מרגלית צנעני - מרגול (צילום: דורון עדות)
"אני פיקחית מאוד ושנונה - אבל לא נבונה". מרגלית צנעני | צילום: דורון עדות
אחרי תקופה לא קלה נראה שמרגלית צנעני עושה הכל כדי להיות עסוקה ולחזור לשגרה וליצירה. בשנה האחרונה היא הספיקה להוציא כבר כמה וכמה סינגלים וחזרה אל המרקע הקטן בתכנית טלוויזיה זוגית, ואם זה לא מספיק, בחודשים האחרונים יש לה חלק בזוגיות נוספת עם זמרת אייקונית כמעט כמותה, זהבה בן, איתה יצאה לסיבוב הופעות משותף שנמשך בימים אלה. מהיכן היא שואבת את הכוחות שלה? בדקנו.

איך נראית השבת שלך?
"אני באה מבית מסורתי ולמרות שאני לא דתיה ולמרות שאני נוסעת בשבת, בבית שלי הכל נפסק בשבת מטעמי הרגל – ככה גדלתי. אני מציינת אותה בזה שאני לא מבשלת והכל מתחמם בתנור או בפלטה, אני גם לא מבעירה אש ואני נוטה גם לא להופיע בשישי בערב. קידוש הוא חובה בשבילי ואני עושה אותו אצלי או אצל אחת האחיות שלי, וגם מדליקה נרות כי זה נורא יפה, זה משנה את היום ועושה אווירה - וזה יום ראוי לציון. בקידוש תמיד יש אוכל של שבת שאחותי או אני מכינות והוא אחר, מוקפד ויפה. אחרי הקידוש אני חוזרת הביתה ובשבת בבוקר אני קמה בסביבות עשר ומזמינה חברים שאוהבים לאכול: ג'חנון, קובנה, סחוג, ביצים קשות, רסק, חצילים – כל אלו הם מסורת של שבת".

איפה את מרגישה בבית?
"אני מרגישה בבית במקום שהוא לא פלצני, לא מתנשא, במקום נחמד ומסביר פנים. אני מרגישה בבית רק בבית שלי, בכל מקום אחר אני מרגישה אורחת. תראי, יש מקומות בהם אני מרגישה בנוח - נגיד אצל חברים טובים, שם אני לא צריכה ללכת על בהונות ולא צריכה לשאול אם לעזור, אלא יכולה פשוט לקום ולעשות, אבל להרגיש בבית – זה אני מרגישה רק בבית שלי. זה לא הבית הספציפי הזה, אלא המקום בו נמצאים החפצים שלי, הדברים שלי, מה שבחרתי בקפידה להביא לפה והאופן בו סידרתי אותו.

"עד לפני קצת יותר מחצי שנה גרתי בבית גדול עם קומות וחצר ואל תשאלי מה עוד. עזבתי אותו ועברתי לפנטהאוז בקומה ה-17. זה לא בית קטן אבל זה בית של קומה אחת אז 'קוזי' פה יותר, יש שומר בכניסה ויש לי ביטחון. הבית הזה חדש ונקי ויפה. צמצמתי קצת את עצמי וזה נעים לי, אני מרגישה נפלא ומרגישה יותר טוב בבית הזה מבבית הקודם.

"מה שכן, הבית שלי מאוד נקי - נקי עד כדי מחלה. אני מודעת לזה אבל זה לא מטריד אותי. אני  מנקה את הבית מהרגע שאני קמה: אני מסדרת ומצחצחת ואין מצב שהבית שלי הרוס והפוך וצריך להזעיק עוזרת מהר כדי לסדר אותו. למעשה, כשהעוזרת שלי באה פעם בשבוע או שבועיים היא שואלת אותי: 'מרגלית, מה אני אעשה פה'".

מרגול הופעה (צילום: ענבל צח)
"היו לי רגעים שאמרתי 'רגע, מה הולך כאן? למה?'" | צילום: ענבל צח

היית רוצה לשנות בעצמך איזו תכונה?
"בטח! הייתי רוצה לשנות את עצמי בכלל. אני לא מרוצה מעצמי, אני לא סובלת את עצמי והלוואי והייתי שקטה ונעימה יותר".

