ד"ר אחמד טיבי הוא אחד מחברי הכנסת האינטליגנטיים במשכן. הוא מומחה לגניקולוגיה, שלצד עמדות שמרגיזות רבים בציבור הישראלי גם יודע להביע עמדות בעלות משמעות אוניברסאלית דוגמת ההשתתפות שלו בטקסים לזכר השואה מדי שנה. הוא היה יועצו של יאסר ערפאת, סייע להקמת האצטדיון בסכנין וגם זכה לנזיפה של ועדת האתיקה בכנסת לאחר דברים שנשא ביום השאהיד הפלסטיני. מה שבטוח, לא משעמם בחייו של חבר הכנסת. הפעם אנחנו משוחחים איתו גם על דברים שמחוץ לשגרה הפוליטית.

אחמד טיבי
מעדיף לדבר עם אלוהים ללא מתווכים. ח"כ אחמד טיבי | צילום: מערכת ONE

איזה כח על טבעי היית רוצה שיהיה לך?
"הלוואי שהייתי יכול לחסל את הרוע, אבל כנראה שאין אנושות בלי רוע. זה בהחלט היה עוזר. רוע ואלימות, הרג, שפיכות דמים - אנחנו כואבים את זה כל פעם מחדש. אם הייתה בידי יכולת לשים קץ לכל סוגי האלימות - זה הכח שהייתי רוצה.
ובכובע של הרופא, הייתי רוצה שיהיה לי ולאחרים את הכח למצוא תרופה למחלת הסרטן. ככה אפשר להביא מזור למיליונים של אנשים. אני חושב על זה הרבה כאדם וכרופא. אני מקווה שהרפואה המודרנית תגיע מתישהו לתרופה ולטיפול".

אילו תכונות היית רוצה לשנות בעצמך?
"
אני חושב שמאז שנכנסתי לכנסת ועד היום קצת השתניתי. אני יותר רגוע מאז תחילת הקדנציה ב-99'".

יש כאלה שיגידו ההיפך.
"יש כאלה שרוצים שאני אהיה מאוד מאוד רגוע. אני חושב שאני צריך להיות פחות רגשן ברגעים מסוימים. ברגעי עצב ומוות, או מחלה קשה של קרובים ומכרים - לפעמים אני רגשן עד כדי דמעות".

מתי השתנו לך החיים?

"הולדת הבת הראשונה, יארה, הייתה נקודת מפנה. גם פטירת אבי. זה היה המוות הראשון שחוויתי שהיה כל כך קרוב אליי, ולכן זה היה כואב".

אם היית יכול לבקש בקשה אחת מאלוהים, מה היא הייתה?

"ברמה האישית, בריאות, בריאות ובריאות לי, למשפחתי, ולכולם. אני אוהב שהקשר שלי עם אלוהים יהיה ישיר ללא מתווכים. אני אומר את זה כאדם מאמין".

מתי לאחרונה היה לך דיבור עם אלוהים?

"זה הקשר הרוחני, האמונה, ולא דיבור. לעיתים אתה נושא בתוך ליבך תפילה. אתה נושא תקווה או תחינה. הדברים האלה קורים לעיתים, אבל בדרך כלל אני איש פרקטי, איש מעשים, שהתקווה לאלוהים היא גיבוי, ולא במקום המעשים".

איך נראית השבת שלך?

"זה השישי שלי. בדרך כלל זה שישי-שבת. אני משתדל בימי שישי להיות כמה שאפשר עם המשפחה, לא תמיד בהצלחה. פוליטיקאי הוא אדם ללא חירות אישית מוחלטת מבחינת הזמנים והעיסוקים הציבוריים. פעמים רבות אני נאלץ לנדוד כדי לפגוש אנשים. אני ראש מפלגה, ויש לי מחויבויות חברתיות וכדו'.
בשבת לרוב אני לא בבית - או שזאת פעילות חברתית שאני צריך ללכת אליה או שלעיתים אני משלב סיורים בארץ עם משחק כדורגל. בעבר, בימי שישי נהגתי ללכת למשחקים בני טייבה. בשבת, עד היום, אני הולך למשחקים של בני סכנין".

מי המורה הרוחני שלך?
"אין לי מורה רוחני".

