אריק סיני
"השקר הכי חזק הוא האמת". אריק סיני | צילום: אילן בשור, יחסי ציבור
אריק סיני הוא אחד מהזמרים הססגוניים ביותר של ישראל. בין אלבומיו ולהיטים הרבים, מ"דרך הכורכר" עבור ב"שיר פרידה", "סיבה טובה", "מכור" ועד "שובי שובי לפרדס" - הוא הספיק לחיות חיים מרתקים: הוא בילה תקופה בארה"ב, הקליט שיר עם פול אנקה, השתתף ב"היכל התהילה" והספיק להתחתן ולהתגרש מטלי סיני (המוכרת לכם כטלי ריקליס מהתכנית "מעושרות"). היום הוא גר בפרדסיה עם אשתו יפעת תעשה, אותה פגש לפני 20 שנה ונשא לאישה בהופעה שלו ששודרה ברדיו בשידור חי. הזוג התגרש והתחתן בשנית בשידור חי ב"היכל התהילה", ואם כל זה לא מספיק אמיץ – סיני הפך לאחד האמנים הבודדים שלא מפחדים להתבטא פוליטית, כשהצטרף למפלגת "ישראל ביתנו". כיאה לאמן מבעבע ופעיל, סיני לא נח ובמקביל לעבודה על אלבום חדש, הוא מופיע בערב משיריו, במופע "שרים אהבה" עם אשתו יפעת, ובנוסף, בערב משותף עם דני ליטני.

איפה אתה מרגיש בבית?
"הדבר הכי חשוב בבית הוא רעייתי יפעת, עם החיוך הכובש והקורן שמחכה לי תמיד עם נזיד עדשים. היא מחממת את הבית ולא משנה איפה הוא יהיה. היא ממלאת את הבית באור כחול-אדום, וכמובן שגם ים הקטן, שמרגיש שזאת פעם ראשונה שאבא לא עוזב לפני הזמן. הם הם הבית שלי. מעבר לזה, הכי בבית זה הבית ובישראל. מעולם לא הרגשתי בית בשום מקום בעולם, ולא דווקא בגלל האיכויות כאן, שלפעמים הן כמו של כלא אפל ומנדטורי, אלא יש משהו בריח של הארץ הצפופה הזאת, בתקווה שמאה שנים כבר באוויר, בתכנים שמעניינים אותי, ובעיקר בעצלנות שלי כל השנים לא לנסות ארץ אחרת (צוחק; א.ר). אין לי ארץ אחרת".

אין תמונה
"היא מחממת את הבית ולא משנה איפה הוא יהיה". מתוך ההופעה עם אשתו יפעת תעשה

מי האיש או האישה שהכי השפיעו עליך?
"נתקלתי בה כשהצצתי בלידה אל האור בקצה מנהרת הלידה, ראיתי את הרופא מנענע אותי ומעביר אותי אליה, מניח אותי על בטנה ומחכה לאחי שייצא אחרי – ושם, טרגדיה ראשונה – שותפי למרבץ ברחם מת. כן, אמא שלי המופלאה ז"ל היא האישה שהכי השפיעה עליי בחיים: לימדה אותי צניעות מה היא, ענווה, לימדה אותי שהשקר הכי חזק הוא האמת. היא שמרה עליי עד גיל ההתבגרות כמו על גור, ובסתר לבה, רק בסתר לבה האמינה שאשרוד את כל המכשולים".

יש אלוהים?
"יש אלוהים, בשבילי יש. אני לא איש דתי, אבל אני מאמין בשם בכל מאודי. הוא שם באופק, שומר עלינו. אני מדבר איתו בבוקר ובלילה לפני השינה ובקשה אחת גדולה תמיד מרחפת ביני ובינו: שמור על הבריאות של משפחתי ושלי".

מתי אתה מאבד אמונה?
"תראי, אני איש שלא מסתדר עם חוסר אונים. טוב או רע הם מצבים ברורים ואיתם אני יודע מה לעשות, אבל חוסר אונים הוא אסון בשבילי ושם אני מתקשה. למרות זאת, אני לא מאשים אף אחד במה שקורה, אני מאשים תמיד רק את עצמי".

איזה ספר או סרט או דיסק מעורר בך השראה?
"Help של הביטלס. הביטלס היו אהבת חיי בתיכון. הם, ולא המורה לפיזיקה שניסה ללמד אותי נוסחאות משעממות או המורה לבוטניקה. האלבום הזה הטריף לי את החושים ועל אף שדרכי היתה שונה כל כך – הם היו המנטורים שלי".

אריק סיני
"אני מעביר את יום שבת בהמתנה ליום ראשון הפעלתן" | צילום: אוהד רומנו

איך נראית השבת שלך?
"השבת שלי חילונית לחלוטין: בלי ארוחות שבת, בלי הכנות מיוחדות. אני מעביר אותה בעיקר בהמתנה ליום א' הפעלתן".

איזה כוח על טבעי היית רוצה שיהיה לך?
"הייתי רוצה להיות דני דין הרואה והבלתי נראה. לראות המון בלי שאף אחד יידע ולהקשיב לשיחות נסתרות של חברים שמרכלים עליי".

יש לך קמע? אמונה טפלה?
"האמנתי פעם שחתולים שחורים הם מין מזל רע והיו לי עוד אמונות טפלות שכאלה, אבל זה עבר לי, והיום אני מחבק את החתולים השחורים ואת שאר האמונות הטפלות אל לבי".

אילו תכונות היית רוצה לשנות בעצמך?
"האמת היא שאני לא אוהב את עצמי בכלל, ולפעמים אפילו שונא. אני גם לא סובל את השאלה הזו, אם לומר את האמת... הייתי רוצה לשנות אצלי את רוב התכונות התוקפניות, מוותר עליהן".

מאה מיליון דולר ולא לראות את המשפחה שלך 5 שנים. לוקח?
"לוקח, לוקח ולוקח, ואז משתדל להתגנב לפחות פעם בחודש כדי לראות, לחבק ולהבטיח שעוד רגע החיים יהיו קלים יותר".

האם אתה מתחבר לזרם רוחני כלשהו?
"בואי נגיד שאני לא מתחבר לזיוני שכל".

אבל אתה מאמין בתורות מיסטיות, כמו אסטרולוגיה ונומרולוגיה למשל?
"כן, אני מאמין בתורות מיסטיות כמו אסטרולוגיה, אך תמיד עם איזשהו חשד בלב".

מה היית בגלגול הקודם?
"בגלגול הקודם הייתי אינדיאני תמיר, רזה ופראי - אך הרבה אחרי עידן הקרקופים".

>> שאלון רוח עם שי גבסו: "המילה 'רוחני' עושה לי חולשה"

>> לכל שאלוני הרוח הקודמים