אני מופתעת שאת רוצה לשנות משהו. את מצטיירת ככזו אישה חזקה וחשבתי שתהיי מרוצה ככה בדיוק.
"תראי, אותו חוזק נותן לי את החירות לומר ולהיות הרבה דברים שאני לא סובלת בעצמי. כמו מה? כמו דברנות יתר, כמו הידלקות מיידית על כל דבר. אלוהים נתן לי מוח סוער ומענה לשון חריף, אני פיקחית מאוד ושנונה - אבל לא נבונה. אני לא יכולה לחשוב לפני שאני אומרת משהו ואני מיד יורה בלהט המחשבה - וזו לא תכונה מי יודע מה. היא אולי מרתקת, אולי כיף לראיין אותי ויכול להיות שזה מה שעשה אותי, שהבליט אותי – אבל זו לא תכונה שאני מעולפת עליה. אני מתה על השותקים והנבונים, אלו שאומרים דעה אחרת מאופקת, אותם אני מעריכה ובהם אני מקנאה".

איזה ספר, סרט או דיסק מעוררים בך השראה?  
"לפני שנים, כנערה, קראתי את 'כמעיין המתגבר' של איין ראנד וזה השפיע עליי מאוד: השאיפה לחוזק, העוצמה, האינדיבידואליזם – זה ריתק אותי. היום אני בועטת במשנה שלה כי הבנתי שזו משנה שפשוט לא טעימה לי במיוחד: איפה החמלה? איפה החברה? איפה העזרה לאחר?

"אם אני צריכה לבחור מישהו שפשוט מעורר בי השראה ומי שהוא מלך – ואת זה אמרו גדולים ממני – המישהו הזה הוא אלביס פרסלי. הוא חתיך הורס והביטלס אמרו שהוא השפיע עליהם אז כיוונתי לדעת גדולים. הוא השפיע עליי כי הוא איש לבן ששר שחור, המוזיקה שלו מאוד בלוזית. את יודעת, קראתי איפשהו שהוא במקור שאטני והוא צבע את השיער לשחור כדי להיות יותר כמו השחורים כי כך הוא שר. עוד אדם שהוא יוצר מדהים של מוזיקה בלוזית הוא אלטון ג'ון. כל השירים שלו, כל העבודות שלו הן מאסטר פיס! הוא אולי אנגלי לבן אבל יש לו פראזות של בלוז מדהימות בעומקן וזה לא פופ, מה שהוא עושה - זה פופ מזוכך".

אין תמונה
"אלוהים נמצא בכל מקום - בתינוק, באמא, במוסר, ברע, ובוודאי שבטוב"

מי האיש שהכי השפיע עלייך?
"ההורים שלי הם האנשים שהכי השפיעו עליי. אני רואה איך תכונות שלהם קיימות אצלי, כמו הניקיון החמור ממש - אני לא מתביישת לומר. אמא שלי אמרה לי 'מי שנקי הוא מלך' אז אני פנאטית בנושא. זה השפיע עליי גם בזה שאחרי שגדלתי בבית גדול ורב משתתפים - אנחנו 7 ילדים – שום דבר הוא לא בעיה בשבילי והכל נורא פשוט. כשיש לך משפחה כל כך גדולה כל דבר הוא הפקה, כל ארוחה היא פרויקט שצריך לתכנן ולבצע אז את מקבלת יכולות תכנון וחישוב – זה עושה אותך בן אדם והכל קטן עלייך. לעבור דירה? להתחיל לבנות בית? לא הזדקקתי לעזרה. אני נורא עצמאית בזכות זה".

יש לך קמע? אמונה טפלה?
"לא, אני לא מאמינה בזה. מה שאני כן מאמינה בו הוא בדינמיקה טובה, בזה שאם יש ווייב טוב זה משפיע על הסביבה, אבל אני לא חושבת שזו אמונה טפלה".

יש אלוהים?
"כן, אני חסידה של התפישה של הרמב"ם שאומר – ותכתבי את הציטוט: 'אהיה אשר אהיה' – זה אחד השמות של אלוהים בעיני הרמב"ם והמשמעות היא שאלוהים נמצא בכל מקום וכל אחד יבחר באלוהים שלו. אלוהים נמצא בתינוק, באמא, במוסר, ברע, ובוודאי ובוודאי שבטוב. אלוהים בכל מקום ויש אלוהים ועוד איך. כל מה שאת שואפת לו, כל מה שאת מתאווה לו - זה אלוהים. כשאת מסתכלת בצחוק של ילד קטן זה אלוהים, כשחייל חוזר הביתה והלב של אמא שלו מחסיר פעימה – זה אלוהים".