אז מאיזו דמות למדת?
"האידאולוג הכי חשוב בהיסטוריה לדעתי הוא הנביא מוחמד. הוא הצליח באמצעות האידיאולוגיה של האיסלאם לקבץ ולאחד את האנשים, ולהעביר אותם מתקופת הבורות לתקופת האיסלאם. אני חושב שזה דבר גדול. הנביא מוחמד עליו השלום הוא מבחינתי אחרון הנביאים. האיסלאם מכיר בדתות האחרות ובנביאים האחרים. הוא התאפיין בחוכמה, ענווה וצדק עילאי, במנהיגות וכריזמה אדירה".

היום יש מי שחושבים שהוא מחרחר מלחמה.
"אלה דברי בלע של אנשים, אבל גם כשיש סרטונים כאלה בזויים אני בעד להגיב בסרטונים אחרים שמסבירים את דת האיסלאם ומציגים את הפנים הנאורות של הנביא מוחמד ואת שליחותו. אין לתת לבזויים האלה, חבורה של כלומניקים, שיווק על ידי הפגנה אלימה".

אחמד טיבי
התפילה היא רק גיבוי למעשים | צילום: עודד קרני
איפה הבית שלך?
"
בבית. הדבר הביתי ביותר עבורי זה להיות סוף סוף עם אשתי ועם בנותיי. יש לי בת שלומדת בירדן רפואת שיניים ובת נוספת בכיתה ט' שעדיין איתנו. נדיר שאנחנו נפגשים כולנו ביחד. זה קורה כל כמה חודשים בלבד. לפעמים אנחנו נאלצים לנסוע לירדן כדי להיות כולם ביחד. אבל זה לא קורה הרבה. הרגשה ביתית היא כשאני יושב בבית עם אשתי ועם הבת הקטנה. החיוך של הקטנה זה הדבר שעושה לי את זה ומכניס לי אושר רב ללב".

מתי אתה מאבד אמונה?
"יש רגעים קשים בחיים, אבל אין בהם איבוד אמונה".

תמורת איזה סכום תסכים להמיר את דתך?

"אף לא סכום בעולם. אני גאה להיות ערבי מוסלמי".

אתה אדם רוחני?

"לא ממש".

איזה ספר או דיסק מעוררים בך השראה?
"אני אוהב את פיירוז. זאת משוררת לבנונית, המפורסמת ביותר בעולם הערבי. לפעמים בלילה אני אוהב לשמוע מוזיקה קלאסית. כשאני ברכב, בסיורים, לפעמים אני אוהב להירגע ולהתנתק מהחדשות לחצי שעה, ואז אני מעביר ל'קול המוזיקה' או שומע דיסק עם מוזיקה מרגיעה. אז אני אוהב לשלב בין פיירוז למוצרט. יש לפיירוז שיר שנלקח מהסימפוניה ה-40 של מוצרט, 'יא אנא יא אנא' (הו אני, הו אני).
יש לי גם ספר שאני מאוד אוהב של מחמוד דרוויש, המשורר הפלסטיני. יש לי גם דיסק שלו. אני קורא את השירים יחד עם הנגינה של העוד ברקע של האחים ג'ובראן. אז אני עובר לפאזה אחרת".

יש לך קמע או אמונה טפלה?
"יש מספיק לאמא שלי. כל מיני אמונות טפלות. כילד בחברה הערבית גדלתי לתוך אמונה שהינשוף הוא סמל רוע".

אתה מאמין בתורות מיסטיות כגון אסטרולוגיה ונומרולוגיה?

"ממש לא".

מה היית בגלגול הקודם?

"לא הייתי בגלגול הקודם. זה הגלגול היחידי שלי".

מה
דבר שהכי משמח אותך?
"לפני כמה חודשים ביקרתי באיכילוב ילדים חולי סרטן מעזה, בחודש הרמדאן. נקשרתי לאחד הילדים החולים, ושיחקתי איתו. הייתי באופוריה כי הוא כל הזמן צחק וחייך, ואבא שלו אמר לי שמזמן הוא לא צחק ככה".

>> שאלון רוח עם איציק זוהר: "בישראל יש המון שנאת חינם"

לכל המדורים הקודמים