שבוע לא קל עבר על הרב דוד סתיו, יושב ראש ארגון רבני צהר, ואחד ממייסדיו. המתמודד של "הבית היהודי" לתפקיד הרב הראשי האשכנזי לישראל מצא את עצמו משוחח השבוע עם אלוהים יותר מתמיד, כשהותקף על ידי בחורי ישיבה בחתונת בתו של רב הכותל. לתקיפה קדמה התבטאות של הרב עובדיה יוסף בנוגע למסוכנותו של הרב סתיו ליהדות – והכל בגלל האפשרות שהרב הראשי יגיע הפעם מהזרם הדתי לאומי. הוא רב העיר שהם ומתגורר בה, אב לתשעה ילדים וסב לשבעה נכדים (שמיני בדרך), ובעברו שירות של 8 חודשים כלוחם שריון, במסגרת הסדר מרכז.

אין תמונה
הרב דוד סתיו. "בימים האחרונים אני שואל את עצמי: מה טיבם של הייסורים האלה?"

יש אלוהים?
"אם יש אלוקים? אחד החכמים אמר פעם שאלוקים נמצא בכל מקום שנותנים לו להיכנס אליו ואני מרגיש שהוא ממלא אותי בכל מקום. הגעגועים שלי אליו, לאיכותו, המקום שהוא תופס בחיי הוא כמעט אינסופי".

מתי לאחרונה היה לך דיבור איתו?
"בימים האחרונים אני מוצא את עצמי שואל אותו יותר, אבל אני מדבר איתו בכל יום בתפילה, שלוש פעמים ביום. המונולוגים שלי איתו הם שעה שעה, אבל כשאתה עובר השפלות ובזיונות, כשאתה זוכה לייסורים, אתה שואל את עצמך: מה טיבם של הייסורים האלה ולמה הם מיועדים? אני  יודע ש'כל דרכיו משפט אל אמונה ואין עוול', אז אני שואל את עצמי למה מגיעים לי ייסורים כאלה. אני מאמין שהכל לטובה ושזה מה שהוא מכוון אליו".

מתי אתה מאבד אמונה?
"יש רגעים שאני שואל שאלות, כמו 'למה?' או 'איך?', אבל אני לא מאבד אמונה אף פעם".

מתי השתנו לך החיים?
"היו שתי נקודות כאלה, הראשונה התרחשה בשנה השנייה ללימודיי בישיבת מרכז הרב. זו השנה בה החלטתי שאני מקדיש את עצמי לעולם של תורה. את ההחלטה השנייה ששינתה את חיי עשיתי לפני כשנה וחצי, והיא להיכנס לעולם הרבנות הראשית. ידעתי שאני הולך לשלם מחיר כבד על ההחלטה הזו, אבל זו החלטה של מסירות נפש למען מדינת ישראל והחברה הישראלית. ידעתי שיהיה להחלטה שלי מחיר כבד כי הערכתי ש'אוהביי' מהצדדים האחרים יילחמו בכל כוחם, ישמיצו ויפגעו. הערכתי שזה הולך לקרות, אבל לא ידעתי את העוצמות של המלחמה הזו".

אתה מצטער על ההחלטה הזו?
"אני לא מצטער עליה כי אני מאמין שזה מה שהקדוש ברוך הוא מסמן לי".

אם היית יכול לבקש בקשה אחת מאלוהים, מה היא הייתה?
"אני לא מוכן לבקש רק בקשה אחת. יש לי המון בקשות ואני לא רוצה לכלוא את עצמי בבקשה אחת. יש לי בקשות בתחום המשפחתי, האישי, הלאומי, האוניברסלי – יש הרבה מה לבקש ואני מבקש בכל בוקר בקשות. אני מאמין באמונה שלמה שכשאנחנו מבקשים שאלוקים יופיע במלוא העוצמה בעולם שלנו, הבקשה כוללת את כל הבקשות שלנו".

איך נראית השבת שלך?
"לשבת שלי יש שני חלקים: חלק קהילתי וחלק משפחתי. בחלק הקהילתי אני פוגש רבים מאנשי הקהילה בבתי הכנסת, במפגשים, בבריתות ובשמחות, ואילו החלק המשפחתי הוא זה שאליו געגועיי כל השבוע. זו ההזדמנות שלי לשבת עם בני המשפחה מסביב לשולחן, לעסוק בענייני פרשת השבוע, לשמוע חוויות ממהלך השבוע ולהשתדל להתמקד בסיפור שיש בו הכרת הטוב או בסיפור מחמם לב. השיחות הללו נמשכות עד השעות הקטנות של הלילה, לפעמים מגיעים חברים ויש גם שיחות עם בני נוער - כך שבשישי אני הולך לישון מאוד מאוחר. בבוקר אני כבר צריך להתכונן כבר לדרשות, אז אני קם בסביבות 6 וחצי".

לא בדיוק מנוחה...
"כן, יחסית לימות השבוע זה נקרא לילה ארוך".

הרב דוד סתיו (צילום: חדשות 2)
"המשפחה היא מהות חיי" | צילום: חדשות 2
מי המורה הרוחני שלך?
"האמת? הרב קוק הוא המורה הרוחני שלי. עליו ועל כתביו אני אוהב להתרפק. האנשים האחרונים איתם אהבתי לדבר בעניינים רוחניים היו הרב שג"ר והרב מנחם פרומן. המון אומץ מצאתי אצלם. המון כנות, רגישות ונכונות להבין מציאויות מורכבות. הם היו אנשים מיוחדים".

האם אתה מתחבר לזרם רוחני כלשהו?
"אני רואה את עצמי כתלמיד של הרב קוק ובנו ממשיכו. מה זה אומר? זה אומר אהבה גדולה לעם ישראל, אהבה גדולה לתהליך הרוחני, הכרה בתהליכים הפוקדים את עם ישראל בדורות האחרונים של החזרה לארצו והבנת התהליכים הרוחניים בעולם. זה גם אומר אהבה אינסופית לכל הבריות, הצומח והדומם וכיסופים גדולים לאמונה גדולה".

מי האיש שהכי השפיע עליך?
"עוד כילד הוקסמתי מאישיותו של מנחם בגין. קראתי את ספרו "המרד" וחזרתי לפחות שמונה פעמים על קטע שהוא מתאר בהרחבה, בו הוא מספר איך בתקופת אלטלנה דגדג לו להבעיר מלחמת אחים וכיצד הוא אמר לזה לא (בגין היה על סיפונה של האלטלנה כשהופצצה והורה לא להשיב אש; א.ר). זה מסר שחדר אליי ודיבר אליי ודמותו עיצבה אותי".

איזה סרט, ספר או דיסק מעוררים בך השראה?
"אני מאוד אוהב את מוזיקת הנשמה של שלמה קרליבך כי היא פורטת לי על נימי הנשמה".

מה היית בגלגול הקודם?
"אין לי מושג, אין לי מושג מה הייתי - אבל ברור לי שהייתי שייך לעולם הרבנות. באיזה מקום? את זה אני לא יודע".

אילו תכונות היית רוצה לשנות בעצמך?
"
יש כמה. הייתי רוצה ללמוד להכיל יותר. להכיל מצבים, להכיל אנשים, לא למהר לבקר אנשים שחושבים אחת ממני ולא לכעוס על דברים שלא יוצאים בדיוק כמו שרציתי שייצאו. ללמוד להכיל יותר את העולם".

מאה מיליון דולר ולא לראות את המשפחה שלך 5 שנים. לוקח?
"לא. בחיים לא. גם מאה מיליון דולר ולא לראות אותם חודשיים אני לא לוקח. משפחה בשבילי זה מהות חיי. זה המקום בו אני משפיע אהבה ומקבל אהבה, משפיע תורה ומקבל תורה, זה המקום בו אני מטביע את חותמי בעולם והוא מטביע את חותמיו בי".

>> שאלון רוח עם עומר מילר: "אין לי הרבה חברים"

לכל שאלוני הרוח הקודמים

זמני כניסת ויציאת השבת