שפרה קורנפלד (וידאו WMV: האח הגדול)
שפרה. מאמינה, אבל לא במה שאתם חושבים | וידאו WMV: האח הגדול

איזה כוח על טבעי היית רוצה שיהיה לך?
"אני לא רוצה כוחות על טבעיים. אני בקושי מצליחה לנצל את הכוחות שיש לי, אז בינתיים אסתפק בהם".

מתי השתנו לך החיים?
"בכל יום משתנים לי החיים מחדש. יש ציטוט של פילוסוף יווני אחד שאומר ש'הקבוע היחידי הוא השינוי' - וזו דתי. יש כמובן גם כמה נקודות בהן היו לי שינויים משמעותיים כמו גירושי הורי, עזיבת הדת, וכמובן עכשיו אחרי התכנית, כל הפרסום ומה שמתלווה אל זה, אבל אלה הם בעיקר שינויים של מסגרות והגדרות. השינויים האמיתיים הם שלי, מבפנים, והם קורים בשקט, בהדרגה, וברבדים אחרים לגמרי מאלו הגלויים לעין".

איפה את מרגישה בבית?
"כשאני בתנועה - בנסיעה, בהליכה, בדרך, עושה ספורט, רצה, בכל מצב של תזוזה. במהלך "האח הגדול" הייתי במצב סטטי במשך חודשים, מצב שאני לא רגילה אליו, וזה היה אתגר גדול להצליח לשמור על שפיות במצב הזה. היכולת לזוז ולנוע היא חלק גדול מאד מהאופן בו אני מתמודדת עם דברים".

מאה מיליון דולר - ולא לראות את המשפחה שלך 5 שנים. לוקחת?
"אין סיכוי. ארבעה חודשים היו יותר מדי, ואני לא בטוחה שזה היה שווה את הכסף. אני צריכה את המשפחה שלי, את האחיות שלי לידי, לא כי אני אוהבת אותן או כי אני מתגעגעת אליהן, אלא כדי שהן יעזרו לי להיות מי שאני".

יש אלוהים?
"כל מה שאנחנו מכירים בעולם יש לו סוף, הוא מתכלה, מת, נגמר. אני מאמינה שיש 'אין סוף' - אפשר לקרוא לזה אלוהים, קארמה, חיים. כל אחד מגדיר לעצמו את הדבר הזה, אבל זה האין סוף שהיה כאן לפנינו ויישאר כאן אחרינו ונמצא וישנו בכל זמן ובכל מקום".

תמורת איזה סכום תסכים להמיר את דתך?
"אני לא אמיר את דתי עבור שום סכום, בין השאר משום שאין מה להמיר. אני מוכנה ללמוד את כל הדתות אבל לא להשתייך אל אף אחת מהן. השיוך היהודי שלי, מבחינתי, הוא שיוך של לאום, של תרבות, של מסורת - אבל לא שיוך דתי".

איך נראית השבת שלך?
השבת שייכת למשפחה. אני ואחיותיי ואחי ומי שנמצא באזור, זה הזמן שלנו להתקבצות, ליחד שלנו. אנו מתעדכנים כל אחד לגבי מה קורה אצל השני ולא חשוב מה אנחנו עושים ואיפה, העיקר שאנחנו יחד.

איזה ספר, סרט או דיסק מעורר בך השראה?
"בגיל 15 ראיתי את הסרט "אורלנדו" של ווירג'יניה וולף ואני יכולה להגיד שזה מגדיר את תחילת התהליך האישי שלי. הוא השאיר אותי עם הרבה חומר למחשבה, ואחרי שראיתי את הסרט עברתי לקרוא את הספר, ואז חזרתי לראות את הסרט ושוב קראתי את הספר, ואין ספק שזו יצירה שעוררה בי המון השראה. אני ממליצה לכל אישה לראות ולקרוא אותה. גם לכל גבר".

מה אומרת לך המילה "רוח"?
"'מותר האדם מן הבהמה'. היכולת להפוך את הערך המוסף מתוך השגרה הפשוטה שלנו".

מי המורה הרוחני שלך?
"לאונרד כהן - הוא הרב שלי. וגם אימא שלי, האחיות שלי, יהודה עמיחי ואדם ברוך. לגמרי".

שפרה קורנפלד, מסיבת נצחון, האח הגדול, בר בירושלים (צילום: שוקה)
שפרה ואחותה. הכסף לא היה שווה את הפרידה | צילום: שוקה

יש לך קמע או אמונה תפלה?
"אני מאמינה בקארמה, אני מאמינה שאם אתה עושה דברים טובים - הם חוזרים אליך, אבל לא באמונות תפלות. כולנו מחפשים לעצמנו קמיעות ואמונות ופולחנים שיסדרו לנו את הגיון בחיים, ואני לא רוצה בהם. כשלפעמים אני מתגלגלת לאיזושהי אמונה תפלה, כשאני מוצאת את עצמי פתאום משייכת כוח כלשהו למשהו - אני מיד דואגת לשבור את זה, לנתץ. אם לבשתי משהו לפגישה שהצליחה - אני לא אתן לזה להשתלט עלי ולא אלבש את זה שוב לפגישה חשובה אחרת".

מה היית בגלגול הקודם?
"אני חושבת שהייתי אישה, אימא להמון ילדים שגרה בכפר קטן. ולא מפורסמת בכלל".

איזה תכונות היית רוצה לשנות בעצמך?
"הייתי רוצה להיות יותר נחרצת בדעותיי, פחות שיפוטית כלפי אנשים, ולמצוא בעצמי יותר חמלה ואורך רוח כלפי אנשים".

מי האיש שהכי השפיע עליך?
"אימא שלי. היא נתנה לי את האישור לעשות ולהיות בדיוק מי שאני וזה דבר גדול. הרבה אנשים מלבישים על האחרים את הציפיות שלהם ואת הרצונות שלהם. אימא שלי נתנה לי לכולנו את האישור להתחיל כמו דף חלק".

מתי את מאבדת אמונה?
"אני מאבדת אמונה כשאני מבודדת את עצמי מאנשים שיכולים לחזק אותי. כשאני במצב קשה אני נוהגת להתבודד במקום להתקרב, וכשיש לי רק את הקול שלי בראש זה לא מביא אותי לשום מקום".

מתי לאחרונה היה לך דיבור עם אלוהים?
"עם האלוהים שלי – לאחרונה, כל הזמן. עכשיו אחי בצבא, נמצא ממש שם בתוך הטירוף, והלב שלי מבקש בשבילו בכל רגע נתון".

 

שפרה קורנפלד זכתה במקום הראשון בתוכנית הריאליטי ''האח הגדול" כשקיבלה 1,007,221 הצבעות תמיכה מהצופים בבית. שפרה היא בת 28, מתגוררת בירושלים, רווקה, מעצבת בעלת תואר ראשון בעיצוב תעשייתי, מבית הספר לעיצוב "בצלאל"ובת למשפחה דתית: אביה רב, ושפרה עצמה חזרה בשאלה.