מרגול עם "עץ ירוק מפלסטיק" (תמונת AVI: כוכב נולד)
מרגלית צנעני. מוותרת על חוזים בשבת | תמונת AVI: כוכב נולד
איפה את מרגישה בבית?
"בכל דבר בו אני מוצאת את עצמי בטוב - במקומות של חוכמה, בין אנשים טובים, עם טקסט טוב, שיר מרטיט לב או ספר טוב. וגם כשאני מגיעה לשכונה עם ריחות שמזכירים לי את ריחות הילדות, את אימא ואבא, חיבוקים, פשטות ואהבה. אני מרגישה מאד לא בבית בין אנשים שמשדרים ניכור, רוע וגזענות".

יש אלוהים?
"בטח. יש אלוהים בכל הפרטים הקטנים. כשאתה פוקח את העיניים בבוקר - זה אלוהים. עזרה לילד קטן, חיבוק וליטוף לילדונת מתוקה - שם ישנו האלוהים. אני לא יודעת אם אלוהים שוכן דווקא במרומים ואם כן אז גם זה בסדר, אבל בשבילי אלוהים נמצא בטוב, בטבע, בנשים הרות, באמהות, בילדים קטנים, באנשים זקנים, בכל אדם ובכל אחד".

תמורת איזה סכום תסכימי להמיר את דתך?
"בעד שום סכום. אני לא אישה דתייה אך מעולם לא חשבתי על כך ולא אעשה זאת. אני מכבדת כל דת ומכבדת כל אדם בדתו הוא. אני בעד חירות דתית לכל אחד ולכל הדתות שבעולם - היהדות, הנצרות, האיסלאם וכל האחרות שקיימות, כל עוד הן אינן משמידות ומכלות את מי ומה שסביבן".

איך נראית השבת שלך?
"למרות שאני חילונית, השבת שלי היא המשכה של זו שחונכתי עליה בבית הורי, שהיה בית דתי: מיום שישי בבוקר אני במרוץ של בישולים והכנות. כמו שאמי הייתה מזדרזת להספיק הכל, כך גם לי צרוב ב-DNA שצריך למהר ולהספיק לקראת בוא השבת. אני מבשלת כמויות של מטעמים ומכינה את הכל לארוחת ליל שבת, שתמיד מלווה בהדלקת נרות וקידוש וברכות והמון משפחה וחברים. לשבת יש טקס מקודש משלה - ארוחה עם ג'חנון וקובנה וביצים קשות וכל טוב, לפעמים אצלי ולפעמים אצל חברים. בשנים האחרונות אני גם מאד משתדלת שלא להופיע בלילות שבת ומוותרת על חוזים טובים, כי אני מעדיפה להיות בבית".

מתי השתנו לך החיים?
"קודם כל כשהבנתי שהעולם מחולק לבנים ובנות ושאני, כבת, נמצאת בצד הקשה יותר של החיים. להבין שאני אישה ולהבין את ההבדל היה שינוי מאד חזק ממה שגדלתי וידעתי עד אז. וכשילדתי את בני, כמובן, חיי השתנו לחלוטין וללא הכר. פתאום הגיע ברנש והפך את עולמי באהבה ענקית. אחר כך, בצורה קצת אחרת, הם השתנו שוב כשהופעתי ב'סיבה למסיבה' עם השיר 'אבק דרכים בתלתלי', ואמרתי בטלוויזיה את המילים ה'נוראיות' וה'איומות' שעד אז אף אחד לא אמר בטלוויזיה - 'אשכרה' ו'אחלה' - והבאתי שיח אחר. גם יום למחרת השתנו לי החיים לבלי הכר כשהפכתי לכוכבת. אמנם כוכבת מוזרה - פטפטנית, ורבאלית, איומה ומציגנית אבל מאז, כמו שאומרים, הכל השתנה כמו רוח".