מתי לאחרונה היה לך דיבור עם אלוהים?  
"אני לא משוחחת עם אלוהים, אין לי תכונה כזו, אבל אני יודעת שכשאני רואה משהו שמפעים את לבי - זו האלוהות".

מתי את מאבדת אמונה?
"אני לא מאבדת אמונה אבל יש רגעים שאדם מאבד את התקווה, היו רגעים שאמרתי 'רגע, מה הולך כאן? למה?'. אבל אלה שאלות מאוד קשות ואני מנסה לא להתעמק בהן כי חבל לי. אלו אנרגיות שליליות ואני לא חושבת שצריך ללכת לשם".

מרגול וזהבה בן בהופעה (צילום: אביב חופי)
אנחנו יודעות לחלוק. על הבמה עם זהבה בן | צילום: אביב חופי

איזה כוח על טבעי היית רוצה שיהיה לך?
"לא רוצה שום כוח על טבעי, אלוהים ישמור. טוב לי ככה".

אם היית יכול לבקש בקשה אחת מאלוהים, מה היא הייתה?
"שכל, להבין ולהבדיל בין טוב לרע, ובריאות".

מאה מיליון דולר ולא לראות את המשפחה שלך 5 שנים. לוקחת?
"לא! לא! אמאלה! זו שאלה איומה! תראי, יש לי משפחה ענקית, אחיינים ואחייניות מכאן ומכאן, ומזה ומזה. אני צריכה אותם ולא מוכנה לוותר עליהם. מי הרשע שחשב על השאלה הזו? כל אוצרות עולם ולא אוותר על זה. יש את האושר העצום של לראות את הבן שלי, מחמל נפשי, מאיר את עיני וחיי – כאן נמצא האלוהים ואי אפשר לקנות אותו, הוא בפרטים הקטנים".

את מופיעה עכשיו עם זהבה בן, בעבר היתה לך תכנית זוגית עם גל אוחובסקי – איך זה לעבוד בזוג?  
"הדבר הכי כיפי בזוגיות עם זהבה זה לגלות שאנחנו יודעות לחלוק. את יודעת, שתי זמרות עם אגו גדול על במה אחת -  זה נחמד לראות שזה ממש בסדר ושיש פרגון, שאפשר להיות יחד. זהבה היא זמרת יוצאת מן הכלל".

ומה הכי קשה בזוגיות?
"תראי, זוגיות בכלליות זה לא הצד החזק שלי, כמו שהבנת. אבל זוגיות טובה היא דבר יפה ומועיל, זה דבר טוב למי שזה נעים לו. אני מכירה אנשים עם זוגיות מופלאה ואני מכירה כאלה עם זוגיות לא מופלאה, ויש גם אנשים שחיים בגפם וטוב להם".

מתי השתנו לך החיים?
"אני חושבת שהשתנו לי החיים כשהפכתי לאם. האגואיזם הצרוף שהייתי רוויה בו התמוסס קצת פתאום, כי אני לא לבד ואני צריכה לדאוג לעוד בן אדם שהוא הכי שלי בעולם, הכי אמיתי ואני לא מתחלקת בו עם אף אחד. ילדים זה שיא האגואיזם, אבל זה אגואיזם אחר, והאגואיזם שהיה לי קודם נשבר כי את נותנת מעצמך, קמה בלילה כמו אומללה אבל את אוהבת. היו רגעים של 'מה אני צריכה את זה' ושל 'שיפסיק כבר', ואז אחרי דקה זה משתנה כי אני מתה על הילד הזה. הוא האיר את עיני ואת חיי, זה אלוהים".

מרגלית צנעני וזהבה בן יופיעו ביום ראשון הקרוב (17.11.13) ב"רידינג 3"

>> שאלון רוח עם דנה גרוצקי: "לא חשבתי שהקריירה שלי תהיה בעולם הבידור"

>> לכל שאלוני הרוח הקודמים