אריק זאבי בחליפה לבנה ותחבושת על היד (צילום: עודד קרני)
אריק זאבי. מדבר בעיקר אל עצמו | צילום: עודד קרני
איזה כוח על טבעי היית רוצה שיהיה לך?
"אם בכלל, אז את הכוח לרפא אנשים. זה נראה לי מדהים, ומעלה לי אסוציאציה לסדרה 'גיבורים'. מצד שני, כוח כזה אומר המון אחריות אז אולי עדיף לי להיות בלי כוחות על טבעיים".

איפה אתה מרגיש בבית?
"יש לי תכונה טובה להרגיש בנוח בהרבה מקומות, אני לא מרגיש זר בדרך כלל. אבל בסופו של דבר אני הכי מרגיש בבית שלי, כשבסופו של יום אני מוטל על הספה. אז אני מרגיש הכי חופשי".

יש אלוהים?
"פעם אמרתי שאני לא יודע ושאני לא מאמין - וקטלו אותי. באמת קטונתי מלדעת אם יש או אין אלוהים. אני מניח שיש איזה שהוא כוח עליון, אני לא יודע אם הוא שייך לאחת הדתות או אם זה משהו אחר - אני פשוט משתדל לא להתעסק בזה".

תמורת איזה סכום תסכים להמיר את דתך?
"יש דברים שהכסף לא קונה, וזה אחד מהם. אני מניח שאסתדר כלכלית גם בלי להמיר את דתי".

איך נראית השבת שלך?
"בימי שישי זה תמיד ארוחות ערב משפחתיות או אצלי או אצל הוריה של רווית אשתי. בשבתות עצמן לא משהו קבוע. בדרך כלל זה יום שאני ושאשתי אוכלים ארוחת בוקר בחוץ, בבית קפה, לפעמים רק אנחנו, לפעמים עם חברים. אחר כך עושים מה שבא לנו. מה שכן, זה יום שאנחנו מבלים יחד כל היום".

מתי השתנו לך החיים?
"כשהפכתי למישהו מוכר. יש לך יותר אחריות, אתה כבר פחות משוחרר בחוץ וצריך לחשוב יותר על מה שאתה עושה בפומבי. השינוי הגדול המשמעותי הבא היה כשהפכתי לאב".

אתה אדם רוחני?
"במובנים של יוגה ומונחים כאלה - זה לא אני וכל כך מדבר אלי. אבל אני אוהב לחוות דברים מבחינה רגשית ומנטלית, ואני אוהב להיכנס לעוצמתם של דברים. זה קורה לי גם בעתות משברים קשים וגם בשמחות - בשני המצבים האלה אני תמיד מנסה להעצים ולהאדיר את כל מה שקורה לי וללמוד מזה".

מהי התכונה הכי רוחנית של אשתך?
"הרגישות והחמלה שלה כלפי החלשים והמסכנים. היא תמיד בעדם".

יש לך קמע או אמונה טפלה?
"בעבר היו לי הרבה, היום כמעט ואין. נשארו כמה דברים קטנים שהם יותר בקטע של פיקוס עצמי, אבל בכוונה פסלתי וחיסלתי את כל אותם דברים שחשבתי שהם הקמיעות והאמונות שלי. אם פעם נכנסתי רק ברגל ימין לזירה, היום בכוונה אכנס ברגל שמאל כדי להוכיח לעצמי שאני לא תלוי בקמיעות ואמונות. אני משכנע את עצמי לא להישען על שום דבר חיצוני".

מי האדם הכי לא רוחני שאתה מכיר?
"הסוכן היהודי ארי גולד מ'הפמלייה'".

אריק זאבי באתונה 2004 (צילום: רויטרס, רויטרס1)
אריק זאבי. נכנס לזירה ברגל שמאל כהפוך על הפוך | צילום: רויטרס, רויטרס1
מה אומרת לך המילה "רוח"?
"אני מתייחס אליה במובן של רוח נגדית ורוח גבית. דברים שעוצרים אותך הם בעבורי רוח נגדית. דברים שמריצים קדימה הם רוח גבית".

