אין תמונה
החיים שלי משתנים כל כמה שנים. ניצן הורוביץ

עד לפני מספר שנים הכרתם אותו כראש דסק החוץ של ערוץ 10, אבל היום ניצן הורוביץ, עורך דין במקצועו, משמש כחבר כנסת מטעם מרץ.  הוא פעיל באגודה לזכויות האזרח וכמובן גם קידם ומקדם נושאים בוערים בקרב הקהילה הגאה. לאחרונה נשמע קולו בסוגיית האוטובוסים בשבת שמפלגתו קידמה, והוא העניק את פרס הגלובוס הירוק ממש לפני יומיים (ד') לספנסר טוניק, מתוקף תפקידו כראש השדולה להצלת ים המלח בכנסת (ובגלל שטוניק, הצלם המפורסם, תורם להעלאת המודעות לים המלח באמצעות צילומיו). שאלון רוח עם ח"כ ניצן הורוביץ.

אם היית יכול לבקש בקשה אחת מאלוהים, מה היא הייתה?
"שאנשים יפסיקו לבקש ממנו בקשות. יש לנו יכולת לבצע שינויים עצומים בחיים שלנו ושל הזולת. ולאלוהים תניחו. יש לו מספיק עבודה".

יש אלוהים?
"אני אישית לא מאמין. אני כן מאמין באמיתות וערכים אוניברסאליים. אני חש מאוד יהודי ומאוד חילוני".

איך נראית השבת שלך?
"נטולת עבודה ככל האפשר. אני ממש משתדל להימנע מטלפונים ומעיסוקי עבודה בשבת. הגעתי למסקנה שמאוד חשוב יום אחד בשבוע לנסות לנקות את הראש. אלא שלכל שבת יש מוצאי שבת, ובשנה האחרונה כמעט בכל מוצאי שבת אני בהפגנה".

איזה כוח על טבעי היית רוצה שיהיה לך?
"לחזור בזמן לתקופות היסטוריות שמרתקות אותי ולראות איך זה היה באמת. במיוחד מסקרן אותי להסתובב בארץ הזו בשנות ה-20 וה-30 של המאה שעברה. למשל, מאוד הייתי רוצה לראות את הצריף בו גרה סבתי על שפת הים בתל אביב הקטנה".

מתי השתנו לך החיים?
"החיים שלי משתנים כל כמה שנים. יש רגע כזה אצלי, של הכרה עצמית, שצריך לפתוח פרק חדש, ואז אני יוצא לדרך חדשה, והמעבר הוא מהיר. אני חותך. זה קרה כשעזבתי את הטלוויזיה ועברתי לפוליטיקה, וזה קרה כמה פעמים קודם לכן במעברים חדים שעשיתי בחיים. למשל, כשהחלטתי לחזור לארץ לאחר שליחות ארוכה בחו"ל, או כשהחלטתי לעשות טלוויזיה".

מי הבנאדם הכי לא רוחני שאתה מכיר?
"כמה מאלה שמתהדרים באיצטלה רוחנית, במיוחד דתית, למשל פוליטיקאים מסויימים, אין להם  בעיני אפילו שמץ של רוחניות".
מי?
"לא רוצה לנקוב בשמות, כי אינני יודע מה מסתתר בלבם. מה שיוצא החוצה, בכל אופן, הוא מכוער למדי".

איפה הבית שלך?
"אני מרגיש בבית במפגשים עם אנשים מאוד מבוגרים שמזכירים לי את השורשים המשפחתיים שלי. כשהם מספרים על ילדותם באירופה, העלייה לארץ, והחיים כאן, זה נותן לי תחושה חזקה של ביתיות".

תמורת איזה סכום תסכים להמיר את דתך?
"אני לא בעניין של דת, ולכן אין לי גם כל עניין בהמרת דת. אני סולד ממיסיונריות דתית, מכל סוג שהוא".

אתה אדם רוחני?
"אני מקווה שכן. אני חושב הרבה על משמעות של דברים, על תכלית ועל דרך. אני מנסה לא לפעול באוטומטיזם, ושואל את עצמי הרבה מאוד פעמים מה הטעם בדברים שאני עושה. זה תהליך של חשיבה שנותן מימד נוסף לחיים".

מה אומרת לך המילה "רוח"?
"תרבות, אמנות, מחקר, ספרות, היסטוריה. רוח זו השכלה, במובן של חקירה בלתי פוסקת, ניסיון לטפח את החברה שלנו, לאפשר חיים טובים ויפים יותר לכמה שיותר אנשים. לכן הרוח היא בעצם הערכים הבסיסיים שאותם אנחנו בוחרים לקדם. הצרפתים מצאו את הנוסחה הקולעת ביותר: חירות, שיוויון, אחווה".

האם אתה מתחבר לזרם רוחני כלשהו?
"אני מחובר מאוד לכל הזרמים והתנועות ששמות דגש על הכלל, על החברה, כחוליה משלימה, מאזנת, והכרחית של ההתפתחות האישית. אז השלום אולי מתחיל בתוכי, אבל חייב להיות נחלת הכלל. יש משפט שהוא המוטו שלי: 'שום אדם איננו אי'. זה הבסיס לתפיסת הצדק החברתי".

מי האיש שהכי השפיע עליך?
"מאז שהייתי ילד קטן, אני בולע ספרי היסטוריה וכל מיני ביוגרפיות של אישים דגולים. היו כאלה שהותירו אותי המום, כמו דה גול או בן-גוריון. היכולת שלהם לנסח בבהירות חזון, שנראה דמיוני לחלוטין, אפילו הזוי, ולחתור בכל הכוח להגשמתו".

מהי התכונה הכי רוחנית של בן זוגך?
"אחת התכונות הבולטות שלו היא יכולת הקשבה אמיתית, מתוך פתיחות והבנה עמוקה". 

יש לך קמע? אמונה טפלה?
"יש לפעמים מחשבות שעוברות בראש – כל מיני שטויות על חתולים שחורים ופינות של שולחן. כנראה שאי אפשר להימנע מזה. אבל זה לא יותר ממחשבה. אני לא משנה התנהגות או עושה דברים מסוימים כתוצאה מאמונה טפלה".

אתה מאמין בתורות מיסטיות כמו אסטרולוגיה ונומרולוגיה?
"ממש לא. אבל לפעמים אני מוצא את עצמי קורא במדורים הללו. אני מניח שזה נובע  מכמיהה שאני מזהה אצל הרבה אנשים, גם במסגרת הפעילות הפוליטית שלי, שמישהו יגיד לך מה יהיה בעתיד. הנבואות והתחזיות האלה נותנות לאנשים תחושה של יציבות ושליטה, למרות שברור שאף אחד לא יכול להגיד לך מה יהיה".

איזה תכונות היית רוצה לשנות בעצמך?
"הייתי רוצה להיות יותר סובלני וסבלני. אני יותר מדי קצר רוח וחותר לשורה התחתונה. זה אמנם מאפשר לי לעבוד בצורה יותר יעילה, אבל אני יודע שאני משלם על כך מחיר".

מאה מיליון דולר ולא לראות את המשפחה שלך 5 שנים. לוקח?
"מה פתאום. וחוץ מזה, מה בדיוק אני אעשה עם מאה מיליון דולר? אוכל שתי ארוחות צהריים כל יום? אגב, מעניין אותי אם יש מישהו שאי פעם ענה על השאלה הזו בחיוב".

שאלון רוח עם בוקי נאה: "דיברתי עם אלוהים כשבתי הייתה בטיפול נמרץ"
זמני כניסת ויציאת השבת