את אדם רוחני?
"אני מאמינה בטוב ובהתגייסות למען החלשים. אם אני פותחת צ'אקרות וחארטות? יסלח לי השם, אבל לא. אני גם לא עושה יוגה ופילאטיס, ולא ממלמלת מנטרות. גם הביקור בהודו לא עשה לי את זה. אני מאמינה באדם, ברוחו, כמו שאמר וכתב טשרנחובסקי 'כי באדם אאמין, כי עודני מאמין בך. כי עוד אאמין באדם, גם ברוחו רוח עז...'".

מי כבש את לב השופטים? (תמונת AVI: כוכב נולד)
מרגול על כס השיפוט. היתה רוצה לשקול מילים | תמונת AVI: כוכב נולד
מי המורה הרוחני שלך?
"הרמב"ם - גאון עולם. הוא היה פילוסוף, רופא נדיר וענק שגם 'חטא' בקריאת אפלטון ואריסטו וטבע את המשפט 'תורה בגויים אל תאמין, חוכמה בגויים - האמן והאמן'. איזה משפט גאוני ומדהים ומלא אהבת אדם. אני גאה להיות שייכת לקבוצה שלא פסלה את האיש ואני, שלומדת אותו עכשיו - ואין ספק שהוא קשה ללימוד - נפעמת מחכמתו של האדם הזה".

מהי התכונה הכי רוחנית של בן זוגך?
"אין לי בן זוג עכשיו וכשיש לי, אני שמחה אם הוא מעריך אותי ואם אינו חושב שנשים נחותות ממנו. בנים הרי אינם נוטים להיות רוחניים במיוחד, הם יותר ארציים מאיתנו, הנשים".

יש לך קמע או אמונה טפלה?
"אין לי, אבל אני כן מאמינה בדינמיקה רעה. שאבתי מחוכמת אימי שאמרה לי תמיד 'תפסיקי להבליט דברים'. היא האמינה שאסור לדבר יותר מדי ולהלל יותר מדי שום דבר ואף אחד, כדי שלא לגרות את השד הנמצא בתוכנו שעלול לקלקל ולהרוס את מה שאלוהים יצר בטוב. היא הייתה אומרת זאת בערבית: 'דאחקת כייר', כלומר- 'להישאר בטוב'. כשהיא הייתה רואה ילד יפה, במקום להללו בקול היא הייתה אומרת 'תרחץ לו את הפנים' כדרך של שמירה על הקיים, להימנע מדינמיקה רעה שעלולה לפגוע ולהרוס. גם אני, כמוה, מוצאת את עצמי אומרת את אותן המילים - 'תרחץ לו את הפנים'".

מה אומרת לך המילה "רוח"?
"היא אומרת לי -'מרגול!'. אני רוח. אני מקדימה לקום, רוצה להספיק, בחלומותיי בלילות אני כבר רואה בדיוק מה אבשל ואיך יהיה יומי ומה אעשה ומה אספיק. אני מעניינת את עצמי ומשמחת את עצמי. כן, אני רוח".

איזה תכונות היית רוצה לשנות בעצמך?
"את הפזיזות הלשונית. להיות פחות וכחנית, לשקול יותר את מילותיי. רק שאז לא הייתי מרגול. כמו שאומרות אחיותיי - 'את מרגול כי את ככזו. לא תהיי ככזו - לא תהיה מרגול!'.

מי האיש שהכי השפיע עליך?
"הבן אדם שהכי השפיע עלי בצורה הכי חזקה לגבי הדרך והאופן של מה אלמד ואיך אלמד, ולאן אזיז את עצמי מבחינה פוליטית תרבותית וערכית, היה אבא שלי. הוא היה אדם יוצא דופן ומיוחד, סוציאליסט בנשמתו, אדם ערכי ומיוחד, חכם ואוטודידקט, שהנחה אותי בכל. הוא היה שוחר שוויון וחסד ורחמים. עד היום אני נאמנה למשנתו".

עצרת הזדהות בכיכר רבין - גל אוחובסקי ומרגול (צילום: אורי אליהו)
מרגול וגל אוחובסקי. "אלוהים נמצא בכל אדם ובכל אחד" | צילום: אורי אליהו
מתי את מאבדת אמונה?
"חינכו אותי להאמין, לקבל, לקוות לטוב ולהסתכל קדימה, כי אחרת אין לאדם כלים להתמודד. הרי בסופו של דבר עלינו להודות בזה- מרגע היוולדנו אנו צועדים לקראת מותנו. מה שנשאר זה להיות טיפה מאמין, אחרת אתה פשוט כלי ריק. זה לא שאני לא פוחדת מדברים - אני פוחדת ממלחמות, מכיליון, מהשמדה ומפצצת אטום - אבל אני לא מאבדת את האמונה. איני יכולה".

איזו יצירה מעורר בך השראה?
"'הנסיך הקטן' הוא הספר המכונן ביותר שמעלף וגומר אותי, וגם השיר 'אליפלט', שכתב נתן אלתרמן והלחין בגאוניות סשה ארגוב. בכל פעם שאני שומעת את השיר הזה הוא מעיף אותי למקומות של טוהר ותמימות. הוא בשבילי סמל לנשמה טהורה של מישהו שכולם חשבו שהוא טמבל, לא יוצלח כזה, צחקו ולגלגו עליו - אבל הוא הציל את כל חבריו. וארגוב, המלחין המוכשר הזה, פשוט גאון. מעבר לזה, מונחים לידי לאה גולדברג ואלתרמן, שהוא האלוהים הקטן שלי. איתו - אני לא צריכה לא גבר ולא נעליים".

אילו יכולת לבקש בקשה אחת מאלוהים - מה היא הייתה?
"יש לי בקשה אחת עצומה ממנו - שמור לי על בני היחיד אסף. שמור עליו שיהיה בטוב, שיקים משפחה, שיראה ילדים, שילדיו יאהבו אותו, ושיחיה בטוב. די, אני לא רוצה להגיד יותר. 'דאחקת כייר'".

מה היית בגלגול הקודם?
"אולי מיילדת, משום שאני עזת נפש כזו".

מתי לאחרונה היה לך דיבור עם אלוהים?
"כשאני לא מרגישה טוב, כשכואב לי הגב, כשאני צריכה לקחת תרופות וכשאני צריכה ללכת לרופא וכל זה, אני תמיד מוצאת את עצמי אומרת 'בבקשה, אלוהים, שלח לי רפואה מהירה שלא אצטרך את כל הבלגן הזה'. אני גם מהאמהות האלו שלא מסוגלות לשחרר את הבן שלהן, אני משגעת אותו עם הדאגה שלי והטלפונים והניג'וסים. אז בכל פעם כשאני רוצה לצלצל אליו אני אומרת 'בבקשה אלוהים, תעזור לי ותשמור לי על הילד, בבקשה אלוהים'".

 

מרגלית "מרגול" צנעני היא זמרת בעלת רפרטואר רחב של מוזיקה מזרחית ושירי נשמה, ג'ז בלוז, רוק, שילובים בין סגנונות ושירים בשפות זרות. במשך ארבע שנים היא משמשת כשופטת ב''כוכב נולד'', מקליטה ומופיעה בכל רחבי הארץ, וידועה כמי שתומכת ומזדהה עם מגזרים שונים באוכלוסייה כמו נשים מוכות, עובדים זרים, הומוסקסואלים ועוד. צנעני ידועה כמדברת בשפה רהוטה ומוקפדת, לצד המצאות שונות ומשונות של חידודי לשון כמו "שליכטה בלב", "קרצנית", "ז'ונגלר", "מושחת", "מחפופים", "התברווזתי" ו"מלהומה".

בתחילת חודש ספטמבר (4.9) תשיק מרגול אלבום חדש שייקרא "דווקא היום".

יוסי בובליל חושב שהוא דומה להרקולס וטרזן והיה שמח להישאר צעיר לנצח. שאלון רוח

תגידו, למה כולם מקפידים על הקלוריות, אבל לשמור על כשרות זה מפרך ובעייתי?

אנחנו יודעים מתי תמצאו אהבה: כל מה שצופים הכוכבים לחיי האהבה שלכם עד לסוף השנה הנוכחית