איזה תכונות היית רוצה לשנות בעצמך?
"הרבה פעמים אני משתעשע במחשבה הזו, ואז מגיע למסקנה שסך תכונותיי, על הטוב והרע, הן אלו שעשו אותי למי שאני ומה שאני. אני ממש לא מושלם, אבל הפכתי להיות האריק שאני בזכות אותן תכונות, ולכן כבר אשאר איתן".

מי האיש שהכי השפיע עליך?
"בתחילת הדרך המקצועית שלי כג'ודוקא זה היה אחי, רוני זאבי, שהיה האלוף הראשון של המועדון. יש עוד כמה וכמה אנשים שלמדתי מהם לאורך הדרך. אני יכול לומר שאני מאד אוהב ומעריך את דרכו ואת מסלול חייו המקצועי והאישי של יאיר לפיד למשל".

מתי אתה מאבד אמונה?
"אני משתדל לא לאבד אמונה אף פעם, למרות שקורה לעיתים שהכל נראה שחור וחסר תקווה. אבל למדתי שגם תקופות כאלו מלמדות אותך. אני באמת חושב ומאמין כפילוסופיית חיים שלא לאבד תקווה ואמונה זה מאד חשוב".

מאה מיליון דולר ולא לראות את המשפחה שלך 5 שנים - לוקח?
"אני לא לוקח, כי שלהסכים לתנאי כזה פירושו לחיות או לעבוד רק למען הכסף ללא ערך מוסף רגשי, ואני על הרווח הרגשי לא רוצה ולא יכול לוותר. אני מוכן לעבוד מאד קשה תמורת זכייה בזהב אולימפי משום שכאן יש הישגיות ואתגר וגמול רגשי, אבל להסתלק רק תמורת כסף? זה ממש לא מעניין אותי".

איזו יצירה מעוררת בך השראה?
"זה קצת בנאלי, אבל הסרט 'ג'רי מקגוויר' ריגש אותי מאד ברמה הספורטיבית. גם הספר 'המשחק של אנדר' של הסופר אורסון סקוט קארד הוא השראה עצומה עבורי. זה ספר מדהים שקראתי אולי 8 פעמים, והוא מספר על בית ספר ללחימה בחלל שלומדים בו הכשרונות הגדולים ביותר בגלקסיה - ילדים בני 4-5-6 בלבד. הקשיים שהם נתקלים בהם, ובמיוחד הילד שאותו הועידו למנהיגות - מחצינים את התחושות שאני הייתי רוצה לעמוד בהן".

אם היית יכול לבקש בקשה אחת מאלוהים, מה היא הייתה?
"פעם הייתי אומר זהב אולימפי, אבל היום אני יודע שאפשר לזכות בזהב ולא להיות מאושר - אז מה זה שווה?".

מה היית בגלגול הקודם?
"אולי נמר. אני מאד מזדהה עם החיה הזו. יש לנמר עוצמה אדירה, מהירות עצומה ויחד עם זה - זו חיה שרוב הזמן נמצאת במנוחה, לא מאיימת".

מתי לאחרונה היה לך דיבור עם אלוהים?
"אני די מגביל את הדיבור עם אלוהים ובעיקר מדבר אל עצמי. את מה שאחרים מפנים אליו ומבקשים ממנו - אני מפנה ומבקש מעצמי".


אריק זאבי נחשב לאחד מהג'ודוקא הבולטים ביותר בישראל מאז שנות התשעים ועד היום. זאבי מתמודד בקטגוריה של עד 100 ק"ג והנו בעל חגורה שחורה - דאן 5. הוא אף מדליסט אולימפי מאולימפיאדת אתונה 2004, בה זכה במדליית ארד, ובין שאר הישגיו הבולטים גם שלוש זכיות באליפות אירופה ומקום השני באליפות העולם במשקל פתוח. אריק זאבי נשוי לרווית, ולשניים נולדה לאחרונה בת בכורה העונה לשם נועם.

מרגול, למשל, רוצה פחות להתווכח וחושבת שגברים פחות רוחניים מנשים

ויוסי בובליל חושב שהוא דומה לטרזן והיה שמח להישאר צעיר לנצח