם מבחינה הלכתית יש איסור לגדל כלב פודל לא מזיק? ומה לגבי דגים, תוכים ושאר בעלי חיים שמקשטים לנו את הבית? לכל השאלות האלה יש תשובות - לא בהכרח הלכתיות.

בחורה עם כלב (צילום: istockphoto)
לפי הכלב - היא לא דתיה | צילום: istockphoto

חומי או אליהו?

"בגמרא נאמר שאסור לאדם להכניס כלב רע לתוך ביתו, כנאמר בפסוק 'לא תשים דמים בתוך ביתך'", מסביר הרב יצחק גבאי. "הכוונה היא למשהו מסוכן שעלול לגרום להרג. זה נאמר לגבי כלבים מסוכנים, במקרה שהם לא נחוצים לעניינים כמו שמירה, הגנה וכו'. לגבי כל שאר הכלבים - בעיקרון, מבחינה הלכתית, אין בעיה להחזיק בבית כלבים כאלה. כך גם לגבי חיות שאין בהן סכנה כלל, כמו חתולים".

אז איך זה שאין כמעט משפחות דתיות, בפרט חרדיות, שמגדלות חיות מחמד?
"בגמרא כתוב שאדם שהיה ראוי שיתגלה אליו אליהו הנביא, אם יש לו כלב בביתו - לא משנה גם אם זה פינצ'ר או פודל - אליהו הנביא לא יתגלה אליו. אמנם ממילא אנחנו לא ראויים לגילוי אליהו, אבל זה סימן שהדבר מוריד בדרגה הרוחנית".

ומה לגבי חתולים וחיות אחרות?
"באופן כללי, לאדם יש סך מסוים של השקעה ואהבה שהוא יכול לתת. רבים משומרי התורה והמצוות מגדלים יותר ילדים, ולכן הם מפנים את כל האנרגיה למשפחה. אבל אם מישהו בוחר בכל זאת לגדל כלב, אז מבחינה הלכתית אין בעיה".

התורה לא אמורה לעודד איסוף חיות משוטטות מהרחוב, מבחינה הומנית?
"בטבע, בעלי החיים מסתדרים בצורה מאוד יפה. דווקא ברגע שהאדם נכנס אל הטבע והתחיל לאמץ חיות - התחילה הבעיה. פתאום כל כלב משוטט נחשב לכלב עזוב. אבל לפני שבכלל גידלו את כל החיות האלה, הן חיו בטבע בצורה הרבה יותר טובה".

מהאנשים שהמציאו את "צער בעלי חיים"

הרב גבאי מזכיר שצער בעלי חיים הוא ביטוי הלכתי במקורו. על פי התורה, אם אדם מגדל בעל חיים, הוא צריך לדאוג לו לאוכל לפני שהוא יושב לאכול בעצמו. "כתוב בפסוק 'ונתת עשב בשדך לבהמתך', ורק אחר כך 'ואכלת ושבעת'".

גם הרב יפתח סופר מציין את האחריות הרבה המוטלת על כתפיו של האדם. "רבים לא מכניסים בעלי חיים לביתם משום חשש לצער בעלי חיים. אם מתבוננים מנקודת מבטו של אותו בעל חי, נראה שכל תוכי מעדיף להיות חופשי מאשר בכלוב סגור, דג מעדיף להיות בים מאשר באקווריום וכלב מעדיף להיות חופשי מאשר כלוא בבית או במלונה".

אבל לחתולי רחוב עדיף לחיות בבית חם ומפנק מאשר לשוטט בפחים.
"מי אמר שיותר טוב לחתול בבית? גם האדם רוצה להיות עם חברים בסביבה הטבעית שלו. נכון שבבית החתולה יותר מפונקת, אבל אנחנו לא פסיכולוגים גדולים שיכולים להבין את נפש החתול ולהיות בטוחים כל כך שיותר טוב לה אצלנו".

>> לתשובת השבוע שעבר: למה דתיים לא תורמים אברים?
לכל תשובות השבוע הקודמות
dcb13a29adbe9210VgnVCM100000290c